CHP'li Vekiller Avukatların Tutuklanmasını Protesto Etti
Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Taylan Tanay'ın da bulunduğu 9 avukatın tutuklanmasını adliye önünde protesto etti. CHP'li vekiller İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün ve Süleyman Çelebi de avukatlara destek verdi. Mahkeme tarafından serbest bırakılan Avukat Efkan Bolaç suçlamaların asılsız olduğunu söyleyerek, "Yapılan operasyon halkın avukatlarına yapılmış bir operasyon. Yapılan tamamen bir komplodur. İnşallah en kısa zamanda olay çözülecek" dedi.

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Avukat Behiç Aşçı hükümeti eleştirerek "9 devrimci avukat tutsak edildi. Dosyanın içeriğine ilişkin hiçbir şey söylemeyeceğiz. İddialar o kadar ciddiyetsizdi ki. Kimler ne kadar tutuklanacağını iki taraf da biliyordu. O yüzden son derece ciddiyetsiz tartışmaya bile değmeyecek bir dosya hazırlanmış, karşımıza çıkartıltılmış. Gözaltılar tutsaklıklar bizleri yıldıramayacak, sanırım biz devrimci avukatlar kanıtladık. 9 avukat arkadaşımızın tutuklanması sadece öfkemizi kinimizi arttırmıştır" dedi.

CHP'Lİ CİHANER: GÜN SAVUNMAYI SAVUNMA GÜNÜDÜR

CHP Milletvekili İlhan Cihaner de tutuklamaları eleştirerek, "Ben de suçlamalarla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Çünkü bu suçlamalara dahi savunma yapmak insan aklıyla alay etmek anlamına geliyor. 2003 yılında verildiği iddia edilen bir emrin 2013 yılında Ürgüp'te yerine getirildiğini iddia ediyorlar. 11 çelik kapıyla başlayan dezenformasyon medyaya servis edilen el altından servis edilen belgelerle hala devam ediyor. Ben sadece 2 çağrıda bulunacağım. Birincisi siz medya mensuplarına hepimiz biliyoruz ki size bir takım odaklardan yazılı şekilde bir takım bilgiler servis edildi. Bu yapılar baskılar yapılan zulümler artık herkesi ilgilendirir hale geldi. Daha önceden de beyan etmiştik. Yurttaşlar eğer artık avukatının geleceğini düşünmeye başlamışsa o ülkede bırakın demokrasiyi asgari insanlıktan bile söz etmek söz konusu olamaz. O nedenle lütfen sizlere bu bilgileri servis edenleri deşifre edin. Deşifre edin ki bir gün bunlar sizin başınıza gelmesin. Gün Çağdaş Hukukçularla dayanışma günüdür. Gün savunmayı savunma günüdür" diye konuştu.

CHP'Lİ HÜSEYİN AYGÜN: BU DAVA DHKP-C OPERASYONU FALAN DEĞİLDİR

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, "İlk defa işkenceciler Engin Ceber Davası'yla mahkum edilmişlerdi. Bu dava Yargıtay'daki çeşitli ayak oyunlarıyla yeniden yerel mahkemeye gönderildi. Bu önemli işkenceyle öldürme davasının müdahil avukatı Taylan Tanay ve ÇHD'li avukatlardı. Artık bu davanında adaletten uzaklaştırılacağına faillerin beraat ettirileceğine söyleyebilirim. Taylan Tanay'a ceza verilmesini ben ilk defa bir işkence davasında devleti mahkum eden bu avukatlık pratiğine bağlıyorum. Onlar sadece Engin Çeber'i değil bütün hak ihllalerinde ezilenleri savundular bu dava DHKP-C operasyonu falan değildir, bu polisin manilpulasyondan ibarettir. Bu dava ÇHD Davası'dır. İçerideki arkadaşlarla dayanışma halinde olacağız" ifadelerini kullandı.

SERBEST BIRAKILAN AVUKAT BOLAÇ: YAPILAN TAMAMEN KOMPLODUR

Sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakılan Avukat Efkan Bolaç ise, "Yapılan oprasyon halkın avukatlarına yapılmış bir operasyon. Arkadaşlarımız alında ama en kısa zamanda bizlerle olacaklar. Ben sevinmiyorum. Arkadaşlarımız çıkana kadar da her hangi bir sevincim olmayacak. Arkadaşlarımın herkese selamları var. Kendilerini özlemelerini istiyorlar. En kısa zamanda da bizlerle birlikte olacaklar. Yapılan tamamen bir komplodur. İnşallah en kısa zamanda olay çözülecek" dedi. "Suçlamalarla ilgili ajanlık iddiaları var" sorusu üzerine Bolaç, "Bunlarla ilgili bize hiç bir soru sorulmadı" diye cevap verdi.

"Ne soruldu" sorusu üzerine Bolaç, "1990'lı yıllara ait belgeler yahut raporlamalar var bu raporlamalarla ilgili sorular soruldu. Başka da herhangi bir soru sorulmadı. Benimle ilgili iddia ise, tutuklamaya sevk edilmemin sebebi eski Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı olmak. Olay tamamen Çağdaş Hukukçular Derneği ile alakalı. ÇHD'nin hak ihlalllerinin üzerine gitmesi bir anlamda bir şeyleri tetiklemiş durumda. Bu sebeple arkadaşlarımız alındı ama kısa zamanda çıkartırız" diye konuştu. Sorular üzerine Bolaç, "hiç bir şey sorulmadı hatta arkdaşımızın biriyle ilgili CHP Kağıthane İlçe Örgütüne bişeyler yapacakmış falan. Öyle bir şey dosyada da yok. Hatta Kağıthane İlçe Örgütünün Başkanı Zeynel Öztürk de o arkadaşımızın (Ebru Timtik) müdafisi olarak duruşmaya girdi öyle bir şey yok. Tamamen bunlar uydurma" diye cevap verdi.

"BU DAVA TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK DÜŞECEKTİR"

CHP Kağıthane İlçe Başkanı avukat Zeynel Öztürk "Bu dava tarihe kara bir leke olarak düşecektir. Bu dava ÇHD'ye yönelik olmasıyla birlikte Türkiye'de son yıllarda savunmaya yönelik bir tavırdır. Bugün burada meslektaşlarımız tutuklanmamıştır. Yargının sac ayağından birisi olan savunma hakkı tutuklanmıştır. Savunma tutuklanmıştır. Ben Kağıthane İlçe Başkanı'yım. Aynı zamanda da avukatım. Aynı zamanda ÇHD üyesiyim. Aynı zamanda bu arkadaşlarımızla onlarca yüzlerce davayı takip ettik. İki gündür yazılı ve görsel basında hiç ilgisi olmayan kimin servis ettiğinide bilmediğimiz, içeriğini de bilmediğimiz bir iddia var. Bu konu pişirilerek haber yapılmış. Meslektaşımız Ebru Timtik arkadaşımız Kağıthane ilçe başkanının öldürülmesiyle ilgili talimat verildiğini ve operasyon aşamasında da bunun önlendiği iddiası. Boş yani böyle bir olayın olması mümkün değil. Basın haber yapmış ben bugün duruşmaya geldim ve Ebru Timtik'in avukatı olarak duruşmaya girdim. Bundan sonra Ebru'nun avukatlığını yapmaya devam edeceğim. Nefes aldıkça bu davanın takipçisi olacağız" diye konuştu. Aynı operasyonda gözaltına alınan ancak dün serbest bırakılan Grup Yorum üyelerinden Selma Altın ve İnan Altın da adliye önündeydi. Grup Yorum üyeleri de gözaltına alınmalarını eleştirdi.DHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.