Erdoğan: HSYK'yı bağımsız yaptık fırsat bildiler
İBRAHİM  KARAGÜL  - HİLAL  GÜVEN


Başbakan Tayyip Erdoğan, Japonya, Singapur ve Malezya oluşan  Uzakdoğu   ziyaretinde  kendisine eşlik eden basın mensuplarıyla  gezinin değerlendirmesini   yaptı . Erdoğan, Japonya ile enerji , altyapı ve uzay  teknolojisinde ; Singapur'la liman  işletmeciliğinde , Malezya ile ise  özellikle enerji   sektöründe  işbirliğinin güçlendireceğini bildirdi. Erdoğan daha sonra basın mensuplarının sorularını  şöyle  yanıtladı :

EKONOMİYLE  OYNATMAYIZ

Ekonomik  göstergeler, kırılganlık endişesi  gösteriyor  mu?

Endişem yok. Çok daha iyi olacak. Gösterge  faizi  10.40'dan 9.79'a indi. Bunlar iklim koşulları gibidir. Tabanınız bünyeniz sağlam olursa, bir şey olmaz. Böyle Gezi'yle şununla bununla bizim sağlam bünyemize bir şey olmaz.  Ekonomimizle  oynayamazlar, oynatmayız. Dönüşte  özellikle   finans sektöründeki  aktörlere de  mesajlarımızı  vereceğiz.

EN BÜYÜK SIKINTI YARGI VESAYETİ

Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti... Türkiye'nin en saygın firmalarının düştüğü durum  ortada ... Devletle ilişkilerinden ötürü değil,  yaptıkları   alışveriş  ve   için insanları sıkıntıya sokuyorlar.  Kara   para  aklama diyorlar. Neye göre  kara   para ? Bence  para   bankaya  girip  bankadan  çıkıyorsa, ona  kara   para  diyemezsin. Biz iki kez  vergi  affını niye çıkarttık? Çünkü,  para  ya yastık  altındaydı  ya da  yurt dışında . Onu sisteme çekmek için bu düzenlemeleri  yaptık .

TEK  DERTLERİ VATANA İHANET

Yargı bunu niye  yapıyor ? Vatana ihanetten başka dertleri yok. 3.  havaalanı , 3. köprü istenmiyor, çünkü, ulaşım  sıkıntısını çözeceğiz. Çözmemizi isterler mi? Yargının takıntılı tavrına hiçbir şekilde güvenemiyoruz .

ORTAYA  ÇIKACAK DAHA ÇOK ŞEY VAR VİRÜS MİSALİ

Bu  süreçte  büyük resmin tamamı  ortaya  çıktı mı peki?

Hayır.  Ortaya  çıkacak daha çok şey var. Bir bedene giren virüs misali... Virüs biliyorsunuz bir vücuda girer,  uzun   süre   yerleşir  ve orada kendine  yer  edinir. Ama vücut sonra o virüse kendini toparlar, sonra da o virüsü yok eder...

HSYK AYM'YE GÖZDAĞI  VERİYOR

HSYK'nın 66 sayfalık son açıklamasını nasıl  değerlendiriyorsunuz ?

Tıpkı Danıştay  olayı  gibi. HSYK kanunun 138. maddesini  çalıştırıp , Anayasa Mahkemesi'ne güya ön alıyor.  Psikolojik  baskı girişimidir bu. Bu defa da HSKY'da  yeni  düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini varsayıp oraya gözdağı vermeye  çalışıyorlar .

SAVCI O  ZAMAN  NEREDEYDİ

Ergenekon ve Balyoz dahil olmak üzere  yeniden  yargılamanın kapsamı ne olacak?

Yeniden  yargılama 17 Aralık komplosu ile ilgili değil. Kuru-yaş meselesi. Mesela Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ ile ilgili  süreçle  ilgili daha önce de  konuşmuştum . Kalkıp ona terör örgütü lideri derseniz felakete yol açarsınız. Hem sonra niye daha önce o görevindeyken yapmadınız bunu? Sen o zaman neredeydin sayın savcı? Genelkurmay Başkanı'nın dokunulmazlığı yoktu. Emeklilikten sonra mı önünüze geldi? Ayrıca emir komuta zincirindekiler ne olacak? Sivillerden en alt düzeydeki askere kadar herkesi  kapsaması  lazım. Biz herhalde burada katilliği tescilli olanların yeniden yargılanmasından da bahsetmiyoruz.

