CHP'de kontenjan adaylar belirlendi

Milletvekili adaylarının büyük bir bölümünü ön seçimle belirleyen CHP, kontenjan adayların isimleri ve sıralamasına ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Parti Meclisi (PM) toplantısında karar verdi. CHP'de milletvekili listesi fermuar yöntemine göre belirlenecek buna göre listede hem kontenjan adayları hem de önseçimden çıkan isimler yerleştirecek. Al Jazeera'nın edindiği bilgiye göre PM toplantısında belirlenen kontenjan adaylar şöyle:

Şafak Pavey birinci sırada

İstanbul birinci bölgede CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey birinci sıradan aday gösterildi. Adaylık için başvurmayan Pavey, CHP lideri tarafından ikna edilince milletvekili aday listesine ikinci kez girmiş oldu. Bu bölgede üçüncü sıra kontenjan adayı Gürsel Tekin, beşinci sıra kontenjan adayı Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yedinci sıra kontenjan adayı eski CHP milletvekili İlhan Kesici ve dokuzuncu kontenjan adayı da CHP İstanbul Milletvekili ve eski müftü İhsan Özkes oldu. 

CHP, 2011 Genel Seçimi'nde bu bölgeden 11 milletvekili çıkarmıştı. Önseçim sonuçlarıyla birlikte CHP'nin İstanbul birinci bölgedeki ilk 11 adayı şu şekilde oldu:

1- Şafak Pavey

2- Gamze İlgezdi

3- Gürsel Tekin 

4- Barış Yarkadaş

5- Akif Hamzaçebi

6- Mahmut Tanal

7- İlhan Kecisi

8- Oğuz Kaan Salıcı

9- İhsan Özkes

10- Onursal Adıgüzel

11- Ali Özcan

İkinci bölgede liste başı Ermeni asıllı Selina Doğan

İkinci bölgede birinci sıra kontenjan adayı Ermeni asıllı Selina Doğan olurken diğer kontenjan adayları ise CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Sencer Ayata ve Enis Berberoğlu oldu. Sencer Ayata geçen seçimde Ankara'dan milletvekili seçilmişti. 

CHP İstanbul ikinci bölgede 2011'de 9 milletvekili çıkarmıştı. Önseçim sonuçlarıyla birlikte CHP'nin İstanbul 2. bölgedeki ilk 9 adayı şu şekilde oluştu:

1- Selina Özuzun Doğan

2- Aykut Erdoğdu

3- Sezgin Tanrıkulu

4- Dursun Çiçek

5- Sencer Ayata

6- Gülay Yedekçi Arslan

7- Enis Berberoğlu

8- Didem Engin

9- Mustafa Sarıgül

3'ncü bölgede birinci sıra Tamaylıgil'in

İstanbul üçüncü bölgede birinci sıraya CHP Milletvekili Bihlun Tamaylıgil getirildi. Tamaylıgil daha önce parti yönetiminde de görev almış Genel Sekreterlik yapmıştı. Bu bölgedeki diğer kontenjan adayları ise Engin Altay, Erdoğan Toprak, CHP Genel Başkan Yardımcıları Murat Özçelik ve Mehmet Bekaroğlu oldu.

CHP, 2011'de İstanbul 3. bölgeden 9 milletvekili çıkarmıştı. Önseçim sonuçları da eklendiğinde CHP'nin bu seçimdeki ilk 9 adayı şu şekilde oluştu:

1- Bihlun Tamaylıgil

2- İlhan Cihaner

3- Engin Altay

4- Ali Şeker

5- Erdoğan Toprak

6- Eren Erdem

7- Murat Özçelik

8- Zeynel Emre

9- Mehmet Bekaroğlu

Ankara'da İnönü'nün torunu liste başı

Ankara birinci bölgede ise İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan birinci bölge birinci sıraya yerleşti. Bilgehan geçen seçimde ikinci bölgeden yine liste başı aday gösterilmiş ve milletvekili seçilmişti. Bu bölgedeki diğer kontenjan adayları ise Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Grup Başkanvekili Levent Gök ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu oldu.

