Cemil Çiçek: Uzlaşma arayışında samimiyiz

Anayasa değişikliğinin hükümet konusu olmadığını anlatan çiçek, bunu yapacak olan tek mercinin TBMM olduğuna işaret etti.

1982 anayasasının yürürlüğe girdikten sonra dünyanın en çok tartışılan anayasası olduğunu belirten çiçek, \'\'Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu kesindir\'\' dedi.

Anayasa değişikliği konusunda hep uzlaşma arayışı içinde olduklarını, halen de bu arayışın sürdüğünü ifade eden Çiçek, \'\'Komisyon aşamasında da tekliflere açık olacağız. Uzlaşma arayışında samimiyiz\'\' diye konuştu.

Mevcut anayasanın Türkiye\'ye yetmediği, dar geldiğini, anayasa değişikliğinin AB süreci açısından da gerekli olduğunu belirten Çiçek, değişikliği kendi iktidarlarını güçlendirmek için değil, iyi işleyen bir demokrasi için istediklerini bildirdi.

Çiçek, Türkiye\'nin 21. yüzyıla böyle bir anayasa ile karşılamasının doğru olmadığını ifade ederek, \'\'bugünkü Meclisin anayasa yapamayacağı görüşünü paylaşmadıklarını\'\' da vurguladı. Çiçek, \'\'Bu, meclis yetkilidir\'\' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliğinin yapılabileceği kanaatinde olduklarını, geçen her günün Türkiye için kayıp olduğunu belirterek, \'\'Siyaset kurumu, siyasetçiler ve siyasi partiler olarak tarihi bir sınavla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyoruz. Bu sınavdan siyaset kurumunun başarıyla çıkması hepimizin arzusudur\'\' dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Çiçek, Meclisin Anayasa değişikliği yapmaya yetkili olduğunu vurguladı. Çiçek, \'\'Meclis bu konuda yetki ve yetkinliğe sahip olduğuna göre, bunu da geciktirmenin anlamı yok. Madem ki hepimiz bu anayasanın günün şartlarına uymadığı, değişmesi gerektiği noktasında ittifak halindeyiz, o zaman bugünün işini yarına bırakmak da akıl karı bir iş de değildir\'\' diye konuştu.

Anayasanın uzlaşı metni olduğunu dikkate alarak uzlaşmayı geriye dönük zaman içinde hep aradıklarını, şu anda da aradıklarını ifade eden Çiçek, 2007 yılı seçimlerine girerken parti olarak kamuoyuna bir taahhütleri olduğunu, bununla ilgili olarak bilim heyetinin hazırladığı taslak metnin tartışıldığını ve bazı çevrelerin kendilerine, \'\'AK Parti kendisi için bir Anayasa mı hazırlıyor? Anayasa, ülke ve millet için olur. Kapalı kapılar ardında siz Anayasa taslağı hazırlıyorsunuz\'\' dendiğini ifade etti.

Kendilerinin bu eleştirilere karşı \'Hayır, biz bir taslak metin hazırlıyoruz, bunu her kademede tartışacağız, herkesin bilgisine sunacağız. Oradan gelen eleştirileri değerlendirdikten sonra teklif olarak Meclise sunacağız\'\' dediklerini belirten Çiçek, buna karşılık bazı çevrelerin \'\'Hayır bu işi siz yapmayın, TBMM yapsın. TBMM Başkanı inisiyatif alsın. Bu uzlaşma çerçevesinde bu işler götürülsün\'\' dediğini hatırlattı. Çiçek, kendilerinin, \'\'Biz üzüm yemekten yanayız, biz Anayasanın değişmesi gerektiğini düşünüyoruz, buna inanıyoruz. Bu bizim vaadimiz. İster bizim, ister başka yöntemle nasıl olursa olsun, biz uzlaşmayı önemsiyoruz, yeter ki Anayasa değişsin\'\' dediğini kaydetti.

\'\'MART AYI ÇIKMADAN TEKLİFİ GETİRECEĞİZ\'\'

