Erdoğan'dan yeni Anayasa için 'Hodri Meydan'

Sefa ÖZKAYA

İSTANBUL - Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası Eylül Ayı Meclis Toplantısı ve “5. Başarılı Kobi Yarışması Ödül Töreni”ne katıldı. Burada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

YENİ ANAYASA 2011 SONRASI
Şu anayasa paketinin halk oylaması ile birlikte yüzde 77,5 katılım yüzde 58 evetin geçmesinden sonra şu anda diyoruz ki, sorumluluğu olan kurum, kuruluş hepimiz bir çalışmanın içerisine giriyoruz. 2011’in hemen sonrasında yeni bir Anayasa mı istiyoruz, istiyoruz. Yeni bir Anayasa istiyorsak ne düşünüyorsak neyi o anayasada görmek istiyorsak buyurun çalışmayı yapalım. Bazı şeyler bizim ülkemizde gözden kaçıyor. Ve bunlar unutuluyor.

İster istemez tekrarlamakta fayda görüyorum. Bundan önce yine aynı durumları yaşadık ve sayın Toptan'ın meclis başkanı olduğu dönemde biz dedik ki, ‘anayasa uzlaşma komisyonu kuralım. Bizim çalışmamız olmasın. Siz organize edin’. Diyorlar ya uzlaşmaz. Buyurun uzlaşma komisyonu için bu kadar fedakarlık ederek böyle bir teklif getirdik. Ana muhalefet partisi ‘böyle bir komisyona üye vermeyiz’ dedi. Bunların derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz herşeye varız. Zaten hazırlıklarımız vardı. Bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Diyoruz ki, diğerleri de çalışmalarını yapsınlar ve 2011 seçimlerinden sonra biz iktidar partisi olursak Meclis Başkanlığı’na kim gelirse böyle bir uzlaşma komisyonu verilim. ‘Biz yapacağız’ demeyeceğiz. Şimdiden veriyorum müjdesini. Orada da o adımı atalım. Hodri meydan. Yeter ki bu ülkede bütün STK’ların katılımını sağlayalım.

Aydınlarımızın katılımını sağlayalım ve böylece anayasamızı oluşturalım. 2011 allah ömür verirse inşallah 10 ay sonra bu seçimler olacak. Bu adımları atalım.

HANIMSIZ DOLAŞACAK HALİMİZ YOK
Son günlerde bazı kesimlerce gündeme getirilmeye çalışılan konulardan biri de 2011 seçimlerinde ‘seçim ekonomisi uygulayacak’ diyorlar. Bu halk oylamasında dediler ya devletin tüm imkanlarını seferber ettiler. Doğru hazine yardım yaptı. Onu kullanıyoruz. Ama ana muhalefete de yaptı. Grubu olan partiler yardımını alıyor.

Devletin araç gereçleri ile geziyor. Kardeşim sen başbakan veya başbakan yardımcısı olduğun zaman oluyor da ben gezdiğim zaman niye rahatsız oluyorsun. Bu yasalarla sana verilmiş hak. Diyor ki ‘Ülkenin başbakanı şu tarihe kadar kullanır’ diyor. Bu size verilmiş hak. Makama tahsisli araçlar vardır. Hizmete tahsisli araçlar vardır. Hizmete tahsisli aracı memurlar kullanır. Biz makam sahibiyiz. Makam sahibi makama tahsisli olanı kullanır. Bu onun en doğal hakkıdır. Bunlar 60’lı yılların politikaları. Bunlar tutmuyor. Tutmadığını milletim Pazar günü ortaya koydu. ‘Yok hanımına alıyor, kızına alıyor çocuğuna alıyor’. Yasa diyor ya. Herhalde hanımsız dolaşacak halim yok.

12 EYLÜL’DE EŞİK AŞILDI:
Pazar günü ülkemiz ve milletimiz adına sevindirici netice ile noktalanan hadise yaşadık. 12 Eylül 2010 aslında 30 yıl öncesinin adeta bir yüzleşme günüydü. Bir hesaplaşma günüydü. Türkiye’nin geleceği adına çok önemli sınavı milletçe başarı ile verdik. İnanın olumsuz yaklaşanlar bundan kazandı biliyor musunuz? Sadece evet diyenler kazanmadı. Hayır, diyenler de kazandı.

Göreceksiniz. Bir müddet sonra ’Keşke ben de hayır vermeseydim’ diyenleri göreceksiniz. Çünkü olayı politize ettiler. Olayı adeta bir genel seçim havasına döndürdüler. Sanki ‘evet’ derse AK Parti’ye oy verecekmiş. İşin aslı bu değil. Aslı 26 madde idi. O 26 maddeyi okumamak problem oradaydı. 12 Eylül’de ileri demokrasiye, hukukun üstünlüğüne giden yolda tarihi bir eşiği aştık. Demokrasinin hukukun adaletin çıtasını el birliği ile yükselttim.

Düşünebiliyor musunuz? Yargının içerisinde üst makama gelmiş kişiler ’Yarından itibaren karanlık bir gün başlıyor’ değerlendirmesini yapabiliyor. Bu ne kadar karanlık bir zihniyet oldu. Kunu gösteriyor aslında sormak lazım ya. Kararan ne var göster bakalım. Bunu ispatla. Aslında bu ülke karanