Davutoğlu: Çalışan kadınların doğuma ilişkin izin haklarını arttırıyoruz

KADINLARIN DOĞUMA İLİŞKİN HAKLARINI ARTIRIYORUZ
Hem işgücü hem de sermaye verimliliğini arttırmayı hedefliyoruz. 2016 Eylem Planı'nda eğitim ve işgücü verimliliğine özel bir önem verdik. Genç işsizlik oranının düşürülmesi, kadın işgücüne katılım oranının daha da arttırılması için çalışıyoruz. Çıraklık eğitimini güçlendiriyoruz. Çalışan kadınların doğuma ilişkin izin haklarını arttırıyoruz. 850 bin kadın memurumuzun kariyerlerini kolaylaştırmak için doğum nedeniyle ücretsiz geçen sürelerini memuriyet kıdeminde değerlendirme kararını aldık. Çocuğu olan anne ve babaya çocuğu eğitim çağına gelinceye kadar kısmi çalışma hakkı tanıdık. Hangi siyasi görüşe ait olursa olsun bütün kadınlar mubarektir, anne olan her kadının ayakları öpülecek kadar bize emanettir. Kadına karşı şiddete ne kadar karşı çıktıysak kadına karşı hakarete de aynı şekilde karşı çıkmaya karşı birliğe ve beraberliğe davet ediyoruz.

KADINA KARŞI UZANAN DİLLERE DE AYNI TEPKİYİ GÖSTERECEĞİZ
Kadına uzanan ellere nasıl ceza veriyorsuk kadına karşı uzanan dillere de aynı tepkiyi göstereceğiz. Gerek işçi gerekse memur kadın çalışanlarımıza ilk doğumda 60 gün ikinci doğumda 120 gün sonraki doğumlarda 180 gün hakkını getirdik. İşçi statüsünde yarı zamanlı kadınlarımızın çalışmadığı süreye ilişkin prim ve ücretlerini asgari ücretten biz karşılıyoruz. Ev eksenli olarak çalışan kadınları geçici iş ilişkisi kapsamına dahil ediyoruz.

İLK KEZ İŞ BULAN GENÇLERE 1 SENE MAAŞLARINI BİZ ÖDÜYORUZ
Bizim elimizi değmemiş olduğu hiçbir vatandaşımız kalmayacak. Gençlerimiz teminatımızdır. Türkiye'nin en büyük kıymeti, en büyük güç kaynağıdır. Gençlerin işgücüne katılması için genç istihdamı ve genç girişimcileri destekliyoruz. İlk kez bulan her gencimizin ücretini 1 yıl süreyle biz karşılıyoruz, uygulamaya da başladık. Tam 200 bin gencimizin bu destekten faydalanmasını bekliyoruz. Firmaların isdihdam ettiği kişi sayısına bağlı olarak stajyerlerimize ilk kez doğrudan ücret desteği sağlıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası giderlerini gelir testi yapmaksızın biz karşılıyoruz. Gençlerimizin bilgi erişimini sağlamak için ücretsiz internet imkanını yaygınlaştırdık. Kadınlar başımızın tacı ise gençlerimiz gözümüzün nurudur. Organize sanayi bölgeleri ve özel mesleki ve teknik eğitim okullarına da öğrenci başına destek vermeye başlıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin TL veriyoruz. Şimdiden 731 işletmeye 8,7 milyon TL verdik. GENÇ-DES projesini de devreye sokuyoruz.

GENÇLER SİZ PROJENİZLE GELİN SERMAYEYİ BİZ VERELİM
Sevgili gençler siz projenizle gelin, AK Parti hükümeti size destek de olacak, sermaye de verecek. Siz yeter ki Türkiye'nin değerine değer katmak için, iş kurmak, istihdam oluşturmak için teşebbüs edin. İşgücü piyasamızı daha esnek hale getirmek için çalışmalara devam ediyoruz. Çalışma hayatına güvenceli esneklik sağlayacak desteklemeler yapıyoruz. Süreklilik arzetmeyen işlerde kayıt dışı çalışan vatandaşlarımızı kayıt altına alarak istihdam edilmelerini hedefliyoruz. Kamuda çalışan taşeron işçimizi asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan kamuda istihdam edeceğiz. 1 Kasım seçimleri öncesinde sadece asıl işte taşeron çalışan işçilerimizi kamuya alacağımızı söylemiştik ancak bunu daha da genişlettik. Orta ve üst teknolojik yatırımların artırılması çok önemlidir. Yatırım ortamını genişletmek için çok önemli adımlar atıyoruz. Hane halkının tasarruf alışkanlığını artırmak için konut desteğini başlatıyoruz. Banka hesaplarında biriktirdikleri paranın yüzde 20'sini ödeyeceğiz. Gençlerimize çeyiz desteği veriyoruz.

Anahtar Kelimeler:
Davutoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.