Erdoğan'a Mavi Marmara sorusu

ntvmsnbc ve Ajanslar

KAYSERİ - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray'ın ardından Kayseri'de konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun gündem maddelerinden biri, Başbakan Erdoğan ile arasında polemiğe neden olan İsrail'in Mavi Marmara baskınıydı.

CHP lideri Başbakan Erdoğan'a sordu: Savcıya baskını soruşturma yetkisi verdin mi vermedin mi?

Kılıçdaroğlu, Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasına 'Allahına kurban Kayseri' diyerek başladı ve sözü Mavi Marmara'ya getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın, bu konuyla ilgili kendisini eleştirdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Geçen gün diyor ki, 'efendim sen İsrail'i destekliyorsun', Allah Allah. Ben nereden İsrail'i destekledim? Buradan söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan, Yahudilerin verdiği cesaret ödülünü aldın mı, almadın mı? Aldı, değil mi? Niye böyle konuşuyor? Büyük Ordadoğu Projesi'nin eşbaşkanı kimdi? Peki arkadaş, sen 'Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanıyım' diyordun. Elli sefer söyledin.

Şimdi buradan söylüyorum, Irak'ta binlerce Müslüman kadına tecavüz edilirken sen çıkıp, Amerikan askerlerine başarı diledin mi, dilemedin mi? Bunun maskesini indireceğim, kim olduğunu göstereceğim, ezberini bozacağım, şifresini çözeceğim. Konuşsa, konuşamayacak bir daha.

MAYINLI ARAZİLER
Daha bitmedi. Mayınlı arazilerimiz vardı. Mayınlı arazileri İsrail'e satmak için, kiralamak için 49 yıllığına, Meclise kanun getirdiler. Bu kanunu kim iptal ettirdi, Cumhuriyet Halk Partisi iptal ettirdi. Kim bozdu?

Bir şey daha soracağım, benden o kadar ucuz kurtulamaz. Bir şey daha söyleyeceğim. Sen, Furkan yaşamını yitirirken, AKP milletvekilleri o gemiye binmesin diye çaba harcadın mı, harcamadın mı? Vatandaşın oğlu, Mavi Marmara gemisine biner gider, yolda saldırıya uğrar, şehit olur, sen milletvekilinin canını korursun, 'sen gitme' dersin. Vatandaşa gelince başka, milletvekiline gelince başka. Bunun da hesabını soracağız.''

İZİN VERDİN Mİ VERMEDİN Mİ?
Mavi Marmara'da öldürülenlerin yakınlarıyla bazı sivil toplum örgütlerinin, Ankara Cumhuriyet Savcılığına başvurduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Mavi Marmara'da öldürülenlerin yakınları ve bazı sivil toplum kuruluşları, 'çocuklarımız, silah olmadan, uluslararası sularda şehit edildi, soruşturma açın' dediler. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı da harekete geçti, soruşturmayı açacak ama gel gör, failler yabancı, yabancı olduğu için Adalet Bakanlığından izin gerekiyor. Şimdi soruyorum: Recep Bey, sen o izni verdin mi, vermedin mi, verdiysen ne tarihte verdin? Bu sorunun yanıtını, bugün yarın bekliyorum'' diye konuştu.

ADANA MİTİNGİ
CHP Genel Başkanı, Kayseri'nin ardından Adana Uğur Mumcu Meydanı'nda konuştu.

Burada seçim vaatlerini tekrarlayan Kılıçdaroğlu, ''Recep Bey kızsın mı?'' dedi ve ''Öyleyse, Allah'ınıza kurban Adana'' şeklinde sözlerine başlayarak şunları söyledi:

— "İstasyon Meydanı'nda kapıları kilitledikleri için vatandaşlar miting alanına gelemedi. Buradan rica ediyorum, orayı açın. Çünkü biliyorum ki Adana bugün bir tarih yazacak.

— Recep Bey'in maskesini indireceğim, gerçek yüzünü göstereceğim. Hani bir dergi dedi ya 'CHP'ye oy verin'. Kızıyor, orayı da çete ilan etti. Sen nasıl 'CHP'ye oy ver' dersin. Suç mu? Recep'e göre suç. Bize göre özgürlüğün yolu. Onun için söylüyorum, maskesini indireceğim. Şimdi diyor ki, 'O dergi size destek veriyor. Sen İsrail'e destek veriyorsun. İsrail'i eleştiremiyorsun'. Allah Allah biz İsrail'e ne yaptık?"

— Ceyhan'ın en büyük enerji merkezi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Ceyhan'a yabancılar geldi mi?'' diye sorduktan sonra, ''Yabancılar, yatırım yapmak istediler. Rafineri kurmak istediler ama Recep bey ne dedi? ''Orayı bizim Çalık'a vereceğim'' dedi'' iddiasında bulundu.

TAŞERONLUĞU BİTİRECEĞİZ''
İşçi sendikası liderlerine de bir şey söylemek istediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Kusura bakmasınlar. 600 bin işçi sözleşme bekliyor. 600 bin işçi kaç aydır bekliyor görüşmeler yapılacak diye, yapılıyor mu? Peki bu sendikacılar nerede? Nerede onlar? Buradan söylüyorum halkın iktidarında sendika ağalarına yer olmayacak. Sendikacı işçinin hakkını koruyacaktır. Taşeronu bitireceğiz, sendikalı, toplu sözleşmeli, kadrolu olacaksınız. Onurunuzla çalışıp, onurunuzla evinize ekmek götüreceksiniz'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir televizyon programına katılma talebiyle ilgili dedi.

Aksaray'a gelen Klıçdaroğlu, Hükümet Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde halka hitap etti. Türkiye'nin yeni bir sürece hazırlandığını, insanların yoksulluktan, yolsuzluktan, bıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, çiftçinin, memurun ve emeklinin memnun olmadığını, yeni bir süreç başladığını, her yurttaşı kucaklayacaklarını söyledi.

Aksaray'ın birçok derdi olduğunu ancak kentin mevcut vekillerinin Mecliste bu sorunları dile getiremediğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Yeni bir süreç başlıyor. O süreçte Aksaray'ı aslanlar gibi temsil edecek, sorununu tüm Türkiye'de dile getirecek halkın vekiline ihtiyaç var. İşte o adaylar burada. Bunların bir sloganı var :İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün. Ben Aksaraylılara sormak isterim: İstikrar sürsün, Türkiye de büyüsün ama Allah aşkına Aksaray'ın günahı ne? Aksaray'ın milletvekili sayısı niye 4'ten 3'e düştü? Kim attı bu kazığı Aksaray'a? Aksaraylı niye göç etmek zorunda kaldı? Burada işsizlik var mı? Burada da işsizlik var ama Recep Bey'e göre Aksaray'da işsizlik yok. Herkesin işi, gücü var, herkes çalışıyor, herkes üretiyor. Siz meraklanmayın Kemal kardeşiniz onun ezberini de kimyasını da bozdu, şifresini de çözdü. Hiç meraklanmayın. Artık önüne ne gelirse konuşuyor. Çünkü iş şirazesinden çıktı'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın mitinglerine değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Arkadaş laf ediyorsan gel karşıma, oturalım konuşalım, adam gibi konuşalım, iki uygar insan gibi konuşalım. Recep Bey gelir mi? Recep Bey, Kemal Bey kardeşinizin karşına çıkar mı? Kendisine söyledim: -olur ya insan her konuda bilgi sahibi olmaz- Sen gel tüm bakanlar kuruluna al gel, ben tek başıma çıkacağım. Çıkabilir mi? Çünkü karşıma çıkmaları için üç şart lazım: Birincisi, geçmişini temiz olması lazım; iki, kul hakkı yememesi lazım; üç, mangal gibi yürek lazım. Allah aşkına ben öyle gidip judo, karate boks dersi almadım, iki tane uygar insan gibi oturup konuşacağız. Sen bana soracaksın, ben cevap vereceğim, ben sana soru soracağım sen dut yemiş bülbüle döneceksin, millet de görecek bunu. Korkak adamdan Başbakan olur mu? Bir kişinin karşısına bile çıkmaya cesaret edemiyorsan bu nasıl olacak? Bir koruma ordusuyla geziyor. Kardeşiniz Kemal de her tarafa, milletin arasına gidiyor, çayını içiyor, kahvesini içiyor. Esnafına gidiyor, kahvesine gidiyor, sanayi sitesine gidiyor. Niye korkuyoruz, milletten korkulur mu? Onlar korkuyor, biz korkmuyoruz. Her yere gidiyoruz, her yere gideceğiz, her yerde halkla kucaklaşacağız.''

Miting alanındaki ''istikrar sürsün Aksaray sürünsün'' pankartına işaret eden Kılıçdaroğlu, AK Parti Hükümetinin kente hiçbir yatırım yapmadığını ileri sürdü.

