Dört bakan için kritik gün
4 eski Bakan’ın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesiyle ilgili oylama öncesinde TBMM’deki görüşmeler saat 15.00 itibarıyla başladı.TBMM Genel Kurulu’na eski bakanlardan ilk olarak Erdoğan Bayraktar geldi. Muammer Güler ve Egemen Bağış da Bayraktar'ın ardından Meclis Genel Kurulu'nda yerini aldı.

TBMM Genel Kurulu saat 15.00'de TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiminde başladı. Açılışın ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. 4 eski bakanla ilgili bugün yapılacak olan Yüce Divan oylaması nedeniyle Genel Kurul Salonuna MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'de geldi. Uzun bir aradan sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Genel Kurul'daki HDP sırasında yerini aldı. Bir süre burada oturan Demirtaş, ardından salondan dışarı çıktı.


18:05

CHP 'li Özgündüz: Putin paralelci mi?


İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz: Bakanın kardeşine Bank Asya'dan -paralel yapı diyorsunuz ya sizi devirmek istediler- 2 milyon 465 bin lira havale var mı? Var. İnkâr eden var mı? Yok. Bakanınız kabul ediyor mu? Evet. Bu nereden çıktı arkadaş, bu 2 milyon 465 bin liranın kaynağı nedir? diyoruz. 'Efendim, işte, düğünde takılan takıları bozdurduk, buna karşılık kardeşimin hesabına gitti, oradan da benim hesabıma geçti.' Sabit mi? Sabit. Bakın, bunu demek istiyorum. Yani delil sadece telefon tepeleri değil ki arkadaşlar.


17:22

Meclis'te tansiyon yükseldi


TBMM Genel Kurulu gerginlik nedeniyle görüşmelere 10 dakika ara verdi.


16:39

Bayraktar iddiası


Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Erdoğan Bayraktar hakkında ise iki iddia var. Birinci iddia kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmak, bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yummak, denetimlerden geçmelerini sağlamak. Kamuoyunda 25 aralık operasyonu olarak bilinen dosyada bahsedilen konular soruşturulmuş, sonunda delil elde edilemediği gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmiştir. Karar da kesinleşmiştir. Komisyon soruşturması konusunda, hiçbir delil elde edilemediğinden bBayraktar’ın yüce divana sevk edilmemesi yönünde kanaat oluşmuştur. Komisyon üyeleri kararları verirken, belgelere, bilirkişi raporlarına, savcılığın kararlarına dayanmıştır. Görüldüğü anda imha edilmesi gereken bakanların oğluyla yaptığı konuşmalar, eşiyle konuşmalar, geçmişe ileri dönük dinleme kararları, asılsız ihbarlara rağmen uzatma kararları, aynı gün operasyonlar yapılması, kimse bize bunları maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için yapıldığını söyleyemez. Bu kadar hukuka aykırı delil bir araya geliyorsa burada bir siyasi girişim vardır.


16:37

Bağış iddiası


Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Egemen Bağış hakkında üç adet iddia vardır. Bahsedilen şahsın yakınlarına vize almak için kolaylık iddiası. Araştırdık, ne otel kiralaması var ne de vize var. bu şahsın faaliyetiyle ilgili olarak basında haber yapılmasını önlenmesine ilişkin iddia var, ama görüşme yok. Hiçbir somut delil elde edilemediğinden, ortada suç yoktur sonucuna varılmış, zaten kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş ve karar kesinleşmiştir.


16:35

Güler iddiası


Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Muammer Güler hakkında ise üç iddia var. Emniyet şeritlerini kullanma imkanı verdiği, koruma polisi sağladığı iddiası, türk vatandaşlığına geçirildiğini sağladığı, bu şahsın usulsüzlükleri hakkında basında çıkan haberleri engellediği girişiminde bulunduğu iddiası… Barış Güler hakkında soruşturma yapılmış, suç işlemek için örgüt kurmak, rüşvet almak vermek suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiştir. Karar itiraz üzerine İstanbul 6’ncu sulh cezanın kararıyla kesinlemiştir. Nüfus ticareti, rüşvet ve gizliliğin ihlali suçlarının unsurları itibariyle oluşmasına vücut vermeyeceği gibi, delillerle kanıtlanamamıştır. Bu nedenle iddia edilen fiillerin işlendiğine dair deliller elde edilemediğinden, sevk edilmediği için karar verilmemiştir.


