CHP'de Ankara 2. Bölge ilk sırada Şenal Sarıhan yer aldı
Ankara 2. Bölge 1. sırada yer alacak o kadın adayın, Diyanet Vakfı eski Kadın Kolları Başkanı Ayşe Sucu olduğu iddia ediliyordu.

Ancak o ismin Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin 17 yıl genel başkanlığını yapan Şenal Sarıhan olduğu öğrenildi.

CHP Ankara listelerindeki ilk sıralara şöyle;

ANKARA 1. BÖLGE

1) Gülsün Bilgehan (kontenjan)
2- Necati Yılmaz
3) Tekin Bingöl (kontenjan)
4- Aylin Nazlıaka
5)Levent Gök (kontenjan)
6- Ali Haydar Hakverdi
7) Bülent Kuşoğlu (Kontenjan)
8- Hikmet Tepe

ANKARA 2. BÖLGE

1- Şenal Sarıhan
2- Murat Emir
3- Haluk Koç (kontenjan)
4- Nihat Yeşil Binici
5- Prof. Ali Rıza Erbay
6- Celalettin Koç
7- Semra Dinçer
8- Barış Ozan Vural
9- Ali Yılmaz
10- Servet Ünsal

İSTANBUL 1. BÖLGE

1. Şafak Pavey (kontenjan)
2. Gamze İlgezdi
3. Gürsel tekin (kontenjan)
4. Barış Yarkadaş
5. Akif Hamzaçebi (kontenjan)
6. Mahmut Tanal
7. İlhan Kesici (kontenjan)
8. Oğuz Kaan Salıcı
9. İhsan Özkes (kontenjan)
10. Onursal Adıgüzel
11. Ali Özcan
12. Metin Ağırman
13. Kadir Gökmen Öğüt

İSTANBUL 2. BÖLGE

1- Selina Doğan (kontenjan)
2- Aykut Erdoğdu
3- Sezgin Tanrıkulu
4- Dursun Çiçek
5- Enis Berberoğlu
6- Gülay Yedekçi Aslan
7- Sencer Ayata
8- Didem Engin
9- Mustafa Sarıgül
10- Yüksel Mansur Kılınç
11- Cengiz Alp
12- Çetin Soysal
13- Melda Onur

İSTANBUL 3. BÖLGE

1- Bihlun Tamaylıgil (kontenjan)
2- İlhan Cihaner
3- Engin Altay (kontenjan)
4- Ali Şeker
5- Erdoğan Toprak (kontenjan)
6- Eren Erdem
7- Murat Özçelik (kontenjan)
8- Zeynel Emre
9- Mehmet Bekaroğlu (kontenjan)
10- Sibel Özdemir
11- Emine Gülizar Emecan
12- Efkan Bolaç

İZMİR 1. BÖLGE

1- Zeynep Altıok (Kontenjan)
2- Musa Çam
3- Tuncay Özkan (Kontenjan)
4 -Tacettin Bayır
5-Özcan Purçu (Kontenjan)
6- Ali Yiğit
7- Murat Bakan
8- Muhsin Kurt
9- Ali Hıdır Uludağ
10- Ednan Arslan
11- Sabri Ergül
12- Sevda Erdan Kılıç
13- Turgay Bozoğlu

İZMİR 2. BÖLGE

1-Selin Sayek Böke (Kontenjan)
2- Kemal Kılıçdaroğlu
3- Zekeriya Temizel (Kontenjan)
4- Mustafa Balbay
5- Aytun Çıray (Kontenjan)
6-Atilla Sertel
7- Kamil Okyay Sındır
8- Ali Engin
9- Hüseyin Sezer
10- Ülkümen Rodoplu
11- Ali Kemal Elitaş
12- Taha Okan
13- Nurgül Uçar

Şenal Sarıhan kimdir?

