CHP'den Adalet Bakanı'na yanıt

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in CHP'nin tutukluluk süresiyle ilgili teklifine ilişkin sözlerine teklif sahibinden sert yanıt geldi. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, "Hukuku bilmeyen bir kişi nasıl Adalet Bakanı olmuş? Bu, ben Türkiye'de tecavüz suçundan hakkında soruşturma yapılan kişinin 4 yılda suçlu olup olmadığını tespit edemeyeceğim, demektir. Bir adamın 4 yıl tecavüz ettiğini tespit edememişsen bu ayıp kimin" diye sordu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, CHP'nin tutukluluk süresiyle ilgili teklifinin yasalaşması halinde terör örgütüne üye olanlar, asker polis öldürenler, çocuklara karşı cinsel tacizde bulunanlar, tecavüzde bulunanların tahliye olacağına yönelik sözlerine CHP'den sert tepki geldi.
Teklifin altında imzası bulunan CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Adalet Bakanı'nın sözlerine yanıt verdi. Öztürk, şöyle dedi:
"Bir hukukçunun söyleyeceği sözler değil. Bir kere tutuklamayla beraati birbirine karıştırıyor. Bir kişinin tutuklanması demek mutlaka mahkum olacağı anlamına gelmez. Tutuksuz yargılanması da beraat edeceği anlamına gelmez."
AİHM'in suçun niteliği ve suçu işleyen faillerin kimliğinin tutuklama nedeni olmayacağını belirttiğini ifade eden Öztürk, "Hangi suçu işlediği şüphesi hakkında kimin hakkında soruşturma açılırsa açılsın tutuklamanın yapılabilmesi için sanığın kaçma şüphesinin olması ya da sanığın delilleri karartma tehlikesinin bulunması gerekir" dedi.

-"İYİ SUÇ KÖTÜ SUÇ AYRIMI OLMAZ"-

"İyi suç kötü suç ayrımı olmaz, suç suçtur" diyen Öztürk, "Bir adamın tecavüz ettiğini 4 yıl tespit edememişsen bu ayıp kimin" dedi.
"Bizim kanun teklifimizde böyle bir şey yok" diyen Öztürk, "Tecavüzcüler, terör örgütü üyeleri beraat eder diye bir hüküm mü var? Tutuklamanın amacı delillerin karartılması, sanığın kaçmasının önüne geçmektir" şeklinde konuştu.


'Tutukluluk süresi inerse, tecavüzcüler serbest kalır'


-"HUKUKU BİLMİYOR"-

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in hukuku bilmediğini iddia eden Öztürk, şöyle devam etti:
"Hukuku bilmeyen bir kişi nasıl Adalet Bakanı olmuş. Bu, ben Türkiye'de tecavüz suçundan hakkında soruşturma yapılan kişinin 4 yılda suçlu olup olmadığını tespit edemeyeceğim demektir. Esas ayıp olan şey 4 yılda tecavüz suçlamasıyla tutuklu bulunan kişinin suç işleyip işlemediği kesin mahkeme kararı nedeniyle tespit edilememiş olması nedeniyle salıverilmesi değil, esas ayıp olan şey 4 yıl gibi bir sürede o kişinin suç işleyip işlemediğinin tespit edilememiş olmasıdır.
Hangi suçu işlerse işlesin Sayın Bakan bilmiyorsa bunu öğrenecek. Kim hangi suçu işlerse işlesin yargılama sisteminde ana kural tutuksuz yargılamaktır. Tutuksuz yargılamak demek beraat etmesini savunmak değildir, tutuklama geçici bir müessesedir. Bunu ya bilmiyor ya biliyor halka karşı yanıltıcı demeçler veriyor. Hukukçunun kullanacağı bir üslup değildir."(ANKA)
(MG/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaşın bileni soruyor 6 yıl önce

1-başbk. müş.sözlşemeli aylığı:11600tl
kadrolu aylığı: 8700tl
1984den beri mv fazla ödemeyi sayıştay denetcisi çıkardı.sözleşmeliye göre 17400değil kadroluluya göre 13050tl olmalı diye. hepsinden geri alınmalı.kamu zararı ve haksız iktisap var.
bunu ileride yargı değerlendirir.
hakim savcılar için kıstas aylık bildirimide doğrumu.
aylıklarını düzltmelisiniz. nöbet ücretsiz olurmu.neden konut edinemiyorlar tokiden.
2-tck ve cmk yı chp akp çıkardılar. birlikte.uzlaşma ile şimdi konuşmak kurtarmaz.tutuklama gerekçe öym vb den sorumlu chp ve akpdir.
3-adalet bk .liste yazardı tayin listesi.hsyk da yüzde on değiştirip!imzalardı.yeni hsyk iyi oldu.
4-hsyk için yeni any. da :bakan müşteşar çıkmalı.sadece hakim ve savıların seçtiklerinden oluşmalı hsyk.
5-ad.bk. hep avukat . durum ortada.
6-tbmm avukat mv çok.yargı için çözümleri yok.
7-ad. bk. hakim veya cumhuriyet savcılarından olmalı.