Erdoğan, başkanlık sisteminde aday olacak mı?

Başbakan Erdoğan, NTV\'nin canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

\"Bugün, 2011 sonrası başkanlık sistemi ile ilgili mesajlar verdiniz. 2011\'den sonra 2012\'de muhtemelen cumhurbaşkanlığı seçimi olabilir. Başkanlık sistemine ne zaman geçilecek, bir anayasa değişikliğinden bahsettiniz. Sayın Cumhurbaşkanı ile bu konuyu konuştunuz mu?\" sorusuna Erdoğan, \"Sayın Cumhurbaşkanı ile bu konuda herhangi bir görüşmem olmadı\" yanıtını verdi.

\"Ama bu yeni bir şey değil biliyorsunuz. Bu konu Sayın Özal döneminden beri gündeme geldi. Benim de başbakanlığımın ilk dönemlerinde yine böyle bir televizyon programında bunu gündeme getirmiştik, konuşmuştuk\" diyen Erdoğan, o dönemde bu konunun günlerce tartışıldığını anımsattı.

Bu konuda halkın talebinin çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, \"Eğer vatandaşlarımız böyle bir talepte bulunuyorsa ki yaşadığımız bazı sıkıntılardan hareketle bunu söylüyorum böyle bir adım atılabilir. Eğer cumhurbaşkanlığı seçiminde halkımızın talebini görmemiş olsaydık herhalde başarılı olamazdık ama halkımızın, \'Cumhurbaşkanı\'nı ben belirleyeyim\' iradesinden hareketle biz olayı halkımıza götürdük ve 67,5 ile halkımız cumhurbaşkanını halkın seçmesini onayladı\" diye konuştu.

Siyasi partilerin böyle düşünmediğini, onların \"parlamentoda bu iş yürüsün\" dediklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: \"Halkımıza gittik halkımız yüzde 67,5 oyla \'bu işin ben kararını vermeliyim\' dedi ve o karar gerçekleşti. \'Bunun getirisi, götürüsü nedir?\' diye düşünecek olursak yani biz şöyle gelişmiş ülkelere baktığımızda başkanlık sistemi olan, gerçekten istikrara çok önemli bir güç katıyor. Bunu orada görüyorsunuz ve gerçek manada bir parlamento saygınlığını da başkanlık sistemi içerisinde görüyorsunuz.

Örneğin, Amerika\'da bakıyorsunuz başkan bir yere ciddi manada bir parasal yardım mı yapacak, kendi limitleri bellidir zaten ama kongreden geçiyor. Savaş yardımları, Afganistan, şurası, burası oradan geçiyor. Bizde parlamentoya gelen böyle bir şey yok. Bunlar bir yerde yolsuzlukların, suiistimallerin de önünü engelleyen ciddi tedbirlerdir aslında.

Öbür taraftan yürütmeyi de koruyan bir yerde sigortalardır. Niye? Kongreye gitmesi başka bir olay ama bunun bir başbakanda veya cumhurbaşkanında kalması başka bir olay. Niçin böyle olsun? Gitsin, kongre versin kararı.\"

Başbakan Erdoğan, bir başka soru üzerine başkanlık sistemine ilişkin detaylı değerlendirmenin henüz yapılmadığını belirterek, \"Köklü bir anayasa değişikliğine gidilecekse bu 2011 seçimlerine girerken bu seçimlerde gündemimize oturabilir ve bunu halkımıza sorabiliriz. Halkımız da gerçekten o güçlü desteği bize vermesi halinde biz bunu biz bunu parlamentonun gündemine getiririz ve bunun zamanlaması nasıl olacak değerlendirmesini zaten seçim öncesi yapmış oluruz ve böyle bir süreci de çalıştırabiliriz\" diye konuştu.

\"Nihai kararı verirsek...\"

\"Yani 2011 seçimi sırasında bunu öngörerek mi kampanya yapacaksınız? Başkanlık sistemine girebilir misiniz?\" sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, \"Nihai kararı vermemiz halinde girebiliriz\" yanıtını verdi.

\"Az önce sisteme ilişkin bazı ülkelerden örnekler verdiniz. Anayasa\'yı değiştirirken siyasi partiler yasasını da değiştirmek gerekiyor galiba. Sözünü ettiğiniz sistemlerde milletvekillerinin vicdanlarına ve siyasi eğilimlerine göre hareket etmeleri imkanları daha fazla. Biz de daha fazla blok hareket etme alışkanlığı var\" sözleri üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

\"Burada \'milletvekillerinin özgürlüğü yok\' diye bir şey yok. Anayasa gizli oylama. Dört dörtlük özgür. Kulübenin içerisine genel başkan milletvekilleriyle beraber girmiyor. Kulübeye girdiği zaman oyunu kendisi kullanıyor. Orada kimse ona \'niçin şuraya, niçin buraya\' demiyor. Bütün mesele milletvekillerinin kendi içinde tutarlı olması. \'Ben burada bir vekilim, benim aslım millettir.

Dolayısıyla ben milletimin isteğine, talebine, arzusuna uygun olarak bu adımı atmalıyım\' demesi lazım. Böyle bir adımı atarsanız mevcut Anayasa\'da sabah da söyledim, yepyeni bir anayasadan bahsederken, yepyeni anayasada yapılması gereken yepyeni, çok çok farklı değişiklikler var. Diyelim ki siyasi partiler kanunu ile alakalı olsun, seçim yasasıyla alakalı olsun tüm bunların hepsi şöyle bir gündeme gelir bunların yeniden düzenlenmesi gerekecek. Buna göre bu adımlar atılacaktır.

2007\'de yaptığımız hazırlıklar çok çok farklı idi. Ne yazık ki 2008\'in Mart\'ı tüm hesaplarımızı alt üst etti. Eğer onu başarabilseydik şu anda attığımız adımlara hiç gerek kalmayacaktı ama o gerçekleşmediği için şu anda da ciddi bir talebin olması sebebiyle biz böyle bir mini paketi hazırlayarak görüşme taleplerinde bulunduk birçok görüşmeler oldu bu noktaya geldi. İnanıyorum ki bu safhadan sonra da eğer parlamento içinde iş neticelenirse parlamento içinde, yok referanduma gitme süreci olursa orada da milletimiz bu kararı verecektir, bizi destekleyecektir, ben buna inanıyorum. Milletimizden aldığım feedbacklerde bunu gösteriyor.\"

\"Yoğun bir çalışma yok\"

Başbakan Erdoğan, \"Ne zaman başkanlık sistemi gündeme gelse ABD örneği dışında bu \'sistemin çok da iyi uygulanamadığı, ülkeyi diktatörlüğe götürdüğü\' yönünde eleştiriler dile getiriliyor. Görüşünüz nedir?\" sorusunu, \"Fransa... Başbakanı\'nı tanıyor musunuz? Sorsanız, kamuoyunda bir araştırma yapsanız kimse tanımaz, bilmez. Almanya\'da, cumhurbaşkanını tanır mısınız? Sorun, soruşturun belki Alman halkı bilir. Dünyada öne çıkan Şansölyedir. Orada da farklı adeta başkanlık sistemi gibi bir sistem vardır. Orada cumhurbaşkanı semboliktir\" şeklinde yanıtladı.

Erdoğan, \"Burada en iyi örnek tabii ki ABD\'dedir. Burada aynen bir şablon gibi oturtup almaya gerek yok çünkü ülkenin kendine ait sosyolojik, sosyopolitik şartları vardır. Tüm bunların hepsinin değerlendirmeleri yapılarak, ondan sonra bu hazırlanmalıdır. Biz sadece işin şu anda başlığını atıyoruz. Detaylarına girmiş değiliz\" diye konuştu.

Aday olur musunuz?

Erdoğan, konuya ilişkin bir başka soru üzerine, \"Bu konuda şu anda yoğun bir çalışma yok. \'Yapıldı\' dersem bu doğru olmaz. Bu daha benim yaptığım bazı özel çalışmaların neticesi\" dedi.

\"Siz çalıştınız yani\" sorusuna da Erdoğan \"Biraz\" yanıtını verdi.

\"Kamuoyundan destek görürseniz. Siz böyle sisteme geçecek olursak kendinizi aday olarak gösterecek misiniz?\" sorusunu yanıtlarken Başbakan Erdoğan, \"Bunu sordular, \'kim öle kim kala\' dedik. Halkımın bu talebiyle alakalı bir konu, farklı bir konu. O günün şartları ne getirir ne götürür bunları öyle göreceğiz\" dedi.

Anayasa değişikliği ve uzlaşmazlık

\"Uzlaşma ihtimalinin belirmesinin ardından bu ihtimalin ortadan kalkmasında siz CHP\'yi \'işi sulandırmakla\" suçluyorsunuz, onlar sizi \'su koyvermekle\" suçluyor. \'Üç madde varken 14 maddeye çıkardılar\' diyorsunuz ve bunu sulandırmak olarak adlandırıyorsunuz. 14 madde olsa bile bu paketin yarısı demek. Önümüzdeki Genel Kurul sürecinde 14 maddenin mutabakatla kabul edilmesi önemli bir iş günü ve enerji kazancı demek. Bu 14 maddeyi neden elbirliği ile çıkarmakta sakınca görüyorsunuz?\" sorusuna üzerine Başbakan Erdoğan, olayın gelişimini anlattı.

Erdoğan, \"İlk açıklamayı sayın genel başkan yaptığı zaman bir şey söyledi. Dedi ki \'Bütün maddeleri çıkarsınlar sadece geçici 15. maddeyi getirsinler çıkaralım\' bu süreç böyle başladı. Daha sonra baktık değişti hava. Dediler ki \'Anayasa Mahkemesi, HSYK ve siyasi partilerin kapatılması ile ilgili bu maddeler bir kenara konsun bunun dışındakileri destekleyelim, onları da referanduma götürelim\'. Bir ara \'Seçimden sonraya bırakalım çünkü bu parlamento anayasa yapamaz. Bu kadar kısa süre kaldı. Bu kısa süre içinde Anayasa değişikliğini yapamaz\' bunu dedi. Daha sonra biraz daha iş değişti bize yazı geldi. Gelen yazı enteresandı. Orada da bağlantılı maddeler söylüyor ondan sonra diyor ki \'Üç ana konuda...\' 3 ana konu dediği zaman 11 madde artı üç geçici madde olmak üzere 14 madde bunu kapsıyor. Bunun hangisi samimi, neresi dürüst, neresinden başlayayım? Geçici 15. maddeden mi başlayacağız, 3 maddeden mi başlayacağız, 3 ana konudan mı başlayacağız? Yoksa bu parlamento anayasa değişikliği yapamaz mantığından mı olaya yaklaşacağız? Bir başka tarafı daha var bunun, orası çok daha çirkin bir yaklaşım, siz diyorsunuz ki \'Şunları çıkar, çıkardığın takdirde desteklerim. Çıkarmadığın takdirde Anayasa Mahkemesine götürürüm.\' Burada samimiyet var mı? Desteklerim derken bu maddeler doğru ama diğeri olmadığı takdirde Anayasa Mahkemesine götürürken bu maddeler yanlış. Bu kendi içinde çelişki değil mi?\" dedi.

