Cemil Çiçek'ten 'Fezleke' değerlendirmesi
 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen TBMM Başkanlığının 2013 yılı bütçesi üzerinde konuşan Çiçek, Türkiye'nin, 89 yıldan beri elde ettiği kazanımlarda, TBMM üyelerinin çok büyük katkısı ve çabası olduğunu belirterek, "İşleyen bir demokrasi ve Meclisimiz'de hayat bulan milli irade bizim en büyük güç kaynağımızdır" dedi. Çiçek, 2011 yılı bütçesinin kullanılabilir bütçe ödeneği açısından 522 milyon 84 bin TL olduğunu, yıl sonu itibariyle harcamaların 470 milyon 697 bin TL olarak gerçekleştiğini böylece de 2011 yılı bütçesinin yüzde 90'ı harcandığını söyledi. 2012 yılı bütçesinin ise 651 milyon 252 bin TL olarak kanunlaştığını, yıl içinde yapılan aktarmalar özel ödenek kayıtlarıyla birlikte TBMM bütçesinin Eylül 2012 yılı sonu itibariyle 608 milyon 400 bin TL olduğunu kaydeden Çiçek, gerçekleşme oranının yıl sonu itibariyle yüzde 95'e ulaşacağını ifade etti.

 TBMM Genel Kurulu Salonundaki elektronik cihazların yenileneceğini dile getiren Çiçek, "2013 yılı bütçe hedefimiz, millet adına yasama yetkisini kullanan milletvekillerinin çalışma şartlarını iyileştirmek, yasama sürecini ve kalitesini geliştirmek olacaktır" dedi. Çiçek, 2013 yılı bütçesinin, 2012 yılı bütçe başlangıç ödeneğine göre yüzde 18.7 artışla 773 milyon 60 bin TL olarak teklif edildiğini söyledi.

Çiçek, TBMM'nin bütçe teklifinin 2013 yılı için 773 milyon 60 bin lira, 2014 yılı için 686 milyon 19 bin lira, 2015 yılı için de 708 milyon 985 bin lira olarak öngörüldüğünü söyledi.

-ANAYASA ÇALIŞMALARI-
 
Yeni Anayasa çalışmaları hakkında da bilgi veren Çiçek, başlanmasının üzerinden bir yıl geçtiğini belirterek şöyle devam etti:
 "Türkiye'nin bugünkü Anayasa ile yoluna devam etmesinde ciddi zorluklar söz konusudur. Yeni bir Anayasa talebi geçmişte toplumsal bir talepti ama bugün yeni bir Anayasa, mecburiyet haline gelmiştir. 24. Dönem Parlamentosu olarak, millete yeni bir Anayasa'yı armağan etmek gibi sorumluluğumuz var. Hazırlanan takvimin biraz gerisinde olmakla beraber, bu çalışmaları sürdürüyoruz, ümit ediyorum bunu bir an evvel gerçekleştiririz, aksi takdirde her gün yeni anayasal sorunlarla Türkiye kendi zamanı ve enerjisini harcamak gibi bir durumla karşı karşıya kalacaktır."
 CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, tutuklu milletvekillerini hatırlatması üzerine Çiçek şunları söyledi:
 "Hepsi dahil. Bu; size göre, bana göre, şu partiye göre değil, partiler üstü bir şey teklif ediyorum. Bu işler bohçanın 4 ucu gibi, 4 siyasi parti olduğuna göre her partimiz bir köşesinden tutarak, önümüzdeki engelleri ortadan kaldırabiliriz. Milletvekilleri ile ilgili bir düzenleme söz konusu olduğu zaman kıyamet kopuyor. Onun çok daha ötesinde başka statüde olanlara her türlü imkan verildiği kimsenin ne sesi ne soluğu çıkar. Dünyanın en zor işini yaparız, vatandaşın düğününde derneğinde, cenazesinde hastalığında yanı başında olan milletvekilleridir,. Azıcık şartlarını iyileştirecek bir düzenleme söz konusu olduğunda, attığımız atacağımız adıma bin pişman oluruz. Onun için şu statüyü bir belirlememiz lazım. Ben bu konuda her türlü çabayı göstermeye Meclis Başkanı olarak hazırım."
 
-BDP'LİLERİN FEZLEKESİ-
 
TBMM Başkanı Çiçek, verilen arada ise gazetecilerin 10 BDP Milletvekilinin terör örgütü üyeleriyle samimi görüntüleri nedeniyle hazırlanan ve Adalet Bakanlığı'na gönderilen fezlekelerin hatırlatılması üzerine "Bu konuda geçmiş uygulamalar neyse onu yaparız. Şu anda 900'den fazla fezleke geldi. Onlar için hangi işlemi yapıyorsak, bunlar için de onu yaparız" değerlendirmesini yaptı.(ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.