1948 doğumlu Şenal Sarıhan, 1966’da İzmir Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü ve 1974’te de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Önce öğretmenlik daha sonra avukatlık yaptı. TÖS, TÖB-DER içinde yönetim kademelerinde yer aldı. Avukatlığının ilk yıllarında 12 Eylül 1980 döneminde kendiliğinden kapanmış olan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin yeniden açılması çalışmalarını yürüterek, üç dönem Genel Başkan olarak görev yaptı..

Özellikle siyasi davalarda görev aldı.12 Eylül mağdurlarının avukatlığını üstlendi. İşkencenin önlenmesi ve faili meçhul cinayetlerin araştırılması başta olmak üzere tüm yönleri ile hukukun demokratikleşmesi için çalıştı. 12 Mart ve 12 Eylül’de de  tutuklu olarak yargılandı.

Siyasi cinayetlerde yaşamını yitirmiş olan Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, A.Taner Kışlalı ve diğer aydınların davalarında müdahil avukat olarak görev yaptı. 21 yıldan bu yana 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta meydana gelen katliamda yaşamlarını yitiren aydınlarımızın yakınlarının avukatlığını yapıyor.

ÇHD Genel Başkanlığı sürecinde, alanında ilk  olan  Ceza İnfaz Hukuku ve Kadının İnsan Hakları projelerini gerçekleştirdi. Hukuk sistemimizin insan hakları ve kadının  insan hakları temelinde gelişmesi mücadelesinde etkin görev aldı. TCK Kadın Platformu Ankara Başkanlığı’nı yürüttü. Ayrıca, 4320 Sayılı Ailenin Korunması Yasası, Yeni Medeni  ve Türk Ceza Yasaları’nın kadın hakları temelinde değiştirilmesi çalışmalarına  yoğun katkı sundu.

Ankara Barosu’nda, çeşitli dönemlerde  İnsan Hakları Komisyonu- Merkezi Başkanlıkları yaptı Disiplin ve Kadın Hakları Kurullarında çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonları Başkanlığı görevleri yaptı. 2005-2006 yıllarında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu’nda Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bir süre sonra istifa ederek bu görevden ayrıldı.

Kadın mücadelesini örgütlemek amacı ile 05.12.1997 ‘de  CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ’ni kurdu. 67  il ve ilçede örgütlü olan derneğin 17 yıl süre ile  genel başkanlığını yaptı.

2010 Genel seçimlerinde CHP'den Ankara'da aday adayı oldu. Parti içinde kadınların hukuksal hakları alanındaki eğitimlerde görev aldı. Part’inin Hukuk  ve Kadın Kolları’nın Kadın Cezaevleri birimlerinde görev  yaptı. 34. Olağan Kongre’de Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi olarak görev aldı.18. Olağan Kongre’de PM üyeliğine seçildi.

Kafes ve Efirli Günlüğü adlı öykü kitapları, Öğretmen-Öğrenci İlişkileri (1979), Deprem ve Hukuk (1998), Sivas Katliamı Davası  2 cilt (2002-2010-2011), TÜBAKKOM (2001), TCK Kadınlara Neler Getiriyor? adlı kitapları ile “Kadın ve Şiddet, “Ceza İnfaz Hukuku”, “Savaş Hukuku”, “Medeni Yasa Kadınlara Neler Getiriyor?”  ve “Türk Ceza Yasası Kadınlara Neler Getiriyor?” ve “TMY ve Erdost Davası” el kitapları bulunuyor. Öykü kitapları, CAM BARDAKLAR KIRILSIN adı ile oyunlaştırıldı. Çeşitli konularda çok sayıda makalesi yayımlandı.

İnsan hakları ve kadının insan hakları alanındaki çalışmaları nedeni ile uluslararası alanda 100 Kahraman Kadın ( 100 Heroines-1998), Robert Kennedy Vakfı İnsan Hakları (1997) ödülleri ve Türkiye’de insan hakları ve kadının insan haklarına katkıları nedeni ile çeşitli ödüller aldı.

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.