'Buradaki temel sorun teknik bir problem'
(ANKA) - TBMM'de 2013 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmelerde, AK Parti grubu adına konuşan Elvan, tartışmalara neden olan Sayıştay raporlarıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Hükümetin bu konudaki görevinin bütçe kanun tasarısını ve kesin hesap kanun tasarısını TBMM'ye sunmak olduğunu, bunun dışında bir sorumluluğu bulunmadığını ifade etti. Elvan, bu olayı hükümetle ilişkilendirmenin yanlış olduğunu belirtti ve 2012 yılında Sayıştay kanununda yapılan değişikliğe dikkat çekerek, "Buradaki aslında temel problem teknik bir problem. Çünkü Temmuz 2012'de Sayıştay Kanunu'nda değişiklik yapılıyor. 2012 yılına ait Raporlar hazırlanıyor. Raporların değerlendirilme usul ve esaslarına ait yönetmeliğin çıkarılması ve bunların değerlendirme süreçlerinin farklı olması nedeniyle bu raporların yasa değişikliğine uygun olmadığı belirtiliyor" dedi. Dünyadaki ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulunan Elvan, Türkiye'nin krizi başarıyla karşıladığını anlattı. Büyümeye yönelik değerlendirmelerde de bulunan Elvan, Türkiye'nin gelişmiş ülkelerden daha hızlı büyüdüğünü, gelişmekte olan ülkelerle Türkiye'nin karşılaştırılmasının hatalı olduğunu ifade etti. 
-ÇİN VE HİNDİSTAN ÇIKINCA İYİ DURUMDAYIZ- 

Elvan, gelişmekte olan ülkelerin değerlendirilmesinde Çin ve Hindistan çıkarıldığında Türkiye'nin diğer gelişmekte olan ülkelerden çok daha fazla büyüdüğünü kaydetti. Türkiye'nin demokrasisini de ekonomisi gibi büyüttüğünü anlatan Elvan, doğu illerinde yaşanan iyileşmelerden bahsetti. Bütçede kadınlarla ilgili konulara önemli pay ayrıldığını ifade eden Elvan, cari açığın azaltılması için atılan adımlar hakkında bilgi verdi. Yabancı gazetelerin Türkiye ekonomisi lehine yaptığı yorumları aktaran Elvan, Türkiye'nin AK Parti'nin attığı sağlam temeller üzerinde yükselmeye devam edeceğini kaydetti. 

-"GENEL BAŞKANIN VARKEN KONUŞMA, AYIP OLUYOR"- 

AK Parti adına konuşan AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş da AK Parti iktidarı döneminde yapılan tüm bütçelerde, birkaç yıl haricinde, bütçe hedefleri ile gerçekleşmeleri arasında yakınlık olduğunu vurguladı. Türkiye'nin ekonomik başarılarının dünya tarafından takdir edildiğini, son 10 yıldır bütçelere yapılan eleştirilerin değişmediğini, bütçenin muhalefet tarafından anlaşılamadığını ileri sürdü. AK Parti'nin halkın desteğiyle büyüdüğünü, halkın da sağlanan refah nedeniyle AK Parti'ye destek verdiğini anlatan Elitaş'ın sözlerine CHP sıralarından tepkiler yükseldi. Elitaş, kendisine eleştirilerde bulunan CHP'li Kamer Genç'e "Genel Başkanın varken sen konuşma, ayıp ediyorsun" dedi.

Geçmişte yaşanan enflasyon dönemlerini hatırlatan ve o dönemleri çok iyi hatırladıklarını vurgulayan Elitaş, enflasyon canavarının AK Parti döneminde "canının alındığını" belirtti. 2000'li yıllarda köyleri gezerken imam taleplerinin kendilerine ulaştığını söyleyen Elitaş, 2003 yılında iktidara geldiklerinde imamsız camilere imam ataması yaptıklarını belirtti. Sözleşmeli imamları da değerlendirerek kadroya atadıklarını anlattı. AK Parti öncesi dönemde 20 bin caminin imamsız olduğunu, bu açığın kendileri döneminde kapandığını belirten Elitaş, milletin camilerde cem olmak için imamlara ihtiyacı olduğunu anlattı. Türkiye'deki kişi başına borcu da diğer ülkelerle karşılaştıran Elitaş, bu hesabı hesap uzmanlarına anlatmanın zor olduğunu buna karşın sokaktaki vatandaşın bunu anladığını savundu. Kişi başı borçla kişi başı gelirin artışını birlikte değerlendiren Elitaş, borç faizleri konusundaki eleştiriler hakkında da Türkiye'nin geçmişten iyi durumda olduğunu ileri sürdü. Tutuklu milletvekilleri hakkında Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında hatırlattığı protokolden de bahseden Elitaş, Kılıçdaroğlu'nun protokolün sadece işine gelen kısmını okuduğunu, metinde yargıya "özgürlükçü yorumlama' yönünde bir tavsiye olduğunu, AK Parti'nin sözünde durmadığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.
AK Parti Manisa Milletvekilli Hüseyin Tanrıverdi de kişisel olarak lehte söz aldı ve konuşmasında ekonomide yaşanan gelişmelerden bahsetti.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.