\"Anayasa Mahkemesine getirmeyeceği yönünde bir garanti verilseydi tavrınız farklı olur muydu\" denilmesi üzerine Başbakan Erdoğan, \"Neyin garantisini veriyoruz. Komisyonda daha yeni başladığı sürede biz bir ifade kullandık. Dedik ki \'Grup başkanvekillerimizi görevlendirelim. Bu işin yasal zemini varsa otursunlar konuşsunlar, üzerinde çalışsınlar olabiliyorsa biz buna varız\' dedik ama böyle bir yaklaşım söz konusu olmadı\" diye konuştu.

\"Cumhurbaşkanını mindere çekme operasyonu\"

\"Siz halka güvendiğinizi söylüyorsunuz. Madem öyle bu 3 madde de ayrı gitsin referanduma. Halk neticede yine onları kabul ederse halkın iradesi kabul edilmiş olacak. Bu da bir düz mantık neticesinde uygulama olamaz mıydı\" sorusu üzerine Erdoğan, \"Halka götürme noktasında bir sıkıntıları yoksa buyursunlar, o zaman tamamını halka götürelim. Rahat olsunlar, tamamını halka götürelim. Öyle bir karar da alınabilirdi\" yanıtını verdi.

Erdoğan, \"Şu anda bile mesela Cumhurbaşkanına daha hiç gündemde olmadığı dönemde direk çağrıyı Cumhurbaşkanına yaptılar. Bir defa bu işin muhatabı sayın Cumhurbaşkanımız değil ki, bu işin muhatabı Meclis Başkanlığıdır. Cumhurbaşkanımızın devrede olacağı zaman ancak Meclisten geçtikten sonraki süreçtir. Bu nedir, Sayın Cumhurbaşkanımızı mindere çekme operasyonudur. \'Şark kurnazlığı\' dediğim olay oydu\" diye konuştu.

\"Kapı tamamen kapandı mı?\" denilmesi üzerine Başbakan Erdoğan, bu safhada sonra yapılacak bir şeyin olmadığını belirtti. \"Parlamento görüşmelerinde üç ana konuda değişikliğe ne kadar açıksınız?\" sorusunu da Erdoğan, şöyle yanıtladı: \"(Üç ana başlık) dediğiniz 14 madde. Burada yola girilmişken biz şimdi buradan geri adım atmamız demek, kendi içimizde bir tutarsızlığın olması demektir. Biz beyefendilerin kapısını çaldık, arkadaşlarımızı gönderdik, teklifimizi yaptık. \'Bize katkınız ne olur? Beraber çalışalım\' dedik. Önceki dönemde, Sayın Toptan döneminde, Köksal Bey bunlara yazılı çağrı yaptı. O yazılı davete de ne yazık ki olumlu yaklaşmadılar, olumsuz cevap verdiler. \'Gelin bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kuralım bunu gerçekleştirelim\' dediler ve buna da yaklaşmadılar. Bütün bunlara rağmen, onların bugüne kadar yaptığı çalışmalar var, anayasa çalışmaları. CHP\'nin de yaptığı çalışmalarda var, diğer partilerin yaptıkları da STK\'ların yaptıkları var. Bunların hepsini zaten masaya yatırdık. Şu anda hazırlanan bu teklifimizde zaten onların da kendi yaptıkları o değişiklikler var. Bunlar çok ciddi maddeler. 10-11 madde bunların içinde var diye aklımda kaldı. Bunların da hepsini yaptık. Burada her siyasi parti aslında kendini görüyor. Yüksek yargı kendini aslında burada görüyor. Yüksek yargı \'Bize hiçbir şey sorulmadı\' diyor. Bizde dosyaları var.\"

\"330 ile ilgili bir endişeyi asla taşımam\"

\"Anayasa değişikliği için 330\'u bulma konusunda bir endişeniz var mı? Partinizden fireler olabilir mi? Partinizin kapatılması ile ilgili bir kaygınız var mı sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, \"330 ile ilgili böyle bir endişeyi asla taşımam. Böyle bir şeyi şu ana kadar görmedim bundan sonra da görmek istemem. Arkadaşlarımı bu kadar hassas bir konuda bütün hepsi hemen hemen yurt dışı seyahatlerini iptal etmiş vaziyetteler\" diye konuştu.

Partisinin Ankara milletvekilinin istifa ettiğinin hatırlatılması üzerine de Erdoğan, \"Onun da ne olacağı belli olmaz. Ayrı bir konu. Bu tür şeyler olağandır, olur. Kararı noktasında farklı yaklaşımlar olur, her şey olabilir. O artık arkadaşımızın böyle bir kararı olmuştur, tabi böyle bir karar almaması gerekirdi diye düşünüyorum. Çünkü bir siyasi hareketin içinde, toplu bir yürüyüş var, o toplu yürüyüşün de içinde bu tür kararı almayı hangi sebepler teşvik etti, niçin oldu? Onları bilemiyorum şu anda. Ama ben yine de kabul oyu vereceğine bu noktada inanıyorum\" dedi.

