Erdoğan'dan dokunulmazlık açıklaması
Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:
Önümüzdeki hafta bütçe tasarısı Genel Kurul'a gelecek. 2013 bütçemiz ülkemizin küresel finans karşısında dik duruşunu ortaya koydu. Küresel kriz öncesinden daha iyi hedefleri bütçemize koyduk. 

Kasım ayında ihracatımız yüzde 20 arttı. Borsa tüm zamanların rekorunu dün kırdı. IMF'ye olan borcumuz 1 milyar doların altına indi. Biz daha önceki iktidarların borçlarını ödedik.

Hedefimiz Rusya ile ihracatı 100 milyar dolara çıkarmak. 

BM'NİN FİLİSTİN KARARI
29 Kasım 2012 tarihi, Filistin tarihinde dönüm noktası olarak kayıtlara geçti. Filistin, BM'de gözlemci devlet oldu. Bu kararın hemen ardından Mahmud Abbas'ı arayarak kutladım. Filistin halkını bir kez daha tebrik ediyorum. Filistin tarih sahnesinde yeniden yer aldı. 

Bu karardan sonra İsrail, yeni yerleşim yerleri inşa etme provokasyonların derhal vazgeçmelidir. İsrail de artık sorumlu davranmak zorundadır. Bu bölge artık eskisi gibi değildir. Bu bölgenin idarecileri artık eskisi gibi değildir. İsrail'in hukuksuz girişimleri artık gına getirmiştir. Bölge ülkeleri seslerini yükseltmiştir. Siyasi haleti ruhiye dünden artık çok ama çok farklıdır. Kendi halkını kandırmaktan, zulmetmekten kaçınmak zorundadır. İsrail artık kandan ve gözyaşından beslenmekten vazgeçmelidir. İsrail bölge barışına zarar verdiği kadar kendi halkına da zarar veriyor. Filistin için başlayan yeni sürecin İsrail için de başlamasını diliyorum.

Filistinli kardeşlerime çağrım var: Biz Filistin'de parçalanmışlık görmek istemiyoruz. Biz kardeşin kardeşe küslüğüne hatta çatışmasına şahit olmak istemiyoruz. Filistin'de birliğin sağlanması için çalışmaya devam edeceğiz. 

KILIÇDAROĞLU'NA SERT TEPKİ
Dışişleri Bakanımız Gazze'deki trajediyi yerinde gördü. Şehid kızın babası bakanımızın boynuna sarılıp ağlıyor. CHP lideri o fotoğraf yapmacık diyor. Bu densizliktir. Binlerce şehid anası onlara sarılıp ağlasaydın diyor. CHP Genel Başkanı vicdansızlıkta, densizlikte İsrail ile yarışıyor. Bu ara Beşar Kılıçdaroğlu'dan çok memnun, İsrail de çok memnun. Böyle bir şey siyasete alet edilebilir mi? 15 yaşındaki genç kız şehid edilmiş, böyle bir tablo karşısında gözyaşı dökeni eleştirmek, bu yapan kadar taş kalplidir. CHP'nin başına genel başkan olmuş ama şehidliğin nasıl bir mertebe olduğunu bilemeyecek kadar cahil.

Bizim şehitlerimizin listesine baksınlar neden Suriye ve Filistin ile ilgilendiğimizi anlayacaklar. Çanakkale savaşlarında Suriyeli ve Filsitinli çocuklar da şehit düştü. Şehidi Türk-Arap diye aayırmak bırakın ırkçılığı, Çanakkale'de yatanlara saygısızlıktır. 

Dersim'de katledilen Seyit Rıza'nın üzerini örtenler, elbette Suriye'yi elbette Filistin'i elbette Gazze'de niye gözyaşı döktüğümüzü anlayamazlar. Kendi ülkesinin Dışişleri Bakanı'na dünyanın gözü önünde en amiyane küfürleri eden bir genel başkan elbette Türkiye'nin dış politikasını anlayamaz. Böyle bir genel başkan, demokrasimiz için çok büyük bir talihsizliktir. Allah, CHP seçmenine, CHP'ye gönül vermiş tüm vatandaşlarıma sabır versin. Bunların vizyonu bırakın Gazze'yi Edirne'ye bile ulaşamadı.

