CHP Karıştı


Gergin geçen CHP MYK toplantısından Baykal'a 'geri dön' çağrısı çıktı. Çağrıyı Önder Sav dışındaki üyeler imzaladı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu(MYK), Genel Sekreter Önder Sav'ı kendilerine danışmadan, Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldığı için istifaya davet etti. CHP MYK ayrıca Sav'ı bu davranışından dolayı kınadı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan adaylığına ilişkin CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile tartışma yaşayan CHP MYK üyesi Savcı Sayan, "Sorun Kılıçdaroğlu değil, olayı bu kadar küçümsemeyin" dedi.
Savcı Sayan MYK çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, parti içinde tartışmaların yaşanabileceğini ve bunun normal olduğunu belirterek, "Komployu kim yaparsa karşıyız. Sorun Kılıçdaroğlu değil, olayı bu kadar küçümsemeyin" dedi. Sayan'ın toplantıda Önder Sav'a "komployu sen yaptın" dediği ve tartışmanın bu yüzden çıktığı öne sürüldü. Toplantıyı tereken Sav, şu anda odasında CHP'li il başkanlarını kabul ediyor.
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek de saat 16.30'da bir açıklama yapacak.(ANKA)

CHP Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay'la görüştü. Görüşmede Anadol ve Okay, Kılıçdaroğlu'na her türlü desteği vereceklerini belirtirken, Anadol Kılıçdaroğlu'nun CHP'yi böyle bir dönemde adaysız bırakmadığını ve aday olduğunu kaydetti.
Anadol, "Bunu sevinçle karşılıyoruz. AKP'nin sivil dikta hevesinde olduğu, referandum öncesinde CHP başsız, lidersiz, öndersiz, genel başkansız kalamazdı. Partinin desteğini alan Kılıçdaroğlu'nu bütün gücümüzle destekliyoruz" diye konuştu

CHP'li milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamayla Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdiklerini duyurdu. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a yakınlığıyla bilinen Ankara Milletvekili Tekin Bingöl destek metnini okurken, destek veren milletvekillerinin isimlerini de tek tek saydı.
Kılıçdaroğlu'nun parti genel merkezinde yaptığı adaylık açıklamasının ardından Ankara'da bulunan CHP milletvekilleri, TBMM'de bir araya geldi. Ankara dışındaki milletvekillerine de telefonla ulaşılırken, Kılıçdaroğlu'nu destekleyen milletvekilleri Meclis'te yaptıkları ortak açıklama ile desteklerini kamuoyuna duyurdular. Ortak açıklama, Kılıçdaroğlu'na destek veren CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a yakınlığıyla bilinen Ankara Milletvekili Tekin Bingöl tarafından okundu. Bingöl, Deniz Baykal'ın maruz kaldığı çirkin saldırının ardından Baykal'ın saygın bir davranış sergileyerek, Genel Başkanlık görevinden istifa ettiğini belirterek şunları söyledi:
"Genel başkanımız Sayın Deniz Baykal'ın maruz kaldığı çirkin saldırının ardından genel başkanımız saygın bir davranış sergileyerek genel başkanlık görevinden istifa etmişti. Gerek istifa açıklamaları, gerekse istifasından sonraki günlerde yaptığı açıklamalar, CHP'de yeni bir dönemin başlatılması gerektiği ve kendisinin de aday olmayacağı yönünde olmuştur. CHP'liler olarak yıllardır birlikte siyaset yaptığımız ülkemize ve partimize önemli hizmetleri olan ve istifa ederek onurlu bir davranış sergileyen Genel başkanımızı sahiplenmemiz son derece doğaldır. Bu yaşananlar partimizin ve genel başkanımızın bugüne kadar uğradığı ve bundan sonra da uğrayabileceği haksızlıklara ve saldırılara karşı CHP'lilerin nasıl kenetlendiklerinin bir göstergesidir. Sayın Genel Başkanımızın istifasından sonraki günlerde kamuoyunda; hafta sonu yapılacak olan kurultayda Genel Başkan adaylığı ile ilgili değişik isimler gündeme gelmiştir. Memnuniyetle görülmüştür ki CHP'de genel başkanlık yapabilecek çok değerli siyasetçiler vardır. Bu da hiç kuşkusuz CHP'nin siyasi zenginliğinin göstergesidir. Bu süreçte kamuoyunda bu konuda çokça değerlendirmeler yapılmış hatta yazılı ve görsel medyada yoğun katılımlı anketler ilgiyle takip edilmiştir. Bu süreçte sıklıkla konuşulan isimlerden birisi de Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmuş ve ilk günden itibaren kamuoyunda Kılıçdaroğlu ile ilgili çok olumlu bir yaklaşım sergilenmiştir. Ve nihayet bugün Sayın Kılıçdaroğlu kendi özgür iradesiyle ve büyük bir kararlılıkla toplumun her kesiminden gelen talepleri dikkate alarak Genel başkan adaylığını açıklamıştır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasından hemen sonra Ankara'da bulunan milletvekilleri olarak ve Ankara dışında bulunanlara telefonla ulaşarak bir araya gelip bu gelişmeyi değerlendirmiş bulunuyoruz. Sonuçta adlarını açıklayacağım milletvekilleri olarak Genel Başkan adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklediğimizi açıklıyor, bu tavrımızla genel başkanımız sayın Deniz Baykal'ın yeni bir dönemin başlatılması isteğini de yerine getirmiş oluyoruz."