Erdoğan, \"Parlamentonun yüzde 65\'ine sahip bir AK Parti ile ilgili böyle dedikodularla hareket etmek veya AK Parti kapatılabilir mi, kapatılamaz mı bu tür şeyleri söylemeyi de düşünmeyi de doğru bulmuyorum. Yanlış şeylerdir. Çünkü biz şu anda hizmet aşkıyla ülkemizde çalışmaya gece gündüz demeden devam ediyoruz. Zorlama şartlarla, bir şeyler oluşturmak, Google\'lardan, Youtube\'lardan toplanan şeylerle bir şeyler oluşturmak, iddianameler hazırlamak öyle zannediyorum ki Türkiye\'nin hukuk sistemini de ciddi manada rencide eder. Böyle bir sürecin olacağına ihtimal vermiyorum\" dedi.

Yargıtay Başsavcısı\'nın açıklamaları

\"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa değişikliklerinin eleştirirken Anayasanın temel ana maddelerini de vurguladı. Ne dersiniz?\" sorusuna Erdoğan, \"Başlık atmak doğru bir şey değil. Somut veri ortaya koymak, iddia makamına yakışan budur. Kaldı ki biz bu yaklaşım tarzlarının zaten hiç doğru bulmuyoruz. Çünkü bunların hepsi aşırı bir zorlama yorumdur ve o makamlarda bulunanların da bu tür açıklamalar yapması, bu tür konuşmalar yapmasının da biz doğru bulmuyoruz. Bunlar ülkenin geleceği için sıkıntılı şeylerdir ve bunlar aynı zamanda da bir ihsası reydir. Buraya doğru işi taşıyorsunuz. Çünkü siz iddia makamının başındasınız. Bu tür açıklamalar yanlıştır ve zorlama yorumların içerisine girmek bir başka yanlıştır. Bu ülkenin istikrarına, ülkenin güvenilirliğine gölge düşürtür. 2008\'de yapılanla o yıl bizim kaybettiğimiz ekonomideki rakamlar çok ciddidir. Ciddi manada biz bir orada gerileme kaydettiysek sebebi budur\" dedi.

Erdoğan, \"Biz hangi ülkeye gitsek girişimciler bize şunu sorarlar, güvenilirlik ya da iktidar partisinin böyle bir durumu var mı yok mu? İşte bunu sorarlar. Siz böyle bir şeye zemin hazırlarsanız bunun da istikbale matuf sorumluluğu vardır. Bizim hep beklentimiz şu olmuştur, durup dururken nereden çıkıyor. Savcı, hakim kararı ile konuşmalı. Bu tür yorumlarla değil. Varsa iddianızı açıklarsınız, hakimler makamı da bu noktada kararını açıklar ama yorum yapmaya kalktığınız zaman bu ülkeye zarar verir. Nitekim biz bu sıkıntıları ülkemizde yaşıyoruz. Şu andaki sıkıntıların altında da yine bu yatıyor. Niye bu tür imkanlar acaba elden mi gidiyor? Böyle bir dert var, böyle bir sıkıntı var. Biz diyoruz ki \'herkes işini bilsin\'. Yargı makamının işi bellidir. Bunu anayasa tanımlamış, yürütmenin alanına, yasamanın alanına girmeyecek. Yürütmenin alanına yasamanın alanına girmeyecek ama yasama da yürütme de tabi ki yargının alanına girmeyecek. Peki yürütmenin veya yasamanın yargının alanına girme imkanı var mı? Böyle bir şey söz konusu mu? Değil. Biz böyle bir şeyi yapmaya kalksak yasaları çiğneme yoluna gitsek. Hemen Demokles\'in kılıcı sallanacaktır ama yasama organı da kendine ait görevi var. Nedir o yargının da hareket alanlarını belirleme noktasındaki yetki anayasa tarafından nereye verilmiş o da yasama organına verilmiş. Yasama organında bunu tabi ki onu yapar, yeri gelir değiştirir. Bize kadar 16-17 kez bu anayasa değiştirilmiş bunlar yapılmış, şimdi yapılınca niçin bu rahatsızlık oluyor, bu kadar telaş niye? Hele hele hiç mi Ankara\'da yer bulamadılar da Türkiye\'de yer bulamadılar da Ankara Adliyesi\'nde yüksek yargıyı gidip orada bir oturum düzenliyor. Oturumu düzenleyen kim bir dernek. Bu derneğin davetine icabetle Ankara adliyesinde kalkın böyle bir oturum düzenleyin ve yüksek yargının mensupları oraya gitsin bunlar hiç şık değil. Sıkıntı burada, halbuki bunu farklı salonlarda yerlerde de yapabilirlerdi\" dedi.

İran\'ın nükleer faaliyetleri

\"ABD\'ye gittiniz bir nükleer zirveye katıldınız. Oradan sürpriz bir gelişme çıktı. Brezilya ile İran\'a muhtemel yaptırımlar konusunda bir alternatif üretme arayışı çıktı. İran\'dan atmasını beklediğiniz somut adım ne?\" sorusuna, \"her şeyden önce biz İran\'a olan uyarılarımızı bugüne kadar hep yaptık. Nedir yaptığımız uyarı? Biz bölgemizde nükleer silah istemiyoruz\" yanıtını verdi.

