CHP'DEN YENİ ANAYASA VE SÜRECE VERYANSIN
Karşıyaka Platformu tarafından Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'anayasa' konulu panele CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Avukat Fetih Ülkü, Karşıyaka Platformu Üyesi Talat Ünlü konuşmacı olarak katıl katıldı. Yeni anayasa masasından neden kalkmadıklarını anlatan CHP milletvekili Batum, "Kafanı bir yere gömüyorsun, etrafında bir şeyler oluyor, kafanı gömdüğünü için bir şey olmuyor sanıyorsun. 2010 referandumda 'hayır' oyu kullandık. Toplumun yüzde 58'ine harika bir şey yaptıkları kanaatini verdiler. Bu ülkede 1961 anayasası gibi önemli bir anayasa yapıldı. 50 yıl boyunca dinlediğimiz bir şey var.

 'Bu anayasa kötü'. Siz bir tane aydın denen adamın, 'bu anayasa yüzde 58'le olur mu' dediğini duydunuz mu? Tayyip'le Bülent oturdu, anayasa yaptı. Bazıları 'yetmez ama evet' dedi. Hatta bunu diyenlerin bazıları CHP'den milletvekili oldu. Bana göre, biz Atatürk'ün kurduğu bir partiyiz. Atatürk, 'ben görmüyorum. Mücadele etmiyorum' demedi. Mücadele alanında mücadele etti. Bizim de anayasa yapılırken biz size hak veriyoruz, eşitlik veriyoruz denmesine karşı koymamız gerekiyordu. Oraya oturduk. Artık hiç kimsenin bize 'ben daha özgürlükçüğüm' demeye hakkı yok. Her akşam televizyonlara çıkan sahtekar aydınlar var. İşçi Partili dostlarım, 'başta katılmayın. Onlara meşruiyet kazandırmayın' diyor. Ama Tayyip'in öyle bir kaygısı yok. 'Ben bunu kendim yapacağım' diyor. Biz yeni anayasa ile ilgili tavrımızı ortaya koyduk. İlk dört maddesine dokunma yetkisi kimsede yoktur. 'Bunun üzerinde virgül bile oynatmayız' dedik. Biz burada, otursak da oturmasak da ABD yeni sistemini kurdu. 'Ben bunları Turgut'la, Tayyip'le yönettirdim, ama olmadı. Yeni anayasa yaptırayım' dedi. Barzani'ye Kürt devleti kurduracağım. PKK'nın gidip oraya koruması lazım. Apo'yu kurtaralım' dedi. Tayyip bir gün önce 'asalım' dedi ertesi gün, 'ciddi misiniz abiler' dedi ve harekete geçti" diye konuştu.

"Cumhuriyete bağlı insanları bölmeye çalışıyorlar" diye konuşan Batum, "Bunların içinden bazıları ulusalcı bazıları çok ulusalcı' diyorlar. E be salaklar. Bakın bize Kürt milliyetçiliğini bize solculuk, sosyal demokratlık olarak yutturmaya çalışmayın. Bizim içimizde bile böyle bir şey yarattılar. 'Acaba biz ulusalcı mı sosyal demokrat mı oluyoruz' kuşkusuna düşürdüler. CHP'nin bu süreçte 'hayır' ben anayasa yaptırmıyorum' demesi mümkün değil. Rıza Türmen'e de sorun. Yeni anayasa sürecinde yapmak istedikleri sadece 20-30 maddeyi değiştirmek değil. Birbirine bağlı bir süreç. Buna karşı direnmemiz lazım. Bir anayasa kadın erkek eşitliğini nasıl olacağını, sendikalara nasıl güvence verilmelidir, baraj denen rezillik nasıl kaldırılmalıdır yönündeki üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Gözümüzü çok çok açıp bu sürecin birbirine bağlı bir bütün olduğunu unutmamalıyız" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Çözüm sürecine tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, "Olsa olsa bu süreç barış süreci değil huzur süreci olabilirdi. Ama biz bu adı koyamadık. Terörü bitirmeye barış dediler. Çözüm süreci ne demek? Bir sorun var? Kürt sorunu var. Çözüm süreci demek, Kürt sorunu çözmek ve barışı kalıcı hale getirmek. Bunu böyle kullanıyorlar. Kürt sorunun çözmek için anayasayı değiştiriyorlar. Karayılan, 'barışı getirecek 3 aşamalıdır' dedi. 'Kimse silaha dokunmayacak, biz silahlarımızla sınır dışına çıkacağız ve bunun tamamlanması için sizin anayasayı değiştirmemiz gerekiyor' dedi. Son aşama ise silah bırakma görüşmeleri aşaması. Anlaşmalarının böyle olduğunu Karayılan'dan öğrendik. Herkes memnun. Şehit cenazesi gelmiyor. Ama bu ikinci aşama içinde bulunduğumuz gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Elinde silahla ülkemizden çıkanlar ne yapıyor? Kimi Suriye'nin kuzeyinde, bir kısmı İran'da çalışanlara katıldı. Bir kısmı Irak'ta. Her üç parçada silahı elinde bekliyor. Silah bırakmak için bizden anayasayı değiştirmemiz istiyor. Demek ki anaya değiştirmek çözüm sürecinin şartıdır. Bu çözüm süreci PKK şantajı ile anayasa değiştirmedir. Teröre savaş muamelesi yapıp kabul ettik. Terörün bitirilmesi için, anayasanın Kürt milliyetçiliğini tatmin edecek şekle bağlanmasına zorlanmaktayız. AKP ve PKK anayasadan Türk kelimesinin kaldırılması konusunda anlaştı. Türkiye'nin çok resmi dil olması konusunda hem fikir oldular. Türkiye'yi eyaletlere bölmeye çalışıyorlar. Ama buna izin vermeyeceğiz" dedi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de konuşmasında, "Medyanın hali perişan. Basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili yasalar yetersiz. Medyanın kendi içindeki şekillenmeden kaynaklanan özgürlüklerin kısıtlanması var. 'Başbakan bizim veli nimetimiz' diyen gazetelerin patronlarına tepki göstermek için onların gazetelerini almayacaksınız. CHP'nin bu medyaya 'ben de seni takmıyorum' demesi gerekiyor" dedi.

Toplantıda ayrıca tutuklu olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın mektubu okundu.Kaynak: DHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.