CHP, Ankara birinci bölgede 6 milletvekili çıkarmıştı. Önseçim ve kontenjan adaylarıyla birlikte CHP listesinin ilk sıraları şu şekilde oluştu:

1- Gülsün Bilgehan

2- Necati Yılmaz

3- Tekin Bingöl

4- Aylin Nazlıaka 

5- Levent Gök 

6- Ali Haydar Hakverdi 

7- Bülent Kuşoğlu 

Ankara ikinci bölge birinci sıra için teklif gitti

CHP PM toplantısında Ankara ikinci bölge birinci sıraya ise isim yazılmadı, boş bırakıldı. Bu konuda CHP liderine yetki verildiği belirtildi. CHP kaynakları Kemal Kılıçdaroğlu'nun ikinci bölge birinci sıra için Diyanet Vakfı Kadın Kolları eski başkanı Ayşe Sucu'ya teklif götürdüğü ve Ayşe Sucu'dan yarına kadar yanıt beklendiğini belirtti. İkinci bölgede diğer kontenjan adayı ise CHP Sözcüsü Haluk Koç oldu. Koç, daha önce Samsun'dan milletvekili seçilmişti.

CHP, 2011'de Ankara ikinci bölgeden 4 milletvekili çıkarabildi. Önseçim sonuçlarıyla birlikte, CHP'nin bu seçimdeki ilk 4 adayı şu şekilde oluştu:

1- Kontenjan adayı için CHP liderine yetki verildi 

2- Murat Emir 

3- Haluk Koç

4- Nihat Yeşil

İzmir'de Altıok liste başı

İzmir'de birinci bölgede Zeynep Altıok birinci sıradan aday gösterildi. Zeynep Altıok, Sivas katliamında hayatını kaybeden şair Metin Altıok'un kızı. Bu bölgedeki diğer kontenjan adayı ise yine CHP PM üyesi Tuncay Özkan ile Roman kökenli Özcan Purcu oldu.

2011 seçimlerinde İzmir birinci bölgede 6 milletvekili çıkaran CHP'nin bu seçimdeki listesinde ilk 6 aday şu şekilde:

1- Zeynep Altıok 

2- Musa Çam 

3- Tuncay Özkan

4- Tacettin Bayır

5- Özcan Purcu

6- Ali Yiğit

İzmir ikinci bölgede Kılıçdaroğlu ikinci sırada

İkinci bölgede önseçime giren Genel Başkan Kemal Kılıçdaoğlu'nun ikinci sırada yer alacağı listede kontenjan adaylıklar CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ile eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ve CHP İzmir milletvekili Aytun Çıray'a ayrıldı. Gazeteci Uğur Mumcu'nun eşi İzmir Milletvekili Güldal Mumcu liste dışı kaldı.

CHP, İzmir ikinci bölgede 7 milletvekili çıkarmıştı. Bu seçimde partinin ilk 7 adayı şu şekilde:

1- Selin Sayek Böke

2- Kemal Kılıçdaroğlu

3- Zekeriya Temizel

4- Mustafa Balbay

5- Aytun Çıray

6- Atilla Sertel 

7- Kamil Okyay Sındır

İzmir Milletvekilleri Erdal Aksünger, Güldal Mumcu, Mehmet Ali Susam, Rıza Türmen listede yer alamadı. 

Çakırözer de listede

Eskişehir'de de PM üyesi Gaye Usluer ve Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer'in aday gösterilmesi kararlaştırıldı. 

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tekirdağ'da ilk sıra adayı oldu. 

Kılıçdaroğlu’nun memleketinde yeni isimler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi Tunceli’de CHP’yi temsil edecek isimler değişti. Birinci sıra adayı emekli öğretmen Mehmet Ali Çelik, ikinci sıra adayı ise CHP liderinin danışmanları arasında yer alan Gürsel Erol oldu. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve Hüseyin Aygün ise yeniden adaylık başvurusu yapmamıştı. Kamer Genç’in  sağlık gerekçesi nedeniyle başvuru yapmadığı belirtildi.

Urfa'ya Bucak aşiretinden aday

CHP, Diyarbakır'da en son 2002'de, iki milletvekili çıkarmıştı. O iki isimden biri olan Muhsin Koçyiğit bu seçimde Diyarbakır'dan liste başı. Partinin Urfa'daki adayları arasında liste başı olan isim ise, Bucak aşiretinden Ali Bucak. CHP, Elazığ'da ise, eski bakanlardan Ali Rıza Septioğlu’nun oğlu ve AK Parti Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu’nun ağabeyi Feyzi Septioğlu'nu aday gösterdi.

3 Genel Başkan Yardımcısı liste dışı

CHP'de 3 Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar, Yakup Akkaya ve Seyhan Erdoğdu ise liste dışı kaldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün saat 13.30'da bir basın toplantısı düzenleyecek, PM'de alınan kararları ve listeyi açıklayacak.

Kaynak: Sibel Demirci Erdem/Al Jazeera

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.