\"İnsani amaçlı olarak nükleer santral yapabilir, bu en doğal hakkıdır ama biz bölgemizde nükleer silah istemiyoruz\" diye konuşan Erdoğan, \"Peki bölgemizde nükleer silah var mı? Var. Peki ona bir şey söylüyorlar mı? Söylemiyorlar... Böyle bir durum var, şimdi ona kalkıp böyle bir uygulama böyle bir dayatma yapmıyorsunuz. \'Benim ülkemde nükleer silah yok\' diyen bir ülkeye bunu yapıyorsunuz. Şu anda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, \'İran\'da bu vardır\' demiyor zaten. O da ihtimallerden hala bahsediyor. Bunu biz daimi üyelerle konuştuğumuzda onlarda kesinlikle \'var\' demiyorlar \'büyük ihtimalle var\' diyorlar. \'Niye yerin altına yapıyor da yerin üstüne yapmıyor\' diyorlar böyle bir yaklaşım tarzları var\" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu\'nun yarın Azerbaycan ondan sonra İran ve 5 ülkeyi kapsayacak bir geziye çıkacağını anımsatan Başbakan Erdoğan, \"İran\'da bu konuları görüşecekler. Burada gerilen bir nokta var. İran diyor ki \'bendeki zenginleştirilmiş uranyumu vereyim\' fakat ABD bana yakıtı versin ama ABD diyor ki \'ben bunu bir kalemde veremem, üretmem lazım\' diyor. O zaman İran\'da diyor ki \'ben bunu size güveniyorum ama bu bize tamamen verilsin, verilene kadar Tahran\'daki Uluslararası Atom Enerji Kurumu\'nun merkezinde kalsın\' ABD\'de bunu kabul etmedi tabi. Yalnız takas noktasında İstanbul kabul ediliyor. İran buna da diyor ki, \'ilk takası Kiş Adası\'nda yapalım ondan sonrakileri İstanbul\'da\' Olay bundan sonra muğlaklık arz ediyor. İran da bu arada şimdi ABD\'de yapılan nükleer güvenlik zirvesine karşı o da kendinden bir nükleer güvenlik zirvesini yapıyor. Bütün bunlar olurken burada yaptırımlar gündeme geldi. İran\'a daha önce yaptırımlar söz konusu olmadı mı? Oldu. Ardından ikinci yaptırım söz konusu oldu, şimdi üçüncü yaptırım olacak. Peki birinci, ikinci yaptırımda ne oldu, ne netice alındı? Daimi üyelerin hepsinin de şu anda dolaylı yollardan İran\'da yatırımları var. İran\'da işleri var ben kendilerine bunu söyledim. 1639\'dan bu yana Kasr-ı Şirin Antlaşmasından bu yana bizim İran\'la bağımız var, bize diyorsunuz ki \'siz bu yaptırıma katılmayacak mısınız?\' ve bizden başka BM Güvenlik Konseyi üyeleri içinde İran\'a bizim kadar kara sınırı olan başka bir ülke yok. Şu anda 10 milyar dolara ulaşmış bir dış ticaret hacmimiz var sizler dolaylı yollardan yaptığınız bu işi ben komşumla neden yapmayayım?\" dedi.

\"Yaptırım kararı çıkarsa Türkiye\'nin tek yanlı olarak uymayacağı sonucunu çıkarabilir miyiz?\" sorusu üzerine, Başbakan Erdoğan, \"Biz değerlendirmeye mecburuz, ben şunu da söyledim \'sizin yaptırım derken kastınız ne? Bunları görmemiz lazım.\' Benim bugün Rusya\'dan sonra ikinci derecede doğalgaz tedarik ülkem İran. Ne olacak benim halim? Evlerimiz bununla ısınıyor\" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, \"Yaptırımların ne olacağı konusunda işaretler var mı\" sorusunu ise, \"Hala yok, onlar çalışıyor\" şeklinde yanıtladı.

Ermenistan ile ilişkiler

\"Sayın Başbakan sorunlu olduğunuz tek komşu İran, Irak değil, Ermenistan da var. Karabağ konusunda değişiklikler olduğuna dair sinyaller var. \'Etraftaki 7 reyonun şu kadarından çekilecekti halbuki bunun sayısı azaltıldı\' iddialar var. Karabağ hala Türkiye\'nin olmazsa olmaz ön şartı mıdır? Bir yol haritasından bahsediliyor. Bu yol haritasından kasıt nedir?\" sorusu üzerine, \"Bu, bizim ön şartımız değil, bu Azerbaycan\'ın ön şartı. Bu bizi direkt ilgilendiren bir konu değil. Endirekt biz bu işin içerisindeyiz\" diye konuştu.

\"Biz 93\'te kapıyı niye kapadık\" diye soran Erdoğan, \"(Azerbaycan toprakları işgal altına girdi) diye kapadık. Şu anda Sayın Aliyev, \'reyonlardan çekilmeleri halinde ben kapıyı açarım\' diyor\" dedi. \"Kaç reyon?\" sorusuna da Erdoğan, \"O tabii 5 artı 2. Bu \"2\" dediği Laçin ve Kelbecer, bunu söylüyor. \'Bunların yapılması halinde ben kapıyı açarım\' diyor\" yanıtını verdi.