Mecliste Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili bir tasarının görüşülerek kabul edildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Diyanet personeli arasında ciddi bir haksızlık var. Bazılarına ödemeler var, bazılarına yok. Bu haksızlığı gidereceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adaletini, Diyanet İşleri Başkanlığına da getireceğiz'' dedi.

MAZOT FİYATLARI
Çiftçilerin, dünyanın en pahalı mazotu, gübresi ve ilacını kullandığını iddia eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Çiftçiye dünyanın en pahalı mazotu en pahalı gübresi en pahalı ilacını, elektriğini verirsin, 10 yıldır buğday fiyatı değişmez, sonra dönüp dersin ki: Çiftçi hayatından memnun. Çiftçi unutmasın, onun kullandığı mazotun litresini 1.5 lira yapacağım. Diyor ki: Efendim parayı nereden bulacaksın? Benzin istasyonunun sahibinin karı dahil, rafineri karı dahil ithalattaki fiyat dahil mazotun litresi 1 lira 55 kuruştur. Peki nasıl oluyor 3,5-4 lira oluyor? Çünkü 1 lirası KDV, 1 Lirası ÖTV, ikisini de almayacağım çiftçiyi onurlu bir yurttaş yapacağım. Recep Bey'in oğlunun gemisine mazot kaçtan veriliyor, 1.5 lira. Peki Recep Bey'in oğlu teknesinde yatında, gemisinde mazotu 1.5 liradan kullanıyor. Tarlaya gidiyor mu, buğday ekiyor mu, gübre kullanıyor mu? Peki bu köylü sabahın köründe tarlaya gider çalışır üretir, çocuğuyla mücadele eder. Sen ona 4 liradan mazot satacaksın, kendi oğluna 1.5 liradan. Onun adaleti ile Kemal kardeşinizin adaleti farklı. Çiftçiye mazotun litresi 1.5 lira. Çiftçiye alın terinin karşılığını vereceğim.''

'KÖYLÜ, MİLLETİN EFENDİSİDİR'
Kılıçdaroğlu, üç ton buğdayın bir ton gübreye, yedi kilogram buğdayın bir litre mazota, iki kilogram sütün ise bir kilogram yeme eşit olduğunu belirterek, ''Hayaldi gerçek oldu, işsizler ordusu istemiyoruz, oylar akacak derya olacak, Kemal olacak, devrim olacak'' yazılı pankartlara işaret etti.

1923'te Cumhuriyet kurulup, ülkenin bağımsızlığa kavuştuğu dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''köylü milletin efendisidir'' sözünü anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Geldik 21. yüzyıla; gene biri çıktı, köylü şikayet etti ve 'al ananı da git' dedi. Onun için 1923 ruhu olmayanlar, 2023'ten söz edemezler. Önce sende 1923 ruhu olması lazım. Köylü milletin efendisidir, köylü bu milletin baş tacıdır. Bunu herkes böyle bilsin'' diye konuştu.

Köylünün elektrik borçlarını sileceğini vadeden Kılıçdaroğlu, 'Ampulü söndürün, güneş doğacak'', oy verirsen Recep'e eksik olmaz şaibe'' pankartlarına işaret ederek, ''Eyvallah. Bizim insanımıza hayranım, olağanüstü güzel bir şey'' dedi.

Kılıçdaroğlu, bu sırada okunan ezan nedeniyle konuşmasına ara verdi. Ezanın bitmesinin ardından konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu, aile sigortasını getirdiklerinde yeşil kartların iptal edileceğinin söylendiğini dile getirerek, ''İnanıyor musunuz? Böyle bir şey yok. Aile sigortası aileye ekonomik güvence getiren sigorta dalıdır. Yeşil kart, sağlık sigortası gibi aynen devam edecek'' dedi.

Kendisine hediye edilen Aksarayspor'un simgesi olan kaşkolu boynuna atan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunlar Aksaray'ı da kendisini de düşürdüler. Aksarayspor da düştü. Bunlar bereketsiz, bereketsiz bir hükümet. Bereketi yok, bereket olsa bu kadar işsizlik olur mu? Bereket olsa yurt dışından ithal kurbanlık koyun, angus gelir mi? Bereket olsa dışarıdan pamuk, buğday gelir mi? Bu Hükümet bereketsiz. Bereketli Hükümet halkın partisi, halkı düşünen, sizin için düşünen, sizin için üreten parti olacak. Siyaseten zenginleşmeye son. Önce millet zenginleşecek. Milletin karnı doyacak, köşeyi dönecekse millet köşeyi dönecek.''
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.