\'Bu 3 maddeyi, seçimlerden sonra hep birlikte ele alalım\'


Baykal, \"Kimse yanılmasın; bunu bir önceki öneriyle bağlantılı olarak düşünmüyorum. O öneri yapılmıştır, o öneride işbirliği yapabiliriz. Ama bir olgunluk sergileme şansımız varsa, buna da katkı yapmaya hazırız. Bu 3 maddeyi daha uygun bir ortamda, 1 yıl sonra, seçimlerden sonra hep beraber ele alalım\" dedi.

CHP genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Baykal, önceki önerisinde 27 maddeden 3\'ünün ayrı oylanmasını teklif etmiş, bu teklif hükümet cephesinde de sıcak karşılanmıştı.

Baykal bugün yaptığı açıklamada, tartışmalı 3 maddenin Anayasa Mahkemesi\'ne gidebileceğini belirterek, \"Sayın Başbakan, AKP iktidarı askıya alsın. Bu maddelerle ilgili şu sıkıntılı dönemde değil ama önümüzdeki seçim sonrasında iyi niyetli bir çalışmayı bir değerlendirmeyi, anayasaya aykırı düşmeyecek, hukuk kamuoyumuzun da içine sindireceği, Türkiye\'de büyük bir gerginlik konusu olmayacak biçimde ele alalım\" dedi.

\"Şark kurnazlığı\" tartışması

Başbakan Erdoğan\'ın CHP\'ye yönelik \'Şark kurnazlığı yapıyorlar\' ifadesinin Başbakan\'a yakışmadığını söyleyen Baykal, “Bu terminoloji iyi bir terminoloji değildir. Kurnazlığın şarkı, garbı olmaz. Şarklıları kurnazlık yapmakla suçlama anlamına gelecek, karalayıcı, dışlayıcı, tasnif edici ve haksız olarak bunu yapan bir yaklaşımı Başbakanın ağzından duymak, şaşırtıcıdır. Şarklılar kurnazlık yapıyor da, garplılar kurnazlık yapmıyorlar mı? Kimdir bu şarklılar, kurnazlık yapanlar? Kurnazlık yapmayan garplılar kimdir? Bir başbakana yakışmayan bir terminoloji. Bu üslubu nedeniyle Başbakanı kınıyorum\" dedi.

Baykal, anayasa değişikliği konusunda üzerinde durulması gereken başka maddeler de olduğunu, şu anda hükümeti sıkıntıya sokmamak için gündeme getirmediklerini belirterek, \"O konulardaki anlayışımız çok açıktır. Daha kapsamlı, daha yeni, bütün Türkiye\'yi kucaklayacak bir anayasa değişikliği çerçevesi içinde bu yargı konusunu da ele alalım\" dedi.

Yargı konusunun seçim öncesinde, telaşla, Anayasa\'ya aykırı bir biçimde, bütün hukuk çevrelerinin tepkisini çeken bir şekilde Türkiye\'ye dayatılmasının uygun olmadığını söyleyen Baykal, \"Bu konuda Sayın Başbakan ısrar ederse takdir onundur. Yapacak bir şey yoktur. Biz bunları anlatırız, daha sonraki aşamalarda Türkiye hem hukuki hem siyasi değerlendirmesini gerekli şekilde yapar. Yalnız o süreç içinde yaşanacak olaylar iktidarı \'Keşke bu öneriyi de değerlendirseydik\' pişmanlığına sürüklemesin isterim. Sıkıntılı bir tablo ortaya çıkmasın isterim. Bu dayatmanın Türkiye\'yi yeniden bir gerginliğe, yeniden sıkıntılara, üzüntülere sürüklememesini isterim. Bu sorumluluk duygusu içinde bu öneriyi yapıyorum. Bu önerinin kabul görmesi halinde ben inanıyorum ki Türkiye çok büyük bir ferahlama, rahatlama içine girecektir. Anayasa konusu da en doğru çerçevede ele alınabilecektir\" ifadelerini kullandı.