\"Var mı bir ilerleme umut vaadeden\" sorusu üzerine Erdoğan, \"Ermenistan tarafı bu işlere sıcak yaklaşmıyor. Şu anda bunu aralarında müzakere ettikleri gibi aynı zamanda tabi Minsk Üçlüsü de bunların üzerinde çalışmalarını yapıyor ve bu sürecin üzerine üzerine bu Minsk Üçlüsü\'nün gitmesi lazım. Eğer bu işi hafife alırlarsa burada bir neticeye varmak mümkün değil. Biz ABD\'de 1,5 saat oturduk, konuştuk. Diyor ki, \'Dağlık Karabağ ile kapıları Ermenistan-Türkiye kapılarını birbirine karıştırmayalım. Dedik ki, \'bakın, size gönderdiğimiz mektupta bir şey yazdım; \'uluslararası hukukta ahde vefa var. Biz ahde vefaya sadığız. Ahde vefada bizde kaypaklık görmeyeceksiniz.\' İsviçre\'de ne imzalandıysa biz arkasındayız ama o metnin içerisinde bir ifade var ne diyor; \'bölge barışını sağlamaya yönelik\' diyor. Şimdi bölge barışını içerisinde Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki bu sıkıntı var. Biz bu barışı bu defa sağlamamız lazım çünkü bu kapıların kapanmasının nedeni bu. Bunu halletmemiz gerekir. Bunu halletmediğimiz sürece bizim parlamentomuzdan, \'evet\' çıkmaz. Görünen bir gerçek. Biz parlamentomuzdan bir olumsuz oy çıkmasını istemiyoruz. Onun için de bu zeminin hazırlanması lazım\" dedi.

\"Sıtmaya dayanıklıyız\"

\"Bu kadar kemikleşmiş pozisyonlar varsa iki ülke dışişleri bakanları neyi konuşacaklar\" sorusu üzerine Erdoğan, \"Bu işi halletmek istiyoruz. Reyonlar meselesini görüşsünler, bunları konuşsunlar. Biz Ahmet Bey\'i niçin Azerbaycan\'a gönderdik? Yine bunları görüşmek üzere\" diye konuştu.

\"Bu protokoller imzalanırken de bu reyonlar meselesi ortadaydı. Bunun çözülebileceği düşünülerek mi bu protokoller imzalandı?\" sorusunu yanıtlarken Erdoğan, \"Tabi, çözüme daha yakın olduğu düşünülerek. Üstelik hiç bir araya gelemeyen iki lider mesela bu arada 10 kez bir araya geldiler. Diplomasi uzun soluklu bir yolculuk öyle akşamdan sabaha değil\" dedi.

\"Sayın Davutoğlu, acaba Bakü\'ye de ABD\'deki buluşmanızın ardından bir mesaj mı götürüyor?\" sorusuna Erdoğan, \"Dışişleri bakanlarının kendi aralarında yaptıkları görüşmeler. Bu görüşmelerle birlikte Sayın Aliyev\'e de hem bilgilendirme hem de kendileriyle şu anda gelinen nokta veya bundan sonra \'neler yapabiliriz\' bunları görüşmeye gitti\" yanıtını verdi.

\"Azerbaycan tarafının bu süreçte yeterince iyi niyetli, fedakar ve kararlı görüyor musunuz? Azerbaycan, Ankara\'ya çabalarında yeterli desteği veriyor mu?\" sorusu üzerine Erdoğan, \"Yani iyi niyetli olduğuna inanıyorum. Çünkü onlar da bu çözümsüzlüğün kendileri için bir sıkıntı kaynağı olduğunu görüyorlar\" dedi.

Erdoğan, \"Şu Dışişleri Komitesindeki oylamayı heyecanla izlerken, birisi (Azerbaycan, Türkiye\'nin lobi faaliyetlerine hiç o kadar katılmadı, bu konuda biraz vefalı davranmadı) dedi. Ne dersiniz?\" sorusunu Erdoğan, \"Doğrusu onun öncesinde maalesef o olmadı ama daha sonra verdikleri destek, yaptıkları açıklamalarla onu telafi etmeye çalıştılar\" diye konuştu.

\"24 Nisan\'a da 1 haftadan az bir zaman kaldı. Her yıl 24 Nisan\'a yaklaşırken \'sıtma\' diyeceğim adeta 24 Nisan sıtması tutuyor herkesi. Ne olacak, nasıl ifadeler kullanılacak?\" sözleri üzerine Erdoğan, şunları söyledi: \"Kimleri tutuyor? Sıtmanın kimi tuttuğu çok önemli. Hazırlıksız olanları tutar\" dedi. Erdoğan, \"Ben şunu söyledim; \'bizim hassasiyetlerimizi biliyorlar\' dedim. Bizim hassasiyetlerimizi bildiklerine göre inanıyorum ki bu hassasiyetleri gayet iyi değerlendirecekler ve ona göre de açıklamalarını yaparlar. Böyle bir sıkıntı falan söz konusu değil. Yani sıtmaya karşı dayanıklı bir ülkedir Türkiye, merak etmeyin\" dedi.

Terörle mücadele

\"Geçen hafta ABD Büyükelçiliği\'nden, terör örgütüne karşı eylem planı konusunda üçlü mekanizma toplantısından sonra \'mutabık kalınmıştır\' diye bir açıklama yapıldı. Bunu biraz açar mısınız?\" sorusu Erdoğan, \"Bir, dağa çıkışı engellemek; iki, dağda olanları indirmek. Tabii bunları belli bir mutabakat içerisinde, üçlü mekanizmanın içerisinde yer alanlar kendi üzerlerine düşenleri yapmak şartıyla. Şimdi ilk atılan adımda hedefin saptırılması olayı vardı ya o bir adımdı. Yani Mahmur ile ilgili, dağ ile ilgili... Özellikle olaylara bulaşmamış olanlara bir yol açılsın istedik. Bunlara adeta bir eve dönüş sağlansın istedik\" dedi.

