CHP lideri Deniz Baykal, istifa ettiğini açıkladı.

Baykal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "günlerdir beklenen değerlendirmesini ve kararını açıklayacağını" belirtti.

Baykal, "Bu bir kaset olayı değildir, bir komplodur. Komplo, hukuk dışı, ahlak dışı bir tertip demektir. Bir komplo yaparken bazen haneye tecavüz edersiniz. Duvarlara, eşyalara gizli kameralar yerleştirirsiniz. Gizli çekimlerle insanların en korunaksız görüntülerini alırsınız, kesersiniz, biçersiniz, aktarırsınız, montaj yaparsınız çarpıtırsınız. Böyle yaparken de dünyanın her yerinde bütün dinlerin, bütün rejimlerin, bütün ahlak anlayışlarının güvencesi altında olan insanoğlunun mahremiyetine tecavüz edersiniz" dedi.

Deniz Baykal, "Ağır haya ve utanç bunu yapanlar için anlamını kaybeder. İnsanların şerefleri onların umurlarında değildir. Önümüzdeki komployu gerçekleştirenler, bunu sapık oldukları için ya da ticari kazanç sağlamak için veya şantaj yapmak için düzenlememişler, siyaset yapmak için düzenlemişlerdir. Ahlaklarına, vicdanlarına uygun bir siyaset" diye konuştu.

Baykal'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- Bu, CHP'nin tek başına yürüttüğü demokrasiye karşı çıkan bir komplo. CHP Anayasa ve rejim kavgası vermekte olduğu için  bu komplo piyasaya sürüldü. Yıllardır bekletilen bir kaset yoktur. Taze bir kaset, bir komplo imal edilmiştir. Komplo 2 haftada düzenlenmiştir, tezgah günceldir. Meskene tecavüz ve ileri teknoloji yoluyla yapılmıştır.

- Bu komplonun iktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden icra edilmesi mümkün değil.

- İktidar zirvesinin bilgisi ve onayı olmadan hazırlanıp sürülmesi mümkün değil. Yapay tavırlar perde arkasındaki tezgahın suçluluğunu örtbas etmez. Ayıplayanlar bizzat ayıbı işleyenlerdir.

- Bu çerçevede başka bir sorumlu arayışına çıkacaklara yardımcı olmak üzere, ABD'den, Pensillvanya'dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da belirtmek isterim.

- Ahlaksız hukuksuz komplolara itibar ederek ne ahlakı, hukuku, siyaseti savunamazsınız. Komploya yer açanlar 'çok ayıp ama..' diyenlerdir. Bunun nasıl bir  Türkiye oluşturduğunu er geç anlayacaklardır.

- Kara kampanyaya teslim olmayacağım ve bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığı'ndan ayrılmaksa bunu da ödemeye hazırım. Bu kaçmak anlamına gelmez. Tam tersine bu bir meydan okumadır. Bu anlayışla bugün CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa ediyorum.

- Bu komplonun hedefi sadece ben değilim, aynı zamanda CHP'dir. CHP de bu kirli tezgahlar karşısında yolunu seçmek zorundadır. Bu Türkiye siyasetini ve CHP'yi yeniden tanzim etmek isteyenlere imkan tanıyacak. Hem de CHP'ye bu komplo ile hesaplaşma fırsatı verecektir.

- Umarım bu yaşananlar ve benim istifam yeni bir uyanışın başlangıcı olur. Şerden hayır çıkar, dürüst olan kazanır.

- Üzerimde hakkı olan, tanıdığım tanımadığım herkese teşekkür ediyorum. Hakkımı ben size helal ediyorum, siz de hakkınızı bana helal edin.

Toplantının ardından evine geçti

CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa eden Deniz Baykal, Beysukent'teki Angora Evleri'ndeki konutuna geçti. Baykal, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısının ardından, parti genel merkezinden sloganlar eşliğinde uğurlandı.

Kendisine eşlik eden partililerin bulunduğu araçlarla Beysukent'teki Angora Evleri'nde bulunan konutuna gitti. CHP Genel Sekreteri Önder Sav da Baykal'ın konutunda bulunuyor.

NE DEDİLER?

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek:
"Çirkin komploya kurban edilmeye çalışılıyordu. 4 gün boyunca vatandaşa kadar herkesle konuştu. İfade ettiği gerekçelerle istifa etti. Bu bizim için çok zor bir durumdur. CHP ile Baykal özdeşleşmiştir. İkisini birbirini ayırmak mümkün değildir. Ama kendisiyle ilgili bir konuda karar verdiğini bundan sonrasının CHP'ye ait olduğunu söyledi. Kurultay var. Partimiz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Kendisi her durumda mücadeleye devam edecektir. Mücadele sıradan bir partinin varolma mücadelesi değildir. Demokrasiyi yaşatma, laiklik ve Atatürk ilkelerini Türkiye'de hakim kılma mücadalesidir. Partimiz en ufak yara almadan devam edecek. Baykal da her durumda bize yardım edecektir. Normal kurultay süreci devam edecek. Aday olacak mı? sorusuna gelince... Hepimizin gönlündeki bu sorumluluğu üstlenmesidir. Ama katılmayacağını açıkladı. 'CHP, kendi yolunu çizmelidir' dedi. Hatta çok duygusal bir ifadesi vardı: 'CHP'yi dizayn etmek isteyeneler için burayı boşaltıyorum. Şimdi ben yoldan çekiliyorum. Buyursunlar' dedi."

Eski CHP Milletvekili İnal Batu: "Doğru bir karar vermiştir. CHP'yi destekleyen yazar ve yorumcular istifaya davet ediyordu kendisini. Onun ayrılmasıyla etkinliklerinin kalmayacağını düşünenler, onu istifadan vazgeçirmeye çalışıyorlardı. Ama hem komplo diyor hem reddediyor. Bu anlaşılması zor bir durum. Komployu hükümetin yaptığına inanıyor, demek ki elinde sağlam deliller var. Kaset iddiasının ardından partiden dikkati başka yöne çekmek için suikast iddiası ile Sarıgül'e yönelttiler. Bu, talihsizliktir. Bundan sonra daha genç kadrolar, partinin hür oylarıyla yönetimini alacaktır. Türkiye'nin her zaman CHP'ye ihtiyacı olmuştur, olacaktır."

Gazeteci-Yazar Saygı Öztürk: "Sayın Deniz Baykal'a ihtiyacımız var. Kurultayda yeniden aday olabilir."

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız: "Genel Başkan düzeyindeki bir kişinin isminin bu tür bir olayla anılıyor olması, sorumluluk getiriyor. Göstermesi gereken saygıyı göstermiştir. Bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi, sorumluluğunun gereğini yerine getirmiştir. Umarız bu durum, Türk siyasal tarihi için önemli gelişmelere, Türk solunun toparlanması açısından yeni bir başlangıca vesile olur. Sosyal demokrat bir parti olma iddiasındaki bir partinin, topluma çok önemli gelecek vadetmesi, toplumun umudu olması lazım."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ BÜRKEK 7 yıl önce

Yanlışı yapan Deniz Baykal her şey göz önünde anlaşılıyor,gider ayak yanlış yapmaya devam ediyor.Hükümet tarafından bu konuyla ilgili rencide edici herhangi bir şey söylenmezken.Deniz Baykal ve ekibi hala hükümeti suçluyor,millet aptal değil.Deniz Baykal ın yaptığını herhangi bir Ak Partili yetkili yapsaydı,memleketi ayağa kaldırırlardı.Başbakanımızın duruşu ortada CHP liler baksınlar biraz duruş öğrensinler