CHP,

 ANKARA (ANKA) - TBMM Milli Savunma Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, komisyonda kabul edilen ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına yargı yolu açan ve özlük haklarını düzenleyen tasarının genişletilerek, 1971 ve 1980 darbe dönemlerini de içermesini istedi.
Meclis Milli Savunma Komisyonu'nun CHP'li üyeleri Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, Edirne Milletvekili Rasim Çakır, Aydın Milletvekili Fatih Atay, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.
Zekeriya Akıncı, Milli Savunma Komisyonu'nda sözleşmeli erbaş ve er istihdamı ile YAŞ kararlarıyla TSK'dan ilişiği kesilenlere emeklilik ve istihdam imkanı sağlayan tasarılarının birleştirilmesine karşı çıktıklarını belirterek, şöyle dedi:
"Dün akşam Meclis'e gelen yasa tasarısı ile komisyonun gündemindeki tasarı birleştirildi. Biz CHP olarak birleştirilmesi sırasında itiraz şerhimizi koyduk. YAŞ kararlarına sadece 28 Şubat süreci ile sınırlı olmasından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik. Bu konuda çok daha fazla vatandaşlarımız olduğunu, onların da özlük haklarının iade edilmesini istedik. Genel Kurul'a tasarı geldiğinde önerge vereceğiz."

-CHP, GENEL KURUL'DA ÖNERGE VEREREK KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİNİ İSTEYECEK-

Akıncı, Rasim Çakır'ın, 1971 ve 1980 darbe dönemleri ve 28 Şubat 1997 süreçlerinde yargı denetimine kapalı Yüksek Askeri Şura kararları ile Silahlı Kuvvetlerden re'sen emekli edilen subay, astsubay ve askeri memurun özlük haklarını yeniden düzenleyen kanun teklifinin de komisyonda ele alınması için verdikleri önergenin reddedildiğini söyledi. Genel Kurul'da tasarının geldiğinde kapsamın genişletilmesi için önerge vereceklerini belirten Akıncı, AKP'den de bu konuda destek istedi.

-"AKP ÖZEL YASA ÇIKARTIYOR"-

Aydın Milletvekili Fatih Atay'da, "AKP, sadece belirli zaman aralığında belirli kişiler için özel yasalar çıkartmak konusundaki anlayışını sürdürmektedir. Gece yarısı operasyonu ile yasa çıkartmaya devam etmektedirler" dedi.

-"HÜKÜMET SADECE KENDİ MAĞDURLARINI MAĞDUR KABUL EDİYOR"-

Hükümetin kendi mağdurlarını mağdur kabul ettiğini iddia eden Rasim Çakır da, şöyle dedi:
"28 Şubat süresinde Yüksek Askeri Şura kararlarıyla TSK'dan re'sen emekli edilen irticai ve dini tutumları nedeniyle emekli edilen askeri personeli kapsayan, onların haklarını alabilmelerinde ona yargı yolunu açan bir teklif geldi. Bu teklif kabul edilebilir bir teklif değildir. Sadece kendilerine Müslüman olan, sadece kendi istediklerinin mağduriyetlerine gidermeye yönelik, aynı şekilde başka mağduriyetleri görmeyen 12 Eylül ve 1971 darbeleri ile kesinlikle hesaplaşmak gibi onların mağduriyetlerini giderme amacında olmayan bir düzenleme komisyona geldi. Bu düzenlemeyi bizim kabul etmemiz mümkün değildir."
Bir basın mensubunun, "Sizin öneriniz kabul edilirse düzenlemeden kaç subay yararlanacak?" sorusuna Rasim Çakır, "5 bin civarında subay, astsubay, askeri personeli kapsayacak düzenlemelidir" dedi.(ANKA)
(MG/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eyüp SANCAKTUTAN 6 yıl önce

Üçlü kararnameyle emekliliğe sevk olanlarda haklarını alabilecekmi ?