\"Süreç yeniden başlayacak mı?\" sorusunu Erdoğan, \"Gündemimizde bu yok. Burada maalesef provoke edildi bu süreç. \'Bu bir kutlamaydı\'. Allah aşkına böyle kutlama mı olur? Yani siz bu kutlamanızı yapacaksanız, herkes evine geçer veya yakın akrabaları gelir karşılar ondan sonra evine geçer. Yani siz neyi karşılıyorsunuz, nasıl karşılıyorsunuz? Böyle bir durum var. Bunlar tamamen provokatifti. Kaldı ki daha önce parti genel başkanı ile İçişleri Bakanım söyledi, bunları konuştular. Kendileri de gerçekten böyle bir şeyin olmayacağına dair de bakanımıza söz verdiler. Daha sonra koordinatör bakan olarak Sayın Atalay da şok oldu, bizler de gerçekten şok olduk\" dedi.

Ergenekon davası

\"Ergenekon ile ilgili sürecin çok uzamasının, yargılamaların çok uzamasının, hakkında mahkumiyet kararı çıkmayan insanların uzun süreler içerde kalmasının sıkıntı yarattığı yorumları yapılıyor. Siz bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?\" sorusu üzerine Erdoğan, \"Gecikmiş adalet adalet değildir diye malum, hukukun içinde böyle bir tespit var. Gönlümüz bu sürecin böyle uzamasından yana değil. Bunun uzamasını istemeyiz. Bir an önce neticelenmesi bizi de rahatlatır, inanıyorum ki ülkeyi de rahatlatır. Adil olmayan bir durumda hakikaten orada kalanlar varsa bu da onlar için adil bir yaklaşım tarzı olmaz. Gönlümüz bir an önce neticelensin, bir an önce karara bağlansın istikametindedir\" dedi.

AB\'ye sitem

\"Halkın, verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle AB\'ye kırgın olduğu\" yönündeki yorumlar anımsatılarak, \"Bu noktadan hareketle önünüzde nasıl bir yol haritası var. AB\'ye, Yunanistan\'a, Atina\'ya vereceğiniz mesajlar neler olacak bugünden itibaren?\" sorunu Başbakan Erdoğan, şöyle yanıtladı:

\"AB\'nin bu konuda şu ana kadar attığı adımlarda tutarlılık noktasında ciddi sıkıntıları var. Dürüst davranmadılar, samimi davranmadılar. Bu, 2004 Nisan ayından bu yana hep böyle oldu. Tabii gittiğimiz her yerde de bizim gündemimize bu getiriliyor. Gündeme getirildiği zaman da bizim kendilerine söylediğimiz; \'sizler 2004\'de yaptığımız görüşmelerde verdiğiniz sözlerin arkasında arkasında durmadınız. En azından mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı noktasında samimi olmadınız.\' Bunları her yerde zaten söylüyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu aynı şekilde devam edecektir.\"

O dönemdeki liderlerin bugün birçoğunun bulunmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: \"O liderlerin içerisinde örneğin Schröder yazmış olduğu hatıralarında gerek Kuzey Kıbrıs\'taki Türklere karşı gerekse Türkiye karşı yapılanın bir ahlaksızlık olduğunu ifade etmiştir. Aynı şekilde Bayan Merkel Güney Kıbrıs\'ın bu süreçte AB\'ye alınmasının bir hata olduğunu, bir yanlış olduğunu ifade etmiştir.

Çünkü gerçekten AB müktesebatına uyumlu olarak, uygun şartların gerçekleşmediği ortadayken alınmıştır. Şu anda müktesebata uymayan birçok şeyler var. Çünkü daha Kıbrıs\'ın içerisinde birçok coğrafi noktada sorunlar, sıkıntılar var. Dolaşımlarla ilgili ciddi manada sıkıntılar var. Orada şu anda, ister kabul ederler ister kabul etmezler, bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. Annan Planı\'na göre örneğin İslam Konferansı Örgütü içerisinde Kıbrıs Türk devleti olarak, şu anda sıfatını almış ve o şekilde gözlemci üye olarak orada bulunan bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. Bu gerçekler ortada. Bütün bunlara rağmen siz \'yok\' farzediyorsunuz. Bu tabii bir tutarlılık değil.\"

Kıbrıs sorunu

KKTC\'nin şu anda dünyanın 17-18 ülkesinde ticaret ofislerini açtığını, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon\'un hem Kuzey Kıbrıs\'ı, hem Güney Kıbrıs\'ı ziyaret etmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı.

Erdoğan, \"Çünkü bunun Birleşmiş Milletler zemininde çözülmesi prensibi işliyor. Bu da çalışıyor. Bütün bunlara baktığımız zaman tabii AB\'nin bu sürece böyle soğuk davranması haklı olarak KKTC\'deki soydaşlarımızı da bu tür bir bıkkınlık içerisine veya inanç noktasında onlara yönelik bir zaafiyet içerisine itmiş olabilir\" dedi.

\"Atina\'dan Rum Kesimine yönelik mesajlar bu zamana kadar duymadığımız mesajlardı, \'Biraz daha anlayışla karşılayın Türk tarafını\'. Bunu da göz önünde bulundurarak, sorunun çözüme gidişinin kısa zamanda bitmesi konusunda ne kadar umutlusunuz?\" sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, \"Papandreu\'yu bu noktada çok daha olumlu gördüğünü\" ifade etti.

