CHP 'Aile sigortası' için kanun teklifi verdi!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve 113 CHP milletvekilinin imzasını taşıyan "Aile Sigortası Kurumu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi", TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklife göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak, kısa adı AS-KUR olan Aile Sigortası Kurumu oluşturulacak.

Kurum, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan, yoksulluk eşiği altında geliri olan muhtaç durumdaki bütün ailelere, yaşamlarını asgari düzeyde sürdürebilmelerine yetecek tutarda aile sigortası aylığı ödeyecek. 45 günden fazla süreyle askerlik hizmetinde bulunanların muhtaç ailelerine de bu kapsamda ödeme yapılacak. Yoksulluk eşiğinin hesabında 4 kişilik aile esas alınacak, 4 kişiden fazla olması durumunda yoksulluk eşiği kişi başına hesap edilerek, eklenecek.

Kurum, aile sigortası aylığı ödemesinden yararlanan kişilerin, en kısa sürede kendi olanaklarıyla geçinebilmeleri ve muhtaçlıktan kurtularak yardım almadan yaşayabilmeleri için gerekli çalışmaları yapacak.

Aile Sigortası Kurumu, ihtiyacı olan çocuklara, yaşlılara, özürlülere, işsiz ve sağlık sigortası olmayana, sosyal yardım yapacak.

Muhtaç vatandaşların, oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerinin bakım ve onarımı için "barınma yardımı", aşevlerine, doğal afet, terör, yangın gibi nedenlere mağdur olan vatandaşlara da "özel amaçlı" yardımlarda bulunulacak.

Teklif, bu yardımların hangi koşullarda yapılacağını da düzenliyor.

Kurumun gelirleri, her yıl kurum bütçesine konulan ödenekler, merkezi yönetim bütçesinden aktarılacak gelirler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu gelirleri, kurumun taşınır ve taşınmaz mallarından elde edilen gelirler, gerçek veya tüzel kişiler tarafından yapılan bağış ve yardımlardan oluşacak.

Yoksulluk envanteri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nun gelirleri, Aile Sigortası Kurumunun faaliyetleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının çalışmalarında kullanılacak.

Trafik para cezası hasılatının yarısı, RTÜK reklam gelirleri hasılatından yüzde 15’lik bölüm, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’na gelir olarak aktarılacak.

Kurul, Aile Sigortası Genel Müdürlüğü, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Bilgi-İşlem, İstatistik ve Araştırma Genel Müdürlüğü, Kaynak Yönetimi ve Proje Daire Başkanlığı, Gönüllü Kuruluşlarla İşbirliği Daire Başkanlığından meydana
gelecek.

Aile Sigortası Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde yoksulluk envanteri çıkaracak, yoksul ailelerle ilgili envanter bilgi ve verilerine güncelleyecek.

Aile Sigortası Yüksek Danışma Kurulu oluşturulacak, kurul, yoksulluk ve istihdam politikaları, uygulamaları konularında görüş bildirecek.

Kurumda "aile sigortası uzmanı" ve "aile sigortası denetmeni" istihdam edilecek.Akşam
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.