-DESTEK VEREN MİLLETVEKİLLERİ-

Ortak açıklamada ismi yer alan milletvekilleri ise şöyle: 
Güldal Mumcu (İzmir), Tekin Bingöl (Ankara), Ali Koçal(Zonguldak), Hüseyin Ünsal (Amasya), Akif Ekici (Gaziantep), Gürol Ergin (Muğla), Ahmet Küçük (Çanakkale), Yaşar Tüzün (Bilecik), Kemal Demirel (Bursa), Bayram Meral (İstanbul), Fatih Atay (Aydın), Erol Tınastepe (Erzinca), Abdürrezzak Erten (İzmir), Oğuz Oyan (İzmir), Haluk Koç (Samsun), Ensar Öğüt (Ardahan), Halil Ünlütepe (Afyon), Gökhan Durgun (Hatay), Murat Sönmez (Eskişehir), Eşref Karaibrahim (Giresun), Orhan Ziya Diren (Tokat), Abdullah Özer (Bursa), Sacit Yıldız (İstanbul), Hulusi Güvel (Adana), Birgen Keleş (İstanbul), Şevket Köse (Adıyaman), Durdu Özbolat (Kahramanmaraş), Mevlüt Aslanoğlu (Malatya), Vahap Seçer (Mersin), Osman Coşkunoğlu (Uşak), Ali Rıza Ertemür (Denizli), Yaşar Ağyüz (Gaziantep), İsa Gök (Mersin), Ali Arslan (Muğla), Malik Ecder Özdemir (Sivas), Tansel Barış (Kırklareli), Rahmi Güner (Ordu), Turgut Dibek (Kırklareli), Bilgin Paçarız (Edirne), Şahin Mengü (Manisa), Şinasi Öktem (İstanbul), Ali Oksal (Mersin), Muharrem İnce (Yalova), Rasim Çakır (Edirne), Engin Altay (Sinop), Metin Arifağaoğlu (Artvin), Gaye Erbatur (Adana), Mevlüt Coşkuner (Isparta), Atilla Kart (Konya), Akif Hamzaçebi (Trabzon), Çetin Soysal (İstanbul), Abdülaziz Yazar (Hatay), Derviş Günday (Çorum), Ali Topuz (İstanbul), Necla Arat (İstanbul), Önder Sav (Ankara).

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Genel Başkanlığa adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini açıkladı. Sav, Baykal'ın tekrar Genel Başkanlığa aday olması durumunda da fikrinin değişmeyeceğini belirtti.
Genel Başkanlığa adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından önce Genel Başkanvekili Cevdet Selvi, daha sonra da Genel Sekreter Önder Sav ile görüştü.
Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan Genel Başkan Vekili Selvi, Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili olarak "Kararı örgütümüz bir bütünlük içinde verecektir. Örgütümüzün görüşlerini alırız, Ankara'dan bir ışık yakarız, Türkiye'nin talihini değiştiririz" dedi. Kendisinin Kılıçdaroğlu'nu destekleyip desteklemediğinin sorulması üzerine Selvi, kişisel desteğin önemli olmadığını, önemli olanın örgütün desteği olduğunu, örgütle konuşmadan bir şey söylemesinin mümkün olmadığını bildirdi. Selvi, kurultayın demokratik bir yarış olduğunu belirterek Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