Erdoğan, 15-20 Mayıs arasında Atina\'ya bir ziyaret yapmayı planladıklarını anımsatarak, şunları söyledi: \"Bu ziyarette bu konuları enine boyuna görüşme fırsatımız olacak. Sonra kendileriyle ciddi manada bir işbirliği konseyi oluşturmayı düşünüyoruz. Bütün bunlarla birlikte bu görüşmeleri yapacağız. Bu süreçte, benim şahsen arzum yıl sonuna kadar bu işi bitirelim. Bütün arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde vardığımız nokta bu.

Çünkü bu işin çok daha masada kalması her iki tarafı da rahatsız ediyor. Bazıları tabii bunun uzamasından yana ama biz uzamasını değil bir an önce bitirilmesini istiyoruz ki onlar da geleceğe yönelik bu noktada bütün programlarını, planlarını yapsınlar.\"

Daha önce \"dörtlü bir toplantı önerdiğinin\" anımsatılması üzerine Erdoğan, \"Bizim teklifimiz dörtlüydü fakat daha sonra buna çok farklı teklifler de geldi, yaklaşımlar da geldi. Örneğin İspanya, \'AB Dönem Başkanlığı da buna katılsın\' dedi. Örneğin İngiltere üçüncü bir garantör ülke olarak kendisinin katılması noktasında, böyle bir teklif oldu. Biz de kendilerine dedik ki \'Bu, BM zemininde yürüdüğüne göre BM Genel Sekreteri de buna katılsın, çok daha bu noktada etkili olur ve bir an önce bir neticeye gidebiliriz\' dedik. Bunları aramızda görüştük\" dedi.

Youtube ve güvenlik önlemleri

Erdoğan, bilişim teknolojileriyle arasının nasıl olduğu, e-mail adresi bulunup bulunmadığı soruları üzerine, mail adresi olduğunu ancak cevapları sekreterlerinin verdiğini söyledi. \"Youtube\'a nasıl giriyorsunuz? \'Ben giriyorum, siz de girin\' dediniz\" sorusuna gülerek, \"O kadar mahrem şeyleri sizlere veremem. Bunlar bende kalsın. Ulaştırma Bakanı Binali Bey\'e havale ettim, vekaleten yürütüyor o işleri\" karşılığını verdi.

Kendisine yönelik güvenlik önlemlerinin arttığı belirtilerek, \"Son zamanlarda etrafınızda etten bir duvar var. Son dönemlerde bu yönde bir kaygı var mı?\" sorusu üzerine Erdoğan, \"Başbakanlık korumadaki sayı herhangi bir değişikliğe uğramamıştır. Ancak korumayla ilgili arkadaşlarımızın, bu konudaki aldıkları bilgilere göre gittiğimiz yere göre bazı tedbirler alırlar. Bazı yerlerde dediğiniz şekilde göze çarpar ama bazı yerlerde onlar hiç yoktur. Gayet rahat şekilde hareket ederiz. Ama tabi yazılı ve görsel medyamızın çok önemli bir kabiliyeti var. İstediğini alır, istediğini yayınlar, istemediğini yayınlamaz. Bunlar ilginçtir. Bu tür şeyler bizi de rahatsız ediyor, bize de sıkıntı veriyor. Fakat biz güvenlik ekiplerimize \'niye şunu şöyle yapıyorsun\' demeyiz. Çünkü onlar da \'bizim görevimiz budur, bu hassasiyet içinde bunu yapmak durumundayız\' derler ama bazı yerlerde benim de müdahil olduğum yerler, \'beni rahat bırakın\' dediğim yerler de olur\" dedi.

\"Anayasa değişikliğinin ele alınacağı bu yoğun dönemde stresini nasıl atacağı, torunlarına vakit ayırıp ayıramadığı\" yönündeki soru üzerine Erdoğan, \"Bizim şu anda özellikle 10 gün planlayacak olursak, inşallah daha uzun sürmez, bu süreç içerisinde tabii torun diye bir imkanımız yok. 2\'si İstanbul\'da 1\'i İtalya\'da, babası doktorasını yapıyor. Ancak bu anayasa ile ilgili süreç bittikten sonra kendilerini görme şansımız olur\" dedi.

\"Dumansız hava sahası konusunda\" da hassas olduğunu dile getiren Erdoğan, topladığı sigara paketlerinin sayısını bilmediğini ama henüz müze açacak kadar olmadığını söyledi. \"Bir kısmının kaybolduğu doğru mu\" sorusuna Erdoğan, \"Yok\" yanıtını veren Erdoğan, sigara paketini aldığı birçok kişinin kendisine sonradan \"bu beladan kurtardığı için\" teşekkür ettiğini anlattı. \"Siz bir de çakı taşıyorsunuz, üzerinizde var mı?\" sorusuna Erdoğan, \"Var var\" karşılığını verdi.

\"Onun koleksiyonu var mı?\" sorusuna Erdoğan, \"Onun koleksiyonu olur mu, ne yapayım koleksiyonunu\" dedi. Erdoğan, çakısını günlük hayatta kullandığını ifade ederek, \"İşe yarıyor bu. Kağıt keserken yarıyor, herhangi bir yerde ip keserken, kurdele keserken yarıyor\" dedi.


Cnn Türk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.