CHP'den HSYK önergesi

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, Anayasa değişikliği ile yeniden yapılandırılan Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) vermiş olduğu kararların toplumun vicdanında derin yaralar açtığını savundu. Gerekçede şu ifadeler yer aldı:
"Son on ay içerisinde 119 hakim savcı kendi isteği ile meslekten istifa etmiştir. İstifa eden hakim ve savcılar arasında çok sayıda emekliliği bile gelmemiş hakim savcı bulunmaktadır. Yargının AKP tarafından yeniden dizayn sürecinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın sınıf arkadaşı Nazım Kaynak Yargıtay'a, Hüseyin Karakullukçu ise Danıştay'a başkan seçilmiştir. HSYK seçimleri öncesinde Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen listedeki adaylara destek verilmesi istenmiş ve bu adayların tamamı seçimde HSYK listesine girmiştir.

Bu süreçte HSYK, Ergenekon sanıklarının tutukluluklarına muhalefet eden 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ü sürgün etmiştir. Bununla yetinmeyen HSYK, Deniz Feneri savcılarını görevden almış, ve bilahare Deniz Feneri soruşturmasının tüm tutuklu sanıkları mahkemeler tahliye etmiştir."

HSYK komisyonu

Önergenin gerekçesinde, Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) kurucuları ve yöneticilerinin de talepleri dahi olmadan HSYK tarafından başka yerlere atandığı belirtilerek, "Bu çerçevede Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görev yapan Ömer Faruk Eminağaoğlu, Hasan Ali Atay, Zekeriya Sevimli, Ahmet Taşyurt, Ruşen Gültekin, Aysel Tezcan ve Remzi Özdemir sürgün edilmiştir. Sürgün edilenler arasındaki Eminağaoğlu ve Sevimli aynı zamanda AKP'nin kapatılması iddianamenin hazırlanmasında çalışmıştı" denildi.

Gerekçede, şöyle denildi:
"HSYK'nın tüm tayinleri göz önünde bulundurulduğunda, siyasal iktidarın taraf olduğu davalarda görev yapan yargıç ve savcıların terfi ettirilerek Mahkeme Başkanı ve başsavcı olarak atandığı, siyasal iktidara aykırı kararlara imza atan yargıç ve savcıların sürgüne tabii tutulduğu çok açıktır.

Bu ve benzeri örnekler göz önünde bulundurulduğunda yargı erkinin AKP iktidarının eline geçtiği açıktır. Devletimizin temeli olan güçler ayrılığı ilkesi kalmamıştır. Bu durumun hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı ilkelerine zarar vereceği ve bu zararın asıl mağdurlarının da bağımsız mahkemelerde adalet arayan halkın olacağı ortadadır.

HSYK'nın ve yargı erkinin bağımsızlığı önündeki engellerin tespiti, ortaya çıkarılması ve çözümlenmesi amacı ile Anayasamızın 98. maddesi, İçtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını saygılarımızla arz ederiz."Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilenler 6 yıl önce

sayın dibe:
bilmem sesimi duyarmısınız.
siz bir hukukcu avukatsınız.
1-adalet bakanları avuklat olmasın.başarılı hiç bir avukat bakan varmı.hakim ve Cumhuriyet savcılarından mv olanlardan olsun bakan.
2-tbmm de her dönemde avukat mv çok. yargının durumu ortada.
bunda avukat mv payı vardır.
3-avukatlar sadece savunma penceresinden bakabiliyorlar yargıya. o kadar.360derce bakamıyorlar.
4-2009 yaz kararnamesi:tartışmanın başladığı yıl:1322 kişilik adalet bk. tayin taslak listesininin 1200ünü yani yüzde doksan ile hsyk 1 hafta içinde aynen imzalıyor onaylıyor.oysa yetki görev 2461e göre kendisnin.kendi prensip karalarını bile gözetmeden....süresi dolanı bekleterek.4için tercih isteyip 5e göndererek.5için tercih bile istemeden.sizce varsa tavassutu önlemiş midir.
bakanlıktan liste yetkisinin alınmasıda ,hsyk için seçim de doğru olmuştur.
adli yargıda:hakim ve Cumhuriyet savcılarına yönlendirme etki baskı asla sökmez.kendi iradeleri ile oy vemişlerdir.
işte o günlerden bu günlere

Avatar
Yılmaz 6 yıl önce

Şu an mecliste Hukuk Fakültesi mezunu 126 milletvekili var.