Danıştay'ın sigara hamlesine kor gibi tepki!


Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Danıştay'ın, kahvehanelerdeki sigara yasağını, iptali için Anayasa Mahkemesine götürme kararı konusunda, ''Ben düşünürdüm düşünürdüm de sigara yasağının da Anayasa Mahkemesi konusu olabileceğini düşünmezdim. O da oldu memleketimizde'' dedi.

Bakan Ergün, Nisan ayında açıkladıkları Esnaf Strateji Belgesine ilişkin bilgi vermek üzere, İçkale Otel'de esnaf ve sanatkarlar odaları birlik başkanlarıyla bir araya geldi.

Burada bir gazetecinin ''Kapalı alanlarda sigara yasağına ilişkin Danıştay kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusunu yanıtlayan Ergün, her yeni uygulamanın ortaya çıkardığı bazı güçlükler olabileceğini, önemli olanın bu güçlükleri iyi ve yerinde tespit etmek, gereken önlemleri almak olduğunu söyledi.

Kapalı alanlarda sigara yasağının Anayasa Mahkemesine taşınmasının farklı bir durum ortaya çıkardığını ifade eden Sanayi Bakanı, ''Yüksek yargıda bazı kararlar için söylüyorum; zaten ağlanacak durum vardı şimdi bir de gülünecek durum ortaya çıkmış oldu'' dedi.

Bu durumun yüksek yargıya, Anayasa Mahkemesine taşınacak bir durum olmadığını belirten Ergün, yasağın Anayasanın neresine aykırı bulunacağını kendisinin de merak ettiğini söyledi.

Bu düzenlemenin belki de Anayasaya, Anayasanın ruhuna en uygun düzenlemelerden biri olduğunu ifade eden Nihat Ergün, bunun Anayasa Mahkemesi konusu yapılması yerine uygulamaların gözlenmesi ve hangi noktalarda aksaklıklar çıkıyor, bu aksaklıklar nasıl giderilebiliyor bunun üzerinde çalışması gerektiğini dile getirdi.

''Konunun Anayasa Mahkemesine taşınmış olması bence yüksek yargı açısından talihsiz bir durum ortaya çıkarmıştır'' diyen Ergün, şöyle devam etti:

''Anayasaya bir aykırılık söz konusu olacağını düşünmüyorum. Mesele bir uygulama meselesidir. Uygulamada ortaya çıkan aksaklıklar varsa bunlar uygulama esnasında dikkatle takip edilerek giderilebilecek niteliktedir. Kaldı ki kahvehaneler, kıraathaneler ve kafeteryaların sigara yasağının başlamasında bu yana açılış ve kapanış oranlarında önemli değişim olmamıştır. Yani bu yasağın başlamasıyla buralar patır patır kapanıyor değil. Rakamlar bunu teyit etmiyor. Çünkü insanlar bir takım önlemler almaya, yeni bir takım yaklaşımlar geliştirmeye başladılar. Önemli olan bunları gözlemektir. Zaten biz de bunları gözlüyoruz. Yasanın iptaline yönelik bu teşebbüs doğru bir teşebbüs olmamıştır. Bunlar yerli yerine uygulamayla oturabilecek işlerdir.''

''MEMLEKETTE DEMOKRASİ VAR KARDEŞİM''
Geçmişte uçaklarda, şehirlerarası otobüslerde, belediye otobüslerinde, halk otobüslerinde ve dolmuşlarda sigara içildiğini hatırlatan Bakan Ergün, o günlere ilişkin bir anısını aktardı. Askerden gelişinde ailesiyle birlikte bindiği Samsun-İzmit otobüsünde önlerinde oturan kişinin sigara içtiğini anlatan Ergün, bütün dumanın o zaman 1 yaşında olan çocuklarına ve kendilerine gelmesi nedeniyle bu yolcuyu sigarasını molada içmesi yönünde uyarmak zorunda kaldığını söyledi.

Uyarısının karşılığında, ''memlekette demokrasi var kardeşim'' yanıtını aldığını belirten Ergün, ''Sigarayı iç istediğin adamın suratına üfle. Böyle bir demokrasi olmaz. Böyle bir hak ve özgürlük anlayışı olamaz'' diye konuştu.

Anayasa ve kanunların insanların sağlığını güvence altına alacak tedbirleri içermesi ama öbür taraftan kişilerin başka hürriyetlerinin de gözetilmesi gerektiğine işaret eden Ergün, ''Bu hürriyetleri kullanırken bir başkasının hürriyetine sıkıntı vermeden kullanılması icap eder. Eğer bu denge oluşturulurken bazı sorunlar çıkıyorsa o sorunlar uygulamada çözülecek sorunlardır. Anayasa Mahkemesinde çözülecek sorunlar değildir. Ben düşünürdüm düşünürdüm de sigara yasağının da Anayasa Mahkemesi konusu olabileceğini düşünmezdim. O da oldu memleketimizde'' dedi.

AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.