'Erdoğan, açılışa katılmayacak'
Yargıtay Başkanlar Kurulu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ’nun adli yıl açılışı nedeniyle yapılacak törende konuşma yapması yönünde karar verdi.

10 Ağustos ’ta yapılan seçimde Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan , Feyzioğlu’nun konuşma yapması durumunda törene katılmayacağını bildirmiş, Yargıtay Başkanı da Erdoğan’ın bu açıklamaları üzerine, konuyu Başkanlar Kurulu’nda değerlendireceklerini söylemişti.

'ERDOĞAN TAVRINDA ISRARLI'

 Bu gelişmelerin ardından Yargıtay Başkanı Ali Alkan dün Başbakanlık Merkez Bina'da Başbakan Tayyip Erdoğan 'ı ziyaret etti. 1.5 saatlik görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alkan, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın 1 Eylül'de yapılacak adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağına ilişkin, "Muhtemelen katılmayacak. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önceki basına yaptığı açıklamada ısrarlı olduğunu gördüm. Artık bizim de verdiğimiz bir karar var. Takdir kamuoyunundur" dedi.

>> Yargıçlar Sendikası da konuşmak istiyor

'GELENEKLERE UYGUN DAVRANDIK'

 Bir gazetecinin, "Adli yıl resepsiyonuna Başbakan Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı sıfatıyla davet ettiniz ama Sayın Erdoğan katılacak mı" sorusu üzerine Alkan, şunları söyledi:
 "Açılış törenleriyle ilgili yasamızda ve yönetmeliğimizde hükümler var. Buna göre, gündemi Başkanlar Kurulu belirler. Şu andaki Sayın Cumhurbaşkanımızın henüz cumhurbaşkanı adaylığı söz konusu olmadan önce biz Başkanlar Kurulunu rutin olarak toplamıştık ve bu yılın adli yıl açılış töreninin gündemini tespit etmiştik. Başkanlar Kurulu geleneklere uygun olarak Barolar Birliği Başkanını da davet edilmesini uygun görmüştü. Fakat bu karar alındığında Sayın Cumhurbaşkanımızın ne adaylığı söz konusuydu ne cumhurbaşkanı olması söz konusuydu. Bu konu henüz netleşmemişti. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra Danıştay Başkanlığındaki o üzücü olaydan da münhem olarak bir açıklama yaptı. Sayın Barolar Birliği Başkanı törene katılırsa kendisinin katılmayacağını ifade etti. Bu, yeni gelişen bir durumdu. Ben, kişisel olarak bunu önemsedim. Başkanlar Kurulunu toplantıya çağırdım. Bugün sizin de takip ettiğiniz üzere Başkanlar Kurulu uzun müzakerelerden sonra davetiyelerin dağıtılmış olması, ifade özgürlüğü gibi kavramları gözeterek Barolar Birliği Başkanının toplantıya katılmasını kabul etti ve bu konudaki verilen kararı basın açıklaması yoluyla sizlerle paylaştık."

>> Yargıtay'dan Feyzioğlu kararı!

'GÖRÜŞME TARİHİ TESADÜFİ'

Alkan, Başbakan Erdoğan ile görüşmesine ilişkin ise "Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret konusuna gelince, bu konu Başkanlar Kurulu kararı ile ilgili değildir, hiçbir bağlantı kurmayın. Çünkü ben Sayın Cumhurbaşkanımızı adli açılış törenine davet için daha önceden randevu almıştım. Randevu için bugüne gün verilmişti. Başkanlar Kurulu toplantısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği tarihin çatışması tamamen tesadüftür. Buna hiçbir anlam yüklenilmesi doğru değildir" diye konuştu.

 Erdoğan'ın 1 Eylül'de yapılacak adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağı sorusuna ilişkin ise Yargıtay Başkanı Alkan, "Muhtemelen katılmayacak. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önceki basına yaptığı açıklamada ısrarlı olduğunu gördüm. Artık bizim de verdiğimiz bir karar var. Takdir kamuoyunundur" ifadesini kullandı.

Alkan, "1 Eylül'de Yargıtay'ın açılışında 30 dakika konuştunuz, Metin Feyzioğlu 30 dakikanın altında mı konuşacak" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Zaten bu krizin çıkma nedenlerinden birisi de Danıştay'ın kuruluş yıl dönümünde Danıştay Başkanımız Zerrin Hanım'ın konuşmasının yaklaşık yarım saat sürmesine rağmen Sayın Feyzioğlu'nun konuşma süresinin 1 saati aşkın olmasıydı. Biz, bunu gözeterek temmuz ayının başında yaptığımız toplantıda bunun doğru bir uygulama olmadığını, Yargıtay veya Danıştay Başkanının konuşma süresini katbekat aşan bir konuşma süresinin isabetli olmadığını düşündük ve Başkanlar Kurulunda aldığımız kararla konuşma süresinin sınırlanmasını uygun gördük. Bu konuyu Sayın Barolar Birliği Başkanına bildirdik, bize gelen mesaja göre bu süreye riayet edeceği şeklindedir. İnşallah bu konuda bir problem olmaz diye düşünüyorum."
 
"Konuşma süresi ne kadar olacak" sorusunu Alkan, "İki dakika, bir dakika değil, benim konuşma süremden fazla olmayacak. Benimki yarım saat, belki otuzbeş dakika sürecek bir konuşma olacaktır" diye yanıtladı.


>> ADLİ YIL TÖRENİNE GİDECEĞİM, BİZ AVUKATLAR O TÖRENLERİN EV SAHİBİYİZ

Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avtugrul 3 yıl önce

efferim ona.