'Erdoğan, ÖYM'leri tümüyle lağvetmelidir'
CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Kılıçdaroğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in açıklamalarına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "Diyanet İşleri Başkanı, günlük siyasi tartışmaların içine girecek kişi değildir. Günlük sıcak siyasi polemiklerin içine Diyanet İşleri Başkanlığı girdiği andan itibaren bir din adamı, dini siyasallaştırmış olur ve bizim siyaset kültürümüze ihanet etmiş olur. Bizim siyaset kültürümüzde din her zaman saygın bir alandır, Allah ile kul arasındaki bir alandır, o alana kimse müdahale edemez" dedi.
 
"BİZ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NI SİYASETİN SICAK TARTIŞMALARI İÇİNDE YER ALSIN DİYE KURMADIK"
 
Kılıçdaroğlu, "Başbakan söyledi, ben de onun söylediğini onaylayayım' diye yola çıkılmanın doğru olmadığını ifade ederek, "Herkes yerini, anayasadaki yerini çok iyi bilecek. Bunu söyleme hakkını kendimde görüyorum, çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kuran parti CHP'dir. Biz Diyanet İşleri Başkanlığını kurduk halkın dini yönden aydınlanması için. Siyasetin günlük sıcak tartışmaları içinde yer alsın diye değil. O nedenle Sayın Diyanet İşleri Başkanı'nı uyarma görevini hissediyorum ve duyuyorum. Sıcak siyasetten uzak dursun. Eğitim konusunda da, son olarak kürtaj konusunda da açıklamalar yaptı. Daha soğukkanlı, daha dikkatli kendi konumunu bilerek, anayasada kendisine verilen görevleri bilerek, önce anayasadaki metni çok iyi okuması lazım Sayın Başkanın. Sıcak siyasetten uzak durması lazım. Diyanet İşleri Başkanı'na sıcak siyaset yakışmaz" dedi.
 
"GENELKURMAY BAŞKANI, TERÖRİST DİYE TUTUKLANDI, GIKIN ÇIKMADI"
 
Diğer bir önemli konunun "Başbakan'ın Özel Yetkili Mahkemeler konusunda geldiği durum" olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Özel Yetkili Mahkemeleri en sert şekilde eleştiren, bu mahkemelerin adalet dağıtmadığını, siyasi otoritenin emrine girdiğini söyleyen partinin kendileri olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:
 "Şimdi Sayın Başbakan, "Beni de aştı bu Özel Yetkili Mahkemeler', yani "Benim de sözümü artık dinlemiyorlar' diyor. "Ben MİT Müsteşarına talimat verdim, neredeyse bana da Cumhurbaşkanı'na da gel diyecekler' diyor. Sayın Başbakan biz sana defalarca ama defalarca söyledik, bu mahkemeler normal mahkeme değildir. Bu mahkemeler adalet dağıtmıyor. Bu mahkemeler ne kadar çok adam tutuklarsam o kadar çok saygınlığım olur, o kadar itibarım olur gibi düşünen mahkemelerdir. Orada giyilen cübbeler adaletin cübbeleri değil. Orada dağıtılan adalet, adalet değildir, defalarca söyledik. "Efendim, nasıl olurmuş çağrılırmış MİT Müsteşarı.' İyi de bu ülkenin Genelkurmay Başkanı, devletin bütün sırlarına vakıf, sizin atadığınız bir Genelkurmay Başkanı, terörle mücadele eden bir Genelkurmay başkanı, terörist diye tutuklandı, gıkın çıkmadı, kusura bakma ama gıkın çıkmadı. MİT Müsteşarı davet edildi, kıyamet koptu ve uyandın. Yeni mi uyandın Sayın Başbakan? Binlerce kişi ifadesi alınmadan hapislerde yatıyor. Ne olduğunu bilmeden içerde yatıyor insanlar, biz oraya boşuna mı Silivri Toplama Kampı dedik? Geç de uyansa onu da bir kazanım olarak görüyoruz. 

"ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERİ TÜMÜYLE LAĞVETMELİDİR"
 
Şimdi çalışma yapıyorlarmış. Özel Yetkili Mahkeme kavramı demokrasilerde olmaz. Demokrasilerde mahkemeler vardır. Özel yetkili ne demek? İstediğini alıyor o kapsama sokuyor. Bunlar olmaz. Sayın Başbakan demokrasi kültürüne katkı verecekse, Özel Yetkili Mahkemeleri tümüyle lağvetmelidir. Eski sıkıyönetim mahkemeleridir bunlar. Darbe hukukunun hala geçerli olduğu, o darbe hukukunu kullanan bir Türkiye'deyiz. Sayın Başbakan, Kenan Evren ve arkadaşlarının çıkardığı yasalarla bu ülkeyi yönetiyor hala. Onların çoğu demokratik değil. O yasalarla siz demokrasiyi bulamazsınız, darbe hukukundan bu ülke arınmadığı sürece, demokrasi ve özgürlük gelmez bu ülkeye." 
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından, PM toplantısı basına kapalı olarak devam ediyor. Toplantıda, Emekli Büyükelçi, eski CHP İstanbul milletvekili Şükrü Elekdağ da bir sunum yapacak.Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.