CHP'de Anayasa toplantısı
 CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, toplantıya gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, partisinin TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri olarak, hukukçu milletvekillerine ve katılmak isteyen diğer milletvekillerine bilgi sunmak üzere toplandıklarını söyledi.


Şimdi kadar 19 madde ile ilgili hazırlanan taslak metni tüm milletvekillerine ulaştırdıklarını ifade eden Kart, ''Yaptığımız çalışmalarda temel hak ve özgürlüklerle ilgili olarak toplam madde sayısı Uzlaşma Komisyonu'nda 42 olarak öngörülmüş iken, bizim yaptığımız çalışma 19 51'e ulaştı. Bu maddeler hakkında bilgi sunacağız'' dedi.

Bugün bir gazetedeki ''CHP'de yeni anayasada yer alacak vatandaşlık tanımına ilişkin tartışmalar yaşandığı'' yönündeki haberin hatırlatılması üzerine Kart, ''Vatandaşlık kavramı üzerinden yapılacak bir tartışma söz konusu değil. Vatandaşlık, ana dilde eğitim, öğretim, din, vicdan, inanç özgürlüğü maddeleri de dahil olmak üzere 51 madde hakkında bilgi sunacağız. Bu bir mutat çalışmadır'' diye konuştu.

CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri olarak belli dönemlerde parti grubunu ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirme kararları olduğunu belirten Kart, bugünkü toplantının da bu nitelikte ve mutat bir çalışma olduğunu vurguladı. Kart, ''Taslak çalışmamızı değerlendirecek, arkadaşlarımızın düşünce ve önerilerinden yararlanacağız'' dedi.

İzmir Milletvekili Rıza Türmen de çalışma yaptıkları 51 maddenin temel hak ve özgürlükler, siyasal hak ve özgürlükler ile sosyal hak ve özgürlükler olarak üç ana grupta toplandığını belirterek, toplantıda bu çalışmayı paylaşacaklarını bildirdi. Türmen, ''Yarın bunları nihai hale getireceğiz ve Meclis Başkanlığı'na sunacağız. Ayın 1'inde de Uzlaşma Komisyonu'na sunulacak'' ifadelerini kullandı.

Ankara Milletvekili Levent Gök ise anayasa çalışmasıyla ilgili zaman zaman bir araya gelerek yapılan çalışmaları ve süreci değerlendirme kararı aldıklarını, bugün yapılan toplantının da bu nitelikte olduğunu kaydetti.

Afyonkarahisar milletvekili Ahmet Toptaş da ''CHP'de yeni anayasada yer alacak vatandaşlık tanımına ilişkin tartışmalar yaşandığı'' yönündeki haberle ilgili soruya, ''Türk ulusu ifadesinden kim, niye rahatsız olsun anlamak mümkün değil. Zaten Türk kelimesinin bir ırkı, etnisiteyi temsil etmediği yıllardır konuşuluyor. Mustafa Kemal'in buradan kast ettiği de cumhuriyeti kuran bütün yurttaşların Türk olduğu söylemi söz konusu. Burada Türk ırkı diye bir şey söz konusu değil. Dolayısıyla bundan rahatsızlık duyulacağını sanmıyorum'' karşılığını verdi.Genel Merkez'den açıklama


Bu arada CHP Basın Birimi de bugün bir gazetede yer alan ''CHP içinde, yeni anayasada yer alacak vatandaşlık tanımına ilişkin tartışmalar yaşandığı'' iddiasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bunun gerçek dışı bir yaklaşım olduğu ifade edilen açıklamada, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin hukukçu milletvekilleriyle sık sık bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmasının, ''çatlak peşinde koşanların öne sürdüğü gibi krize zirve toplantıları olmadığı'' ifade edildi.

Hukukçu milletvekilleriyle yapılan toplantıların başta Anayasa değişikliği veya yeni bir anayasa yazımıyla ilgili olarak TBMM'de sürdürülen çalışmalar olmak üzere, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu çok ciddi iç ve dış sorunların hukuki temeliyle ilgili olduğunun belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

''Ana muhalefet partisinin böylesine ciddi, demokratik ve bilimsel toplantılarını, bu toplantılarda ortak akıl oluşturmak için yapılan özgürce değerlendirmeleri çatlak edebiyatıyla kamuoyuna duyurmak, elbette basının işleviyle, saygınlığıyla, kamuoyunu doğru bilgilendirme göreviyle bağdaşmamaktadır. Halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkı ve iletişim özgürlüğüne saygımız nedeniyle, CHP'de çatlak arayışında olanların yakıştırma haberlerinin gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını belirterek saygılarımızı sunuyoruz.''


AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.