OKULLARDA SERBEST KIYAFET
Milli Eğitim'ni kıyafet yönetmeliğine kafayı taktı. Okullarda üniformayı araştırırsani Cizvit papazlarını, Mussolini'yi, Hitler'i, görürsün, bir de İsmet Paşa'yı görürsün. Biz faşizan uygulamaları tek tek kaldırıyoruz. Dün ikna odalarında çocuklarımızın kıyafetine müdahale edenler serbest kıyafete karşı çıkıyor. Önlük gelir farkını hiçbir zaman örtemez. 

Demokrasilerde ülkeyi ve milleti ilgilendiren sorunların yegane çözüm merkezi meclistir. Milletvekili sorun çıktığında yok sayılacak değil soruna çözüm üretecek kişidir. Milletveklllerin sorun çözme iradesini çok önemli gördük. Kendisini milli iradenin üstünde gören yapılara karşı Meclis'i güçlendirdik. 

Dokunulmazlık milletvekiline bir üstünlük sağlamak için değil milletvekiline güç sağlamak içindir. Yasama dokunulmazlığı keyfi soruşturmaları önlemek için var. BDP çözümün parçası olmak yerine terörün parçası oldu. BDP bugüne kadar çözüm için, kanın durması için ne yaptı? Hangi makul öneriyi getirdi. BDP annelerin gözyaşını dindirmek için hangi samimi çabanın içine girmiştir? BDP, yaşatmayı değil ölmeyi ve öldürmeyi önplanda olmuştur. 

DOKUNULMAZLIK MESAJI
BDP 'Kürt meselesi' adıyla ortaya bir başlık atmış ve bunu çözmek için değil, bir Türk meselesi çıkarmak için böyle bir fitneyi, böyle bir nifak girişimini alevlendirmek için çok güçlü bir tahrik içinde, güçlü bir provokasyon içinde olmuştur.

Biz etnik milliyetçiliğin karşısındayız. Biz Türk milliyetçiliğininin de Kürt milliyetçiliğinin karşısındayız. Terör örgütü çocukları ikna ederek değil kaçırarak dağa götürüyor. O inlerde, o mağaralarda o çocuklara neler yapılıyor. Kızlar ne hale getiriliyor. Artık bunlar gizli saklı değil. Bütün bunların benim Kürt kardeşlerim tarafından çok iyi bilinmesi lazım. BDP aleni biçimde bu alçakça kısır döngünün değirmenine su taşıyorlar. 

Dağda ölen gençlerin cenazelerinde istismar yapacak kadar alçalıyorlar. O gençlere hayatı zehir ettiler. Yetmedi, cesetlerini bile istismar edecek kadar insanlıktan çıktılar. 

Kameraların önünde eli kanlı teröristlerle kucaklaşmak, öpüşmek gibi bir densizlik yaptılar. BDP'lilerin yolu siyasetin yolu mudur?

Dünyanın hiçbir ülkesinde terörü destekleyen partiler kabul görmez. BDP'ye oy vermiş vatandaşlara soruyorum, BDP sizin haklarınızı mı savundular, terör örgütünü mü savundular? Terör örgütünün uzantısı oalrak TBMM çatısı altında olmayı kabul etmiyoruz. Hem silahı öveceksin, hem de bu Meclis'in çatısı altında olacaksın. Biz en başından beri siyaset yolunun açık olması için mücadele görüyoruz, devam ediyoruz. BDP, bunu sistem açığı olarak gördüler, istismar ettiler. Bu memleket yol geçen hanı mı? 

Biz varsın yapsınlar diyemeyiz, Meclis'ten böyle bir karar çıkarsa bu ayrımcılığa gider. Böyle bir şey olmaz. Yeri geldiği zaman parlamento herkese haddini bildirmeli. Birileri çıkmış bize 1994'leri hatırlatıyor, bugünün şartları o günün şartları değil. Bir genel başkan karşısındaki kitleye nasıl silahlanın der? Milletvekili olmadan bunu söyleseydin ya. Milletvekilliği bunun için zırh olamaz. Biz bunu müsade edersek bu halk bizi affetmez, Allah da affetmez. 

Demokratik bir rejimde buna daha ne kadar tahammül edilebilir? Biz daha fazla seyirci kalamayız. BDP'nin, BDP'li milletvekillerinin terörle bağlantılarını keseceklerine içinizde inanan var mı? İradelerini terör örgütüne kaptırmaışlardır. Bunlar emirleri dağdan alıyor, talimatları dağdan alıyor. Meclis gereken neyse onu yapar. Hukuk devletinde kurallar bellidir. Dokunulmazlık fezlekeleri önümüze geldiğinde vicdanımızla hareket edeceğiz.


Sabah

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.