\'Bu ülke, yargıçlar ülkesi değildir\'

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği\'nin(MÜSİAD) Samsun\'da gerçekleştirdiği Genel İdare Kurulu(GİK) toplantısının açılışında konuştu.


\"Şapkamızı alıp gidemeyiz\"

Konuşmasında istikrarın önemli olduğunu söyleyen Akdağ, \"Bir iktidar niye kavga etsin ki? Niçin gerginlik çıkartsın ki durduk yere. Onu daha çok muhalefet yapar; başka bir çaresi olmadığı için\" dedi. Türkiye\'nin önemli bir dönemeçte olduğunu, kötü niyetlere karşı sivil toplumun da açıkça tavır koyması gerektiğini söyleyen Akdağ, \"Bu iş sadece siyasetçilerin, sadece iktidarda olanların görevi değildir. Son siyasi çekişmeler, gelişmeler, hiç arzu etmediğimiz şeylerdir. İktidar gerginlik istemez. Biz gerginlik istemiyoruz ancak, halkın iradesine karşı karanlık hesaplar yapıldığında ne yapacaksınız? Birileri halkın iradesi ile hükümet olan iktidarı karanlık hesaplarla devirmenin peşine düşmüşlerse, o eski karanlık günlerin hayallerini kuruyorlarsa ne yapalım? Biz de şapkamızı alıp gidelim mi? Gidemeyiz\" dedi.


Hükümet kadar, sivil toplum da sesini yükseltmeli

Hükümetin, halkın iradesine yönelik karanlık hesaplar yapanların karşısında dimdik ayakta durduğunu, sivil toplum kuruluşlarının da tavır göstermesi gerektiğini savunan Akdağ, \"28 Şubat\'lar, 27 Nisan\'lar olduğunda sivil toplumun sesi yükselmelidir. O nedenle sivil topluma büyük iş düşmektedir. Bu ülke hepimizin ülkesidir. Yargı, halkın iradesini yansıtan iktidara karşı her gün adeta bir siyaset odağı gibi yüksek yargıdan bazı sesler çıkarsa, lütfen bunun karşısında sadece başbakanın karşı durmasını beklemeyin. Bu sizin de göreviniz\" dedi. Akdağ, halkın iradesinin yargının üstünde olduğunu belirterek, \"\'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir\' demek, milletin iradesi, halkın iradesi yasamanın üstündedir demek. Halkın iradesi, yürütmenin üstündedir demek. Halkın iradesi yargının da üstündedir demektir. Bu ülke yargıçlar ülkesi değildir. Bu ülke bir hukuk ülkesidir. Bir yargı ülkesi, yargıç ülkesi olmaya karşı duruyoruz. Yargı reformunu da bunun için yapacağız\" dedi.


Kurucu meclis istemiyoruz

Yargı reformunun yanı sıra, Anayasa değişikliğine de ihtiyaç olduğunu savunan Akdağ çoğulcu, sivil, demokratik bir Anayasanın halkın egemenliğini her yönüyle yansıtması gerektiğini söyledi. Anayasa için uzlaşma olması gerektiğini ve seçilenlerin uzlaşamadığını vurgulayan Akdağ, \"O zaman ne diyoruz. Millete gideriz, Referandum yaparız. \'Hayır millete gidilmez bu iş için. Millete gidilir mi. Niye? Millet bilmez.\' Peki nasıl olabilirmiş. Kurucu meclis kurulu olursa olurmuş. Bir darbe mi bekleyeceğiz kurucu meclis için. Bunlar büyük talihsizliklerdir. Biz şimdi mecliste 330\'u bulduğumuz zaman bir Anayasa değişikliği yapabiliriz ve bunu millete götürebiliriz. Ondan sonrası millete ait. Millet zaten hayır derse niye telaşa kapılıyorsunuz. Bu Anayasayı da millet yapmadı mı? Fakat bir talihsizlik vardı halk baskı altındaydı. Şimdi tamamen demokratik bir ortam var\" dedi.


Bilmeyenler \"sağlığa çok para harcanıyor\" diye ahkam kesiyor

Bakanlık olarak ahlaki anlayışlarının, herkesin sağlık hakkına sahip olması olduğunu belirten Akdağ, \"Cebinde parası olanın da olmayanın da, köyde yaşayanın da kentte yaşayanın da\" dedi. Sağlığın aynı zamanda refahı da beraberinde getirdiğinin altını çizen Akdağ, \"Dünyada son yıllarda araştırmalar da bunu açık bir şekilde gösteriyor. Sağlık sadece bireyin daha mutlu olmasını, daha rahat yaşamasını sağlamıyor. Sağlıklı bir toplum, o ülkenin refah seviyesini de artırıyor. Topyekun kalkınmayı da sağlıyor. Onun için bu işi bilmeyenler \'Sağlığa çok para harcanıyor\' diye kalkıp ahkam kesiyorlar. Sağlığa yapılan yatırım insana yapılan yatırım olarak ziyadesiyle geri dönüyor. Hem insani, hem doğru bir yatırımdır\" dedi.

Anka


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.