Çiçek, bunun üzerine 4 Eylül 2008 tarihinde, dönemin Meclis Başkanı Köksal Toptan\'ın Mecliste grubu bulunan siyasi partilere gönderdiği metin içinde Anayasa, TBMM İçtüzüğü, AB uyum mevzuatı ve bazı önemli konuların içinde bulunduğu 4 konuda Uzlaşma Komisyonu kurularak çalışma yapılmasını istediğini hatırlattı. Çiçek, bu talebe, kendileriyle birlikte 3 siyasi parti olumlu yanıt verirken, bir siyasi partinin konuyu gündemine almadığını ve cevap vermediğini hatırlatarak, şöyle konuştu:
\'\'Uzlaşma Komisyonu, ittifakla karar aldığı ve grubu bulunan tüm siyasi partiler orada temsil edildiği için sayın başkanın \'\'uzlaşarak bir anayasa yapalım\' talebi ve teklifi askıda kalıyor ve bugüne kadar da gerçekleşmiyor. O zaman uzlaşarak değiştiremiyoruz, bir parti teklif verdiğinde \'olmaz.\' Herkes bu Anayasanın değişmesini istiyor. Ama her defasında bir gerekçe bulunarak, o Anayasa değişikliği bir başka bahara, bir başka döneme öteleniyor. Bunun sıkıntısı o zaman milletin karşısına problem olarak çıkıyor. Bugün yaşadığımız problemlerin temelinde de bu Anayasanın yattığını açıklıkla ifade etmek istiyoruz. Dolayısıyla, dağıtılacak olan bu metin, kamuoyunun bilgisine sunulacak. İnanıyoruz ki konu toplumumuz tarafından da ilgiyle karşılanacak. Herkes bununla ilgili görüşlerini, düşüncelerini rahatlıkla ortaya koyacak. Biz de bunları takip edeceğiz, değerlendireceğiz ve çok kısa süre sonra da daha fazla geciktirmeden, -Sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi Mart ayı içerisinde dedik-, Mart ayı çıkmadan bu teklifi TBMM Başkanlığına vereceğiz. Süreç bununla bitmiyor olmuyor, esas müzakere süreci komisyonlardadır. Orada da bunun gereği yapılabilecektir, bu değerlendirmeler orada da tekrar gündeme gelebilecektir.\'\'

\'\'METİN, UZLAŞI ARAYIŞIMIZIN EN AÇIK GÖSTERGESİ...\'\'

Çiçek, değişikliğin bugün yapılabileceği kanaatinde olduklarını belirterek, geçen her günün Anayasa değişikliği açısından Türkiye için kayıp olduğunu düşündüklerini söyledi.

Cemil Çiçek, \'\'Anayasa değişikliği konusunda ilgili tüm tarafların bir sorumluluk altında olduğunu ve bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceklerini umuyor ve buna inanıyoruz. Hepimiz siyaset kurumu, siyasetçiler ve siyasi partiler olarak tarihi bir sınavla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyoruz. Bu sınavdan siyaset kurumunun başarıyla çıkması hepimizin arzusudur. Bu arzuyla çalışmaları bugün başlatmış oluyoruz. Ümit ederim, 23. Dönem Parlamentosu kısmi bir değişiklik de olsa Türk milletine bir anayasa armağan etmiş olur\'\' dedi.

Çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle değerlendireceklerini kaydeden Çiçek, içerikle ilgili tartışmaların kamuoyunda yapılacağını kaydetti.

Taslağın içeriğiyle ilgili bilgi vermeyeceğini hatırlatan Çiçek, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, görüşmelerde partilerin \'\'Şu madde olmasın, şöyle bir madde olabilir\'\' dediğinde tavırlarının ne olacağı sorusuna Çiçek, \'\'Biz bunlara varız. Makul olan her türlü teklifi, değişikliği ve ilaveyi saygıyla karşılarız. Gerçekten bu noktada iyi niyetliyiz. Metni gördüğünüzde şu ana kadar yazdığınız çizdiğiniz unsurları da görebileceksiniz. Bu bizim uzlaşma arayışımızın en açık göstergesidir\'\' dedi.
Çiçek, \'\'Muhalefetin değişiklik taleplerini dikkat aldınız mı?\'\' sorusuna, \'\'Biraz sabredersen, fazla bir zaman kalmadı\'\' derken, takvim konusundaki soruya ise \'\'Ziyaret edeceğimiz kurum ve kuruluşların esas itibariye anayasa konusundaki görüşlerini biliyoruz. Ama son değişiklikleri bir defa daha onlarla müzakere etme imkanı bulacağız. Ay sonuna kadar TBMM\'ye vereceğimizi ifade ettik\'\' karşılığını verdi.
Yüzde 1 ve üzerinde oy almış siyasi partileri ziyaret edeceklerini hatırlatan Çiçek, \'\'Tabiatıyla diğer partilerle de görüşmeyi arzu ediyoruz. Hiçbirisini önemsemediğimizden değil... Benim bildiğim 66 parti var. Hepsini ziyaret etme imkanımız keşke olsa, onlarla görüşmekten de büyük memnuniyet duyarız. Ama buna zaman elvermiyor. Bir kısmına da zaten sitemize koymak ya da göndermek suretiyle de bu ihtiyacı karşılamış olacağız\'\' dedi.

Aralarında, Türkiye Barolar Birliği, Noterler Birliği, TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TUSKON, TİSK, Türk-İş Hak-İş, DİSK, Kamusen, Memursen, KESK, TZOB olmak üzere sivil toplum kuruluşlarını da ziyaret edeceklerini bildiren Çiçek, \'\'Ne zaman Meclisten çıkarmayı düşünüyorsunuz\'\' sorusuna, \'\'Bugün başlıyoruz. Bir işe başlamak işin yarısıdır\'\' dedi.


Sabah  YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ. Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.