16:33

Çağlayan iddiası


Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Birincisi, Mehmet Zafer Çağlayan hakkında iki iddia vardı. Birincisi iran’a altın ihracatında imtiyaz sağladığı iddiası. Halkbankası üzerinden yapılan işlemlerde kolaylık sağlandığı ve komisyon oranlarında indirim yaptığı iddialarının doğru olmadığı bilirkişi raporlarıyla tespit edilmiştir. Savcılığın kesinleşmiş takipsizlik kararı hep birlikte değerlendirildiğinde bu iddia ile ilgili olarak, sayın Çağlayan’ı yüce divana sevk edecek bir delil bulunamamıştır. İkinci iddia, Gana’dan sokulmak istenen 1,5 tonluk altını Dubai’ye ulaştırılmasını sağlamaya çalışması… Gana’dan gelip Dubai’ye giden altın yüklü uçakla ilgili olarak adli ve idari soruşturmaları engellediğine ilişkin komisyonumuzda hiçbir delil elde edilememiştir. Bakırköy savcılığının bilirkişi raporuyla da bu olay açıklığa kavuşmuştu.16:30

Polis şifreyi kırdı


Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Polis kendisi şifreyi kırarak gerekli şifreyi yapıyor. Burada anayasayı ihlal ediyor. Bir çok hukuka aykırılık var takipsizlik kararında görebiliriz. Kanuna aykırı olarak elde edilen bulgular delil olarak kullanılamaz diyor anayasamız. Kanuna aykırı delillerle suçluluk ispat edilemez diyor. Komisyonumuz kendisine ulaştırılan soruşturma evrakını bir ihbar mahiyetinde kabul etti demiştim. Bakanlara isnat edilen hususlarla ilgil maddi gerçeği sonuna kadar araştırdı ve şu sonuca vardı. Şimdi tek tek isnat edilen suçlar ve yüce divana sevk etme gerekçesi..16:28


Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: 9 Temmuz 2013, İstanbul 34’ncu sulh ceza’nın bir kararı var, karar 9 temmuz’da, telefon dinlemesi 4 temmuz’dan itibaren yapılıyor. 10 Mayıs 2013 tarihli bir karar var, süresi 10 Haziran’da dolmasına rağmen, bir aylık uzatma 14 Haziran’a kadar teknik takip yapılıyor. Bu şekilde süreyi aşan dinleme-izleme kararları var.


16:25


Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: İhbarlardan birinde uyuşturucu ticareti ve PKK’dan bahsedildiği halde, görevli savcılar durumdan haberdar edilmiyor. Şüphelilerle ilgili kullandıkları telefon numaralarına kadar her türlü detayın bilinmesidir. Soruşturma devam ederken 1 ağustos 2013 tarihli isimsiz bir ihbar daha var. ihbarın yapıldığı IP adresinden 12 ayrı ihbar yapılmış olması. Çok sayıda ihbar yollanan IP adresi konusunda, savcılık araştırma yapmıyor. 3 Ekim 2012’deki teknik takip kararı var. bu ihbar asılsız çıktığı halde teknik takip, 4 hafta daha teknik takip kararı veriliyor. 13 Kasım’da alınan dinleme kararı var, eşler arasındaki görüşmeler dinleniyor. Kaydedilmesi yasak görüşmeler de kayda alınıyor. Görüşülen kişiler arasında dinleme kararı alınarak hukuku aykırılıklar tespit ediliyor.


16:12

Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Siyasi parti gruplarında meclis soruşturmalarıyla ilgili görüşme yapılamaz diyor ama muhalefet de bu yapıldı. Gizliliğin ihlal edildiği bu noktada kamuoyuna yanlış bilgiler de aktarıldı, tutanklar farklı şekilde aktarıldı. Bizim kendi konuşmalarımızın tutanaklar internete aktarıldı. Burada konuştuğumuz cümlenin farklı paragrafa yerleştirildiğini gördük. Adli tıp raporu geldi, montaja ilişkin rapor olduğu söylendi. Tapeler ile cd arasındaki cümlelerin uyup uymadığıyla ilgiliydi. Yoksa o cd’deki ses kaydının montaj olup olmadığıyla ilgili bir rapor yoktu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmadaki belgeleri ihbar olarak değerlendirdik. Bu bir fezleke değildir. Burada bizim yaptığımız iş bakanların yargılanmasıyla ilgili bir yargısal faaliyet. Meclis soruşturması konusu. 2012’de başlattığı soruşturmayla ilgili olarak da normal bir soruşturmada olmayacak şekilde hukuka aykırılığı tespit ettik. Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: İstanbul’daki soruşturmanın başlangıcına baktığımızda 31 Ocak 2008’deki MASAK raporuna dayandırılıyor. Bu raporda kara para aklamaya ilişkin somut bir veri yok denildiği halde… Dört yıl sonraki soruşturmaya dayanak yapılan rapordan bahsediyoruz. 2012’deki raporda da her iki raporda soruşturmaya esas alıyor. Soruşturma iki rapor ve üç raporla başlıyor. İsimsiz ihbarlar. 18 Temmuz2dan 13 Eylül’e kadar savcılık hiçbir çalışma yapmadan iletişimin tespitine geçiyor. Son çare kuralı dediğimiz kuvvetli şüphenin varlığı halinde, iletişimin denetlenmesine geçilir denilen hüküm ihlal edilerek soruşturma direkt iletişimin denetlenmesiyle başlıyor.


