Erdoğan: 'Avrupa'nın güvenliği Şemdinli'den başlar'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda Türkiye’ye yeterince destek vermemekle suçladığı Avrupa ülkelerine ağır eleştirilerde bulundu. Çırağan Sarayı'nda Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi’ne katılan devlet başkanları onuruna verdiği öğle yemeğinde konuşan Başbakan Erdoğan, Avrupa ve Balkanların güvenliğinin Şemdinli’den başladığını söyledi.

Erdoğan, "Şemdinli’nin güvenliği sağlanmadan, Balkanların, Avrupa ülkelerinin güvenliği tam olarak sağlanamaz. Yeni 11 Eylüllerin, Madrid, Londra olaylarının yaşanmaması, Avrupa’nın diğer kentlerinde yüreğimizi yakacak terör olaylarının, bugünden engellenmesi için terörle mücadelemize güçlü destek verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

“TERÖR AVRUPA’YI DA HEDEF ALIYOR"
PKK'nın Türkiye’de masum sivilleri hedef almasının Avrupa’yı da hedef alması anlamına geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Terör örgütü, Avrupa ülkelerine burada yaşayan halkalara da çok ciddi tehdit arz ediyor. Sadece terör örgütü olarak değil, aynı zamanda organize suç örgütü olarak terör örgütü, Balkan ve Avrupa ülkeleri gençlerini hedef alıyor. Uyuşturucu ticareti, insan ticareti, bu ülke gençlerini zehirliyor" diye konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FAALİYETLERİNE GÖZ YUMULUYOR"
Bazı Avrupa ülkelerinin terör konusunda Türkiye’ye yeterince destek vermediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Yaşanan bunca acıya rağmen, bugün hala terör örgütünün finansal desteğini kesmeyen, faaliyetlerine ve propagandasına göz yuman, suçluları iade etmeyen ülkeler görüyorum" dedi.

ERDOĞAN: SİTEMKÂRIZ
Birçok Avrupa ülkesinin PKK’yı terör örgütü olarak ilan etmesine rağmen, yakaladıkları PKK’lıları Türkiye’ye iade etmemesini de eleştiren Başbakan Erdoğan, “Yakaladıklarınızdan bugüne kadar bize kaç tane teslim ettiniz?Aramızda suçluların iadesi anlaşması var. Bunların hangisine uydunuz ? Bize sürekli yargı bağımsızlığını söylemekle, hep bunu ötelediniz.Belge, bilgileri verdiğimiz halde, bize teslim etmediniz. Bundan dolayı sitemkârız" diye konuştu

NATO ÜLKELERİNE DE ELEŞTİRİ
Terör konusunda ortak mücadele platformunun oluşturulmasının mecburiyet olduğunu söyleyen Erdoğan, bunun dostluk ve müttefikliğin değil, insanlığın bir gereği olduğunu söyledi. Birçok Batılı ülkeyle Türkiye’nin NATO’da birlikte olduğunu hatırlatan Erdoğan, “ Buna rağmen bu ülkeler, teröristleri bize teslim etmediler. Etmiyorlar. Bir çok lider, ‘edeceğiz’ dediği halde, ‘yargının bağımsızlığı’ demek suretiyle bizi oyaladılar.Oyalamaya devam ediyorlar" şeklinde konuştu.

“SAMİMİ DESTEK BEKLİYORUZ"
"Benim terör örgütüm kötü’ seninki iyi anlayışı, çarpık bir anlayıştır" diyen Başbakan Erdoğan, “Bugün beni yakan ateş, bir gün gelir başka ocakları, başka şehirleri, başka ülkeleri de yakmaya başlar. O zaman da çok geç olur. Bu noktada artık samimi bir destek beklediğimizi, desteğin ötesinde terör örgütünün Türkiye dışındaki faaliyetleri dışında hukukun işletilmesini sabırsızlıkla beklediğimizi ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

“EKSEN KAYMASI YOK"
Hiçbir ülkenin yanı başındaki ülkenin yaşadığı sıkıntılara kayıtsız kalamayacağını söyleyen Erdoğan, "Türkiye olarak BM Güvenlik Konseyi ve G - 20 başta olmak üzere, her platformda bu tezimizi güçlü bir şekilde dile getiriyoruz" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortadoğu’daki çatışmalar, bizim çok uzağımızda yaşanmıyor. Hepimizi etkiliyor. Nasıl ki iklim değişikliği küresel bir meseleyse, nasıl çevre kirlenmesi küresel bir meseleyse, aynı şekilde bugün yerel gibi görünen bir çok mesele, küresel tehdit arz ediyor. Bizim Türkiye olarak, küresel barış, refah ve istikrar adına dile getirdiğimiz bu haklı çağrılarımızın zaman zaman çarpıtıldığına, farklı yerlere çekildiğine ve farklı şekillerde değerlendirildiğine üzülerek şahit oluyoruz.”

Gazze konusunda gösterdikleri duyarlılığın, insanlığın bir gereği olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Ne Gazze, ne Avrupa’ya yönelik tepkilerimiz ne de İran, dış politikamızda eksen kayması değil. Bölgemizde huzur, barış istikrar isteğimizin sebebidir" diye konuştu.Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.