-"DUYGULARIMIZLA DEĞİL, AKLIMIZLA HAREKET ETMELİYİZ"-

Kılıçdaroğlu, Selvi'nin ardından Genel Sekreter Önder Sav ile görüştü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Sav, Baykal'ın istifasının ardından geçen haftaki CHP Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada "göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerekir" dediğini anımsatarak Kılıçdaroğlu'nun adaylığının, "CHP'nin adaysız, çaresiz, eli kolu bağlı olmayacağının somut göstergesi" olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun adaylık sürecini CHP'lilerin iyi değerlendirmesini isteyen Sav, şöyle konuştu:
"Aklımızı kullanmamızı gereken bir dönemden geçtiğimizi herkesin bilmesi gerekir. Duygularımızla düşünmek ve yaşamak yerine CHP'ye yakışır, sorumluluk bilinciyle ve aklımızla davranmak gereken bir dönemi yaşadığımızın bilinci içindeyim. Tüm örgütümüzün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımızın da böyle bir sorumluluk gerektiren dönemde davranışlarını ona göre değerlendirmeleri, bundan sonraki düşüncelerini ona göre şekillendirmeleri gerektiğine inanıyorum. 53 yıllık siyasi geçmişi olan bir siyaset adamı olarak CHP Gençlik kollarından yetişen, kademe kademe bu partide pek çok görevi üstenmiş olan bir siyasetçi olarak aklımı duygularımın önüne koyarak, Türkiye'nin gerçeklerini görerek, partimizin içinde bulunduğu sıkıntıları değerlendirerek önümüzdeki sürecin ne şekilde aşılması gerektiğini bilerek CHP Genel Sekreteri olarak, benim düşüncelerim diğer MYK üyelerini bağlamaz, CHP Genel Sekreteri Önder Sav olarak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyorum. Siyasi birikimime yakışır bir biçimde, CHP'li bir siyaset adamının sorumluluğunun gereğini yerine getirerek önümüzdeki günlerde de sürdüreceğim."

-SAV'DAN İL BAŞKANLARINA "SORUMLULUK' ÇAĞRISI-

Yarın yapılacak İl Başkanları'na da bir çağrıda bulunan Sav, "İl Başkanları toplantımızın da bu anlayış çerçevesi içinde, CHP'ye ve CHP ailesine yakışır ölçüde duygulardan uzak, CHP geleceğini düşünerek, içinde bulunduğumuz hassasiyeti değerlendirerek İl Başkanları arkadaşlarımızın da düşüncelerini şekillendireceğine inanıyorum. CHP olarak bizi içine çekmek istenen komplolardan, CHP'ye kurulmak istenen tuzaklardan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yapılan tertibi CHP olarak kabullenerek o komplolara karşı mücadelemizi ülkemizin içinde bulunduğu darboğazdan Türkiye'yi selamete götürecek partinin CHP olduğunu bilerek, kurultayımızda bir tartışmaya, bir karşılıklı kamplaşmaya tahammülü olmadığını bilerek kurultayımıza 5 gün kala sorumluluk duygusu içinde adaylığını açıklamış olan Sayın Kılıçdaroğlu'nun etrafında kenetlenerek bu yarmaları, bu çatmaları aşmamız gerekiyor" diye konuştu.

-"KÖHNELEŞMİŞ EZBERLERLE YOL GİDECEK HALİMİZ KALMADI"-

Açıklamalarının, CHP içindeki pek çok kimsenin "ezberini bozmuş" olabileceğine dikkat çeken Sav, "Köhneleşmiş ezberlerle yol gidecek halimiz kalmamıştır. CHP'nin geleceğine bakacağız, Türkiye'nin geleceğine bakacağız. İçine itilmekte olduğumuz darboğazı aşacağız, bize yakışanı hep birlikte yapacağız" dedi.
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sav, "Bir uzlaşma mı, bir ayrışma mı söz konusu?" sorusu üzerine "Dürüstçe bir şeyi söylemek isterim. Ben Sayın Baykal'la konuşarak bu görüşlerimi ifade etmiş değilim. Sözümün bir yerinde CHP Genel Sekreteri Önder Sav olarak bu açıklamayı yaptığımın altını çizdim" dedi.
"Deniz Baykal'ın adaylığı söz konusu olursa tavrınız nasıl olacak?" sorusu üzerine Sav, "Benim tavrım değişmez. Ben ne düşündüğümü kararlı bir şekilde söyleyen bir siyasetçiyim. Hiç hedef saptırmam, kendime yakışanı yaparım. Bugün de CHP'lilik bilinci içinde, 53 yıllık CHP'li geleneğinden gelen bir siyasetçi olarak bunları söyledim, bundan sonra kim aday olursa olsun benim tavrım değişmez" diye konuştu.
Sav'ın Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması, burada bulunan partililer tarafından alkışlarla karşılandı. Bir partili de Sav'ın konuşmasının ardından "Sana da bu yakışır" diye bağırdı.(ANKA)
(HH/ÖMR)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.