16:04

Komisyon Başkanvekili Yılmaz Tunç: Komisyonumuz raporunu Meclis başkanlığına sunmuştur. Bazı hususlar, komisyon çalışmaları süresi içinde kamuoyuna yanlış aktarılmaya çalışıldı. Bunlardan bir tanesi dizi pusulası meselesi. Bu aslında hukuki bir konuydu. Yerel mahkemelerden bir üst mahkemeye dosyaların nasıl gönderildiğini, o dosyanın iade edildiğini çok iyi bilirler. Çünkü belgelerin gönderilen makamlar tarafından ne olduğunun bilinmesi lazım. O nedenle gereksiz bir tartışma yapıldı. Yüce Divan’a sevk durumunda da Meclis’in yapacağı iş dizi pusulasına bakarak gönderilir diyor. Yine soruşturmanın gizliliğinin ihlaline ilişkin bazı tavırlar gördük.15:53

MHP’li Oktay Vural: 5 Mayıs 2014 tarihinde AKP'li vekillerin verdiği meclis soruşturma önergesi TBMM tarafından 453 oyla kabul edilmişti. Umarım TBMM aynı şekilde hareket edecektir. Öncelikle bugün meclis soruşturmasına konu önergeyi Yüce Divan'a bulunacak, Sayın Zafer Çağlayan'ın annesi vefat etmiştir Allah rahmet eylesin. Bu oylamanın bugün yapılmaması hususundaki görüşümüzü AKP'ye bildirdik ama, kendileri bir mahsuru olmadığını bildirdiler. Bunun dışında bu oylama çok önemli. Oylama sırasında herhangi bir yığıltıya ve milletvekillerinin iradesi hakkında farklı bir düşünceye sahip olacak bir uygulamaya izin verilmemesi hususunda, zatıalinizin önem vermesini rica ediyorum.


15:38

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı: Burada yok. Raporun iç kapağına bakarsanız burada da yok.


15:33

CHP Akif Hamzaçebi: Şu an önümde olan 681 sıra sayılı, komisyon raporunun hemen birinci ikinci üçüncü dördüncü beşinci sayfalarında bu içeriğin ne olduğu açık şekilde yazılı. AKP'li vekilin imzasının olduğu önergeyi okudum şu an. Kendisinden menfaat sağlanan kişinin ismi açıkça yazılır.


15:29

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı: Önergede de isim belirtilmiyor. Bastırılıp dağıtılan önergenin kapağında... İsterseniz buradan okuyayım aynı şeyi okumuş olacağım. Bastırılarak dağıtılan önergenin ön kapağındaki şeklindeki gibi okudum.


15:20

CHP Akif Hamzaçebi: İki konuyu dikkatinize sunmak istiyorum. Siz gündemi özetleyen bir bildirimde bulundunuz. Meclis soruşturma komisyonu kurulmasına esas teşkil eden AKP vekillerinin imzalamış olduğu siz üç eski sayın bakanla ilgili iddiaları ortaya koyarken, bir şahıstan sağlanan menfaati ileri sürdünüz. Bu şahsın kim olduğu AKP'li vekillerin meclis soruşturma komisyonundaki önergelerinde mevcut, Rıza Sarraf. Bu ismi neden sunmadınız merak ettim? Sunumunuz eksiktir. Eğer iddia menfaat sağlandığı yönündeyse, bu iddiayı açıklıkla genel kurulun bilgisine sunmaktır. Burada yapmış olduğunu sunumun, Meclis Soruşturma Komisyonu raporunun eksik olduğu açıktır. Ben sunumunuzu tekrarlamanızı iddiayı açık seçik genel kurula sunmanızı talep ediyorum. Bugün görüşmeler yapılacak, altı vekil görüşlerini ifade edecek. Eski bakanlar dilerlerse savunma hakkını kullanacak. Oylama gizli oylamayla yapılacaktır. Madde 148: Milletvekillerine beyaz yeşil ve kırmızı renkte üç yuvarlak verilir. Bunlardan oy olarak kullanılacak kutuya atılır. söz konuyu yuvarlağın zarfa konulup kutuya atılmasından sonra kalan iki yuvarlak odada bırakılmaktadır. Ben içtüzüğün bu hükmünün genel kurulun bilgisine sunulmasını, başkanlık divanının gerekli önlemi almasını talep ediyorum.


15:02

Görüşmeler başladı..

Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.