CHP, 'Timur'un filleri'yle Haşim Kılıç'a yüklendi!

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, isim vermeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın tutuklu milletvekilleri için söylediği "Özlüyorum" sözüne gönderme yaparak, "Timsah gözyaşları döktüklerini düşünüyorum. Yoksa kuşkum var iyi polis kötü polisi mi oynuyorlar bu arada. Bunlar bilmiyorlar mı yargıdan sinyal alanlar aslında yargıya sinyal de verebilirler" dedi.

YARGININ BAĞIMSIZLIĞI

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve İzmir Milletvekili Rıza Türmen, TBMM’de, "yargı bağımsızlığı" konusunda ortak basın toplantısı düzenledi.

Türmen, Türkiye’nin yargı bağımsızlığı konusunda geldiği noktanın kaygılandırdığını belirterek, "Manzaraya baktığımızda siyasal iktidar 3 yoldan yargının bağımsızlığını ortadan kaldırmıştır. Bunlardan birincisi yapısal değişikliklerdir. Referandumdan sonra HSYK’nın oluşumu ile ilgili değişiklikler. İkincisi yargıda yapılan nakiller ve görevden almalar. Üçüncüsü Adalet Bakanlığı’na giriş sınavları" dedi.

"8 AYDA 3 BİN 49 YARGIÇ VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ"

Türmen, 8 ayda 3 bin 49 yargıç ve savcının görev yerinin değiştiğini ifade ederek, "Bu değişiklik görev yapmakta olan yargıç ve savcı toplam sayısının üçte biridir" dedi. Türmen, siyasal iktidarla uyumlu karar veren hakimlerin terfi ettirildiğini iddia ederek, "Siyasal iktidara aykırı karar veren hakimler sürgün edilmiştir. En son Deniz Feneri savcılarının başına gelenleri biliyorsunuz" dedi.

TARHAN’IN HEDEFİNDE HAŞİM KILIÇ VARDI

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da, Türkiye’nin KHK’larla yönetildiğini belirterek, bunun darbe dönemine uygun bir uygulama biçimi olduğunu söyledi.
"Parlamentoyu by pass ederek bizi yönetmeye çalışıyorlar" diyen Tarhan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın KHK’lar konusundaki tavrını eleştirdi. Tarhan, Kılıç’ın daha önce KHK’larla ilgili verdiği kararın daha farklı olduğunu ifade ederek, şöyle dedi: "Asıl önemlisi Anayasa Mahkemesi eskiden özellikle Haşim Kılıç’ın bu konudaki tavrı farklıyken bugün bakıyoruz Yetki Kanununun iptaline ilişkin farklı düşünmeye başlamış Sayın Haşim Kılıç. KHK’larla ülkeyi yönetenlerin darbe anayasasından şikayet etmeye hakları yok."

Kılıç’ın daha önceki tavrına yönelik soruya da Tarhan, "İptaline ilişkine oy kullandığı, ancak şu anda farklı bir görüşe vardığı anlaşılıyor" dedi.

ARINÇ’A YANIT-

İsim vermeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın tutuklu milletvekilleri için söylediği "Özlüyorum" sözüne gönderme yapan Tarhan, "Timsah gözyaşları" benzetmesi yaparak, şöyle dedi:
"Ülkede tek bir düşünen, yazan, söyleyen muhalif kalmayıncaya kadar tutuklayan, dışarıda kalanlar içinse ülkemizi kafeste özgürlük alanına çevirenler bugün tutuklu milletvekillerini özlediklerini söylüyorlar bize ve buna inanmamızı bekliyorlar. Timsah gözyaşları döktüklerini düşünüyorum. Yoksa kuşkum var iyi polis kötü polisi mi oynuyorlar bu arada. Bunlar bilmiyorlar mı yargıdan sinyal alanlar aslında yargıya sinyal de verebilirler. Deniz Feneri dosyasını, yüzyılın yolsuzluğunu bu sinyallerle kapatanlar eminim Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın elindeki dosyayla ilgili başka bir devlete raportörlük yapmasını da makul karşılıyorlardır. Anayasa Mahkemesi Başkanı, Türkiye’nin anamuhalefet partisini Amerika’ya şikayet etmiştir. Bu bir ret nedenidir, bu yargıcın reddi gerekir. Bu açık bir ret nedenidir."

TİMUR’UN FİLLERİ

Yargıda yaşanan gelişmeleri hatırlatan Tarhan, "Timur’un filleri" benzetmesi yaparak şöyle dedi: "Sahte belgelerle açılan sahte davalara da kız çocuklarının istismarına suskun kalan adalete de tepki göstermeliler. Bu bağımsız yargının yok edilerek iktidar partisine bağlanmasına ilişkin uygulamalardan örneklerdir. Bu uygulamalar aynı Timur’un filleri gibi. Timur onların çok yararlı olduğunu düşünüyor o fillerin, ancak halk için çok zararlı bu filler Timur’un filleri, halka zarar veriyor ve özgürlükleri her gün çiğniyor bu filler."

"ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILMALI"

Özel yetkili mahkemelerin AKP rejimini koruyan mahkemeler olduğunu savunan Tarhan, şöyle dedi:
"Kesinlikle anayasa tartışmalarının sağlıklı bir zeminde yapılabilmesi için özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerekmektedir. Bu yönetemlerle rejim değiştirilmeye çalışılıyor.
12 Eylül anayasasını değiştirmek istediğini söylerken bu anayasanın neredeyse 3’te 2’si değişmişken 12 Eylül dönemine ait temel yasalarının hiçbirinin değiştirilmediğin görüyoruz. Siyasi Partiler Yasası, Polis Vazife ve Selahiyet Yasası, Terörle Mücadele Yasası, Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Yasası, bunların hiçbirine dokunmayacaksınız, ancak 12 Eylül anayasasını değiştireceksiniz, bunun çok samimi bir istek olmadığını düşünüyorum."

" KUZU POSTUNA SARARAK SUNULAN CANAVARLAR"

AKP’nin ülkeyi 12 Eylül hukuku ile yönettiğini ifade eden Tarhan, tutuklu milletvekillerinin durumunu da hatırlaratark, "Türk halkı AKP’nin kuzu postuna sararak sunduğu canavarları artık istemiyor. Çok dikkatli olmalılar" dedi.(ANKA)


Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.