Cemil Çiçek yeniden TBMM başkanı
Üçüncü tur oylamaya 477 üye katıldı. Cemil Çiçek 299 oy alırken, Osman Korutürk 109, Faruk Bal ise 47 oyda kaldı. 15 oyun boş kullanıldığı 3. turda 7 oy ise geçersiz sayıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından kürsüye gelen Cemil Çiçek, "Bu Meclis 93 yıldan beri çağdaş uygarlık hedefine ulaşabilmesi için anayasal reformları yaparak ulusumuzun kalkınmasına öncelik etmiştir. Bugün de aynı heyecanla hizmet vermeye devam etmektedir. Yeni bir iç tüzük acil bir ihtiyaçtır. Bunları bir an evvel yapıp sonuçlandırmalıyız. TBMM’nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, 93 yıldır hizmet vermiş ve vermekte olan tüm mensuplarını anıyorum" diye konuştu.

İLK TUR SONUCU

Genel Kurul, Başkanvekili Sadik Yakut'un başkanlığında toplandı. Başkanlığın Genel Kurul'a sunuşlarının ardından TBMM Başkanı seçimine geçildi. TBMM Başkanlığı için Ak Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal aday gösterildi. Milletvekilleri, illerin alfabetik sırasına Meclis Başkanı'nı seçebilmek için gizli oy vermeye başladı.

TBMM Başkanlığı 1. Tur seçiminde oylamaya 482 milletvekili katıldı.
Oylama sonucunda Cemil Çiçek 292, Osman Korutürk 108, Faruk Bal 51 oy aldı.
Seçimde 21 boş oy kullanıldı, 10 oy geçersiz sayıldı.

İKİNCİ TURDA DA YETERLİ OY ÇIKMADI

İkinci tur oylamada ise Cemil Çiçek 294, Osman Korutürk 110, Faruk Bal 47 oy aldı.

TBMM İçtüzüğü'ne göre, Meclis Başkanı olabilmek için ilk tur oylamada üye tamsayısının üçte ikisinin (367) oyunun alınması gerekiyor. İkinci turda da 367 sayısına ulaşılamaması durumunda, üçüncü tur oylamaya geçiliyor. Adaylar, bu turda üye tamsayısının salt çoğunluğunun (276) oyunu alması gerekiyor.

Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday dördüncü tura katılacak. Bu oylamada en fazla oy alan üye, TBMM'nin yeni Başkanı seçilmiş olacak.

MECLİS'TE RENKLİ ANLAR

Meclis'te oy verme işlemi devam ederken ilginç anlar da kameralara yansıdı. Bunlardan birinin kahramanı AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek'ti... Özbek, Başbakan Erdoğan Meclis Başkanlığı için oy kullanmaya kabinin önüne geldiğinde kendisine ait kabin boş olmasına rağmen oy kullanmaya girmedi, saygıyla Başbakan'ı bekledi. Başbakan kabine girdiğinde çevik bir hareketle oyunu zarfa koydu ve kabinden çıkıp Başbakan'ı beklemeye başladı. Erdoğan oyunu zarfa koyup çıktığında karşısında Özbek'i buldu. Özbek geri geri giderek saygısını bir kez daha gösterdi. Bu arada Başbakan'ın çevresi kalabalıklaştı. Özbek yeniden çevik bir hareket yaparak Başbakan'la aynı anda oyunu sandığa attı ve o tarihi fotoğraf karesine girdi.

CEMİL ÇİÇEK'İN ÖZ GEÇMİŞİ

Cemil Çiçek, 1946 yılında Yozgat'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre serbest avukat olarak çalışan Çiçek, Yozgat Belediye Başkanlığı yaptı. Daha sonra Yozgat Milletvekili ve Ankara Milletvekili olarak Parlamento'ya girdi. Uzlaşma Komisyonu, Anayasa Komisyonu ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) üyesi olarak görev yaptı. Merhum Turgut Özal tarafından kurulan hükümetlerde Devlet Bakanı ve kısa bir süre için Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Ayrıca, Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz tarafından kurulan hükümetlerde de Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katılarak, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan tarafından kurulan hükümetlerde Adalet Bakanı olarak görev yaptı. 22 Temmuz 2007'de yapılan Genel Seçimlerde yeniden Ankara Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 60. Hükümette Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev yaptı. Çiçek, 4 Temmuz 2011 tarihinde yapılan seçimle TBMM'nin 25. Başkanı olmuştu. İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilen Çiçek, evli ve üç çocuk babası.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.