YENİDEN YARGILAMA: SERMAYE VE MEDYA AYAĞI DA VAR

Olay, Ergenekon ve Balyoz da değil. Bu işin sermaye ayağı medya ayağı da var. 28 Şubat'ta medya ve sermaye ayaklarına dokunulmadı. Yeniden yargılamada onlar da gündeme gelecek. Bir başka yön ise o davalarda TSK personelinin yanı sıra siviller de içeriye alındı. 28 Şubat'ta medya ve sermaye hükümet indirip hükümet kuruyorlardı. 3 dönemdir AK Parti iktidarda. Şimdi onu nasıl indiririz toplantıları yapıyorlar. Menderes'e yapılan şeyi bizim hükümetimize yapmak istiyorlar. Yargı erki son referandumla yürütmeye müdahale gücü elde etti ve bunu uygulamaya başladı.

HSYK'YI BAĞIMSIZ YAPTIK FIRSAT BİLDİLER

HSKY düzenlemesini siyasetin yargıya müdahalesi olarak yorumlayanlar var...

Referandumda iyi niyet gösterdik. HSKY'yı bağımsız yaptık. Fırsat bildiler. Yargı kimilerine göre şimdi fiilen yürütme ve yasamanın üstüne çıktı.

DOST MODERN DARBE

Bu sürecin adı ne?

Kimilerinin dediği gibi 28 Şubat post modern darbeydi, bu da 'Dost modern'.

Yeniden yargılama, darbeciler ergeç hesap verir imajını zedeler mi?

Hakkın zayi olmamasına ilişkin, gerçekten haksızlığa uğramış olanlara yönelik bir süreç bu.

Peki 2002-2009 arasında Ankara'da sanki hiçbir şey olmamış gibi bir algı çıkar mı?

Çok uzağa gitmenize gerek yok. AK Parti'nin kapatılması teşebbüsünü hatırlamak bile yeterli. Anayasa Mahkemesi yeterli sayıya ulaşamadığı için 20 trilyon para cezasıyla yırttık. İnsan çıldırır... Vatanı mı sattık? Karar gerekçesinde öyle bir laiklik tanımı yapmışlar ki getirmişler getirmişler başörtüsüne bağlamışlar. Ne oldu peki? Başörtüsü kamuda, okulda, Meclis'te artık serbest. Kıyamet mi koptu? Şimdi öyle güçlü gelelim ki o kararı veren Anayasa Mahkemesi'nden bile gerekirse hesap soralım. Hiç değilse 20 trilyon lirayı kurtaralım.

ÖYM'ler için çalışma yapıyoruz

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması konusunda bir düşünceniz var mı?

Bir çalışma yapıyoruz. Hukukçularımız yargıyla ilgili sıkıntıların hepsini bir pakette toplayacaklar. Aslında yargının önce kendi içini temizlemesi lazım... Bu iş benim başıma geldi. Ziya Gökalp'ten bir şiir okudum yargı beni içeri aldı. Biri çıkmış şimdi onu hatırlatıyor bana... Biliyorsunuz yüksek yargıdan birisi rüşvete karıştı ama onu bıraktılar gitti.

Savcı Öz dürüst değil

O savcı dürüst değil. Kalkıp benim kendisine yüksek yargıdan birilerini gönderdiğimi söylüyor. Dürüst değil. Bir kere ben böyle bir şey yapmam. Buna gerek olsa ben konuyu Adalet Bakanımla ya da müsteşarıyla konuşurum. Yurt dışı seyahatlerine ilişkin kayıtların hepsi ortada. Kurcaladıkça başka şeyler de ortaya çıkabilir. Yargı önce kendi içinde temizlik yapmalı, kendini temizlemeli.

Radikallere karşı çok kararlıyız

El Kaide'nin Suriye ve Irak'taki faaliyetleri için ne düşünüyorsunuz?

Anamuhalefet bizi El Kaide ve El Nusra'ya iliştirmeye çalışıyor. Halbuki El Kaide gibi örgütlere karşı en kararlı mücadeleyi veren biziz. Adana'daki o savcı, TIR olayından önce Reyhanlı'daki olaylarda konuya el koymaktan kaçınan savcıydı. TIR olayında ise kalkıp Adana'dan koşarak geldi.


>> HSYK açıklamasına farklı tepkiler

>> HSYK Başkan Vekili: Düzenleme Anayasa'ya Aykırı

Yeni Şafak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Minare Mızrak 4 yıl önce

çuvala sığmıyor. tüm ülkede durum aynıymış demek ki!!!