Baykal, yeni önerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın dün yaptığı açıklamaların ardından ortaya çıkmış bir tablo olmadığına işaret ederek, cuma günü grup başkanvekilleriyle bir değerlendirme yaptıklarını ve bugün için CHP Grup Başkanvekillerinin AK Parti Grup Başkanvekillerini ziyaret etmesine, önerinin yazılı halinin sunulmasına karar verdiklerini bildirdi. Anayasa Komisyonu\'nun, sıra gelmesi halinde bugünkü toplantısında ya da daha sonraki toplantılarında bu ayrımın gerçekleştirilmesinin önerileceğini ifade eden Baykal, \"Umut ederim bu önerimiz gerekli ilgiyi, kabulü sağlar. O takdirde derhal bu ayrışmayı yaparız. Bunun bir suçlama, tartışma konusu haline gelmesine hiç gerek yok\" diye konuştu.

\"Türkiye\'nin sırtından siyasi pazarlık yapmayız\"

Deniz Baykal, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Yeni öneri doğrultusunda Başbakan Erdoğan ile yüz yüze görüşmeyi düşünüp düşünmeyeceği sorusuna Baykal, \"Bir ihtiyaç olması halinde, elbette. Bir görüşme halinde bir sonuç alınabileceğinin ortaya çıkması durumunda, elbette. Neden olmasın?\" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin \"İki öneriniz birbiriyle çakışıyorlar. İlk öneriniz şu an geçersiz mi oldu?\" sorusu üzerine ise Baykal, şunları söyledi: \"Bağlantı kurulmasın dedim. İlk öneriyi yaptık. Orada işbirliği yapabiliriz. Hemen onu yapalım. Onu yaptıktan sonra, \'İkinci paketi uygun görürseniz seçimden sonraya bırakalım. O zaman da biz buna katkı yapabiliriz, değerlendirebiliriz. Bu konuda bir düzenleme nasıl gerçekleştirilebilir, toplumumuzu, hukuk dünyamızı bir kutuplaşmaya ve gerginliğe sürüklemeden ne yapabiliriz? Birlikte araştırırız ve iyi niyetle orada da belki bir paket üzerinde mutabakat sağlayabiliriz, ama şu aşamada olmaz. Bunu seçimden sonra yapalım\' diyoruz. \'Hayır, bunu kabul etmiyoruz. Biz sadece birincisini kabul ediyoruz\' diyorlarsa mesele yoktur. Birincisinde harekete geçeriz\" dedi.

Baykal, \"Üç maddeyi referanduma götürme konusunda eğer ayrılırsa bile Başbakan kararlı görünüyor. Size şöyle bir teklif gelebilir, \'Dediğinizi yapalım ama siz de bu üç maddeyi Anayasa Mahkemesi\'ne götürmemeyi taahhüt edin\' derlerse ne olur?\" sorusuna da, \"Biz oyun oynamıyoruz. Biz bu maddelerin bu şekliyle Türkiye\'ye zarar vereceğini, yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bizim temel sorunumuz Türkiye\'yi sahiplenmektir, Türkiye\'yi savunmaktır. Türkiye\'nin sırtından bir siyasi pazarlık yapmamız söz konusu olamaz. Bu konuda biz çok samimiyiz. Bu konuda, o üç maddede ısrarlı olursa Sayın Başbakan, hukuki ve siyasi elbette bütün imkanları kullanmak bizim görevimizdir, sorumluluğumuzdur. Bu konuda bir tereddüt yoktur. Ben sadece o sürecin de iktidar bakımından değerlendirilmesinin uygun olacağını düşünüyorum\" yanıtını verdi.

Deniz Baykal, \"Türkiye\'de bir sonuç mu almak istiyoruz, bir kavga mı, hır mı çıkarmak istiyoruz? O konuda bir yerlerde bir engelle karşılaşırsa daha mı iyi olur? AKP\'nin, Anayasa\'nın özüne yönelik, Anayasa Mahkemesi\'nin iptal edeceği bir değişiklik tasarısını kamuoyu önünde sahiplenir, savunur vaziyete çıkmasından ben üzüntü duyarım. Böyle bir görüntü ortaya çıksın istemiyorum. Böyle bir görüntünün yol açabileceği tartışmaları, hukuki ve siyasi tartışmaları Türkiye için sakıncalı buluyorum. Ama bunu önlemenin yolu bu yanlışı yapmamaktır. \'Ben o yanlışı yaparım sonra da o gerilimden şikayet ederim\'. İşte bu doğru değildir. Çünkü herkes bilsin ki bu konuda ısrarlı davranmak, bu gerilimi göze almak, daha sonra o gerilimin ortaya koyacağı gelişmeler karşısında şikayet etme hakkını da ortadan kaldırır\" ifadelerini kullandı.

\"Bunu değerlendirin\"

Türkiye\'de çok fazla bir kutuplaşmanın ortaya çıktığını dile getiren Baykal, muhalefet olarak Türkiye\'ye gerginlik önermediklerini, \"iktidarın yarattığı gerginliği telafi etmeye çalıştıklarını\" ifade etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç\'ın, süreç başlamadan, anayasa değişikliği konusunda mutabakat sağlanması çağrısı yaptığını kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

\"Türkiye\'deki bütün hukuk kurumlarının yetkilileri ısrarla bir şey söylüyorlar. Onları siyasi tartışmanın hedefi yaparak, suçlayarak, \'cübbeni çıkar da siyasete gel\' diyerek bu kaygılara cevap vermiş olmuyorsunuz. Bu kaygılar ciddi kaygılardır. Çok temel hukuki dayanakları var. Ortaya atılan iddialar çok haklı iddialardır. \'Efendim bir iddiayı siyasetçiler de söylüyor, hukukçular da söylüyor.\' Ne olmuş? Doğru iddiayı herkes söyler. \'Ortada bir komplo var, hukukçu siyasetçi el ele verdi, size karşı savaş açtı\'. Bunlar ciddiyetsiz değerlendirmeler. Yok böyle bir şey. Çok açık olan, yanlış yapıyorsunuz. Bu yanlış karşısında hukuk da siyaset de sesini yükseltiyor. Bunu değerlendirin.\"

\"Cumhurbaşkanını siyasallaştıran başka uygulamalardır\"

Baykal, bu süreçte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül\'e bir görev düşüp düşmeyeceğine, herhangi bir tavır bekleyip beklemediklerine ilişkin soruyu yanıtlarken, kendileri için önemli olanın konunun çözümü olduğunu belirtti.

Baykal, \"Biz Cumhurbaşkanı\'na, bu iktidarın bu konuda bir uyum ve uzlaşma içine girmeyeceği anlayışıyla yöneldik. Eğer iktidar bu konuda bir uzlaşma yapmış olsaydı zaten Sayın Cumhurbaşkanı\'nı gündeme getirmeye gerek yoktu. Sayın Cumhurbaşkanı\'na yönelik önerimiz, hiçbir şekilde Cumhurbaşkanını siyasallaştırmaya yönelik bir öneri değildir. Cumhurbaşkanı yetkisi dahilinde olan bir konu, daha önceki Cumhurbaşkanı bu konuda çok açık bir örnek koymuş. 367\'nin üzerinde oyla kabul edilen bir Anayasa değişikliği paketini cumhurbaşkanının ayırarak referanduma götürme hakkı vardır. Bu anayasal bir hakkıdır. Bu anayasal hakkını kullanmasını talep ettiğimi ve bunu kullanacağı konusunda bir bekleyiş içinde olduğumuzu ifade ettim\" dedi.

\"Bu çok doğal bir yaklaşımdır. Sayın Cumhurbaşkanını siyasallaştırmaya yönelik bir yaklaşım değildir. Sayın Cumhurbaşkanını siyasallaştıran başka uygulamalardır. Onlara bu aşamada girmek istemiyorum\" diyen Deniz Baykal, \"İktidarın bu konuda bizimle işbirliği içine girmesi söz konusu olacak ise, ben Sayın Başbakan\'ın dün söylediklerinin içinden büyük bir iyi niyetle bunu çıkarmaya çalışıyorum; diyor ki \'yasal olanak varsa ben taraftarım\'. Sen taraftarsan herkes taraftar. \'Yasal olanak varsa\' diyor, yasal olanak var, hiç tartışma götürmez. Sadece irade eksik. AKP derse ki \'Ben paketi ayrıştırmaya hazırım\' derhal yaparız. Eğer bu varsa Sayın Cumhurbaşkanı\'na herhangi bir sorumluluk düşmeyecektir. O önüne gelen anayasa değişikliği tekliflerini uygun gördüğü şekilde değerlendirecektir\" şeklinde konuştu.

İktidarla uzlaşma olmayınca Cumhurbaşkanı Gül\'e çağrı yaptıklarını ifade eden Baykal, \"Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda devreye girdi mi girmedi mi bilmiyorum. Bizim bu önerilerimiz bir biçimde hükümetin bu yeni zoraki esneklik görüntüsüne bir katkı yaptı mı yapmadı mı bilemem. Çok da önemli saymıyorum. Önemli olan iktidarın böyle bir kapıyı açabileceğini bize dünkü konuşmasıyla ifade etmiş olmasıdır\" diye konuştu.

\"Kimse çamura yatmak için bahane aramasın\"

Bir gazetecinin anayasa değişikliğine ilişkin yeni önerisiyle ilgili AK Parti\'den \"Sayın Baykal bu önerisiyle uzlaşma kapılarını kapattı\" yönünde bir ilk açıklama geldiğini ifade ederek, değerlendirmesini sormasının üzerine Baykal, önerisinin bir şarta bağlı olmadığını, iyi niyetli bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Önerisinin kabul edip etmemenin kendi bilecekleri iş olduğunu ifade eden Baykal, ancak bunun üç maddenin tasarıdan ayrılması şeklindeki ilk önerilerini etkilemeyeceğini söyledi. Baykal, \"Kimse çamura yatmak için bahane aramasın. Durum çok açıktır, çok nettir. Biz iyi niyetle düşüncelerimizi ortaya koyuyoruz\" diye konuştu.

Bir başka gazetecinin CHP ve AK Parti arasında geçmişteki uzlaşma çabalarının sonuçsuz kaldığını belirterek, \"Aranızdaki güven sorununu aşabilecek misiniz?\" şeklindeki sorusunu da Baykal, \"Onlara en büyük güvensizlik duyan benim. Ama kamuoyu önünde çok açık bir şekilde tavrımı ortaya koyuyorum. Bu konuda eğer onlar bir işbirliği arayışı içine girerlerse kamuoyunun gözü önünde şeffaf bir biçimde gerekeni yaparız\" şeklinde yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Baykal, \"Referanduma gidilmesi ve \'evet\' çıkması durumunda da Anayasa Mahkemesi\'ne götürmek için yollar arayacak mısın?\" sorusunu da \"Bu referanduma gitmeden önce Anayasa Mahkemesi\'ne gidecektir\" dedi.

Başbakan Erdoğan\'ın da açıklamalarında gizli oylama nedeniyle güven konusuna atıfta bulunduğu belirtilerek, değerlendirmesinin sorulması üzerine de, \"Hukuk içinde kimin nasıl yaptığı daima sonuçta değerlendirilebilir. Neyle ilgili kuşku duyar, \'24 maddeye oy vermeyeceksiniz mi\' demek istiyor? E vermezsek sonuç ortaya çıkmış olur, o da gider. O zaman bunun 367\'yi bulamaması halinde o da referanduma gider. Biz o konuda AKP\'den çok daha önce oradaki pek çok maddenini sahibi konumundayız. Eğer böyle bir tablo ortaya çıkarsa AKP\'den çok daha fazla biz üzülürüz. Eğer onlar kendileri içlerinde böyle bir planlama yapmamışlarsa, iyi niyetle bakıyorlarsa hiç mesele yok. Biz de iyi niyetle o 24 maddeyi destekleriz. Bu ana kadar söylediğimiz sözler, yaptığımız siyaset o 24 maddeye karşı çıkmamızı gerektiren bir şey ortaya koymuyor. Biz samimiyiz o konuda. Öbürlerinde de elbette oy vermeyeceğiz. Meclis\'te de oy vermeyeceğiz, referandumda da oy vermeyeceğiz\" ifadelerini kullandı.

Yumurtalı saldırı

CHP Genel Başkanı Baykal, Van\'da meydana gelen yumurtalı saldırıyla ilgili Başbakan Erdoğan\'ın \"eğer sorumlular AK Partili ise gerekli işlemlere başlarız\" dediği, 2006 yılında Başbakan Erdoğan\'a yönelik Mersin\'de benzer bir saldırı olduğu ve saldırıyı Halkevlerinin üstlendiği, Halkevlerinin yönetiminde de bazı CHP\'lilerin bulunduğu ifade edilerek, \"Siz de bir siyasi partinin genel başkanı olarak bir tavır sergileyecek misiniz?\" şeklindeki soruyu da yanıtladı.

CHP\'nin siyasetin her zaman demokratik bir temelde sokak saldırılarına başvurulmadan gerçekleştirilmesinden yana olduğunu kaydeden Baykal, hiçbir CHP\'linin bu anlayış dışında hareket etmesini kabul edemeyeceklerini vurguladı. Baykal, CHP olarak bu konularda yanlış davranan birini tespit etiğimiz zaman gerekeni yaparız\" dedi.

Baykal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek\'in \"CHP\'nin eski genel merkez binasının inşaatı sırasında yolsuzluk yapıldığı yönünde iddiaları olduğu ve bu iddialara ilişkin elinde belge bulunduğunu söylediği belirtilerek değerlendirmesinin sorulması üzerine de \"Derhal gereğini yapsın\" karşılığını verdi.

İlk tepkiler

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, \"Bakalım, değerlendiririz\" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ise, Baykal\'ın bu yeni önerisiyle işbirliği kapısını kapattığını, bunun güven verici bir siyasal yaklaşım olmadığını belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da, \"Başbakan Erdoğan ABD\'den döndükten sonra değerlendireceğiz\" diye konuştu.

Kılıç, \"Sayın Baykal bu yeni öneriyle işbirliği kapısını açık tutmak istemediğini göstermiştir. Her öneri yeni öneriyle genişletilmemeli. Geçen haftaki önerisini keşke olduğu gibi yineleseydi\" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, Anayasa\'nın uzlaşılan metinler olması gerektiğini belirtti.

Vural, bu üç madde askıya alındığı taktirde MHP\'nin tavrında bir değişiklik olmayacağıyla ilgili, \"Ne olacağını bilmiyoruz şu anda. İki parti arasındaki görüşmeyle ilgili bir değerlendirme yapamam. MHP olarak tavrımız aynı devam etmektedir\" dedi.

AK Parti ile görüşme

CHP Grup Başkanvekilleri, Anayasa değişiklik teklifi konusunda AK Parti Grup Başkanvekilleri ile görüştü.

CHP Grupbaşkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu, saat 13.00\'te AK Parti grubuna giderek, Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Suat Kılıç, Mustafa Elitaş ve Nuretin Canikli ile bir araya geldi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Anayasa değişikliği teklifinde, parti kapatma, Anayasa Mahkemesi ve HSYK\'nın yapısına yönelik önerilerini, yazılı olarak AK Parti Grubuna ilettiklerini belirterek, \"AK Parti Grup Başkanvekilleri, Başbakan\'ın yurt dışı dönüşünden sonra ve Meclisteki müzakereler başlamadan önce, CHP\'nin başvurusuna yanıt vereceklerini söyledi\" dedi.

Anadol, CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu\'nun da katıldığı AK Parti Grubu ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Anadol, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal\'ın, Anayasa Mahkemesi ve HSYK\'nın yapısı ile parti kapatılmalarına yönelik 3 konunun, Anayasa değişikliği paketinden çıkarılması önerisini, yazılı olarak AK Parti Grubuna ilettiklerini söyledi. Anadol, AK Parti Grup Başkanvekillerinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın yurt dışından dönüşünden sonra ve Meclisteki müzakereleri başlamadan önce, CHP\'nin yazılı başvurusuna yanıt vereceklerini söylediklerini iletti.

Baykal ve CHP\'nin ana dileğinin; bu 3 konuyla ilgili maddelerin, 24. Dönem parlamentosunda müzakere edilmesi olduğunu ifade eden Anadol, \"Sayın Baykal çok açık söyledi, bunu kabul etmiyorlarsa, önceki önerisinin, ortadan kalktığı anlamına gelmez. Yani bu 3 konunun paketten çıkarılması, diğerlerinin Mecliste oylanması, bunun ayrı mütala edilmesi. Referanduma gidilecekse, bunun gitmesi. Önerimiz de bu\" dedi.

\"Bu iş, Genel Kurula mı kaldı?\" yönündeki soruyu Anadol, \"Arkadaşlar, Genel Kurul aşamasından önce yanıt verecek\" diye yanıtladı. Anadol, \"içerideki havanın nasıl olduğu?\" sorusuna ise, \"Portakal suyu, nar suyu ve çay vardı\" diye karşılık verdi. Anayasa değişikliği görüşmelerinin takviminde değişiklik olup olmayacağına yönelik soru üzerine Anadol, Erdoğan\'ın Türkiye\'ye geleceğini ve AK Parti\'nin her halükarda, Meclis müzakerelerinden önce yazılı başvurularına yanıt vereceklerini yineledi.

MHP ve BDP\'yi de ziyaret edecekler

Öte yandan, CHP Grup Başkanvekillerinin bugün saat 15.00\'de MHP Grubunu, yarın saat 11.00\'de de BDP Grubu\'nu ziyaret edeceği belirtildi.(Cnn Türk)

  ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ.   


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.