CHP'den 'Fazıl Say' teklifi!
TCK 216. maddeye göre, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı'na, Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni sundu.
Gerekçede, Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinin tamamıyla yürürlükten kaldırılmasının "insan hak ve özgürlükleri" bağlamında büyük bir önemi bulunmakta olduğu ifade edildi.

-TEKLİF NE GETİRİYOR-

Teklif, Türk Ceza Kanunu'nun "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" başlıklı 216'ncı maddesinin yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.
Teklifin gerekçesinde, bir devlet için kamu düzeni ve toplum barışı ne kadar önemli ise, toplumun düşünce ve ifade özgürlüğü ile din ve vicdan hürriyeti en az o kadar önem taşıdığı belirtilerek, "5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 216. Maddesinde "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' eylemi için öngörülen ceza ile eylem neticesinde doğabilecek zararlar birlikte değerlendirildiğinde eylem ile ceza arasında önemli bir orantısızlık olduğu görülecektir" denildi.
Gerekçede, "düşünce ve ifade özgürlüğü" ile "din ve vicdan hürriyeti" özelinde insan hak ve hürriyetlerinin geliştirilmesi amacıyla teklifin hazırlandığına işaret edilerek, şöyle denildi:
"Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi kapsamında ifade özgürlüğüne ilişkin bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında "Sadece olumlu karşılanan ya da kimseye saldırgan gelmeyen ya da insanların kayıtsız kalabildiği bilgi ve fikirler değil, saldırgan gelen, sarsıcı nitelik taşıyan ya da rahatsız eden fikirlerde demokratik toplumun vazgeçilmez özellikleri olan çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleridir. Keskin ve abartılı dille ifade edilen fikirler de koruma altındadır görüşüne yer verilerek korumanın kapsamı eleştirinin bağlamına ve amacına bağlı tutulmuştur. Kamunun tartıştığı konularda kamu otoritesine yöneltilmiş eleştiriler söz konusu olduğunda saldırgan sözcükler kullanılması sert eleştiriler yapılması beklenen şeyler olduğu' ifade edilerek "bunlara daha fazla hoşgörü gösterilmesi gerektiğini' belirtmiş; genel olarak diğer kararlarında ise "ifade özgürlüğü, demokratik bir toplumun asli temellerindendir. Bu toplumun ilerlemesinin ve her bireyin kendini geliştirmesinin temel koşullarından birini oluşturur. AİHS'in 10. maddesindeki koruma küçük gruplar ya da tek bir kişi tarafından dile getirilen bilgi ve kanaatleri de bunlar çoğunluğa sarsıcı gelecek türden bile olsa kapsar' demek suretiyle ilgili maddenin tümüyle yürürlükten kaldırılması yönündeki önerimizin temelini oluşturmuştur."

-TCK 216. MADDE-

"Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" başlıklı 216. maddeye göre halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.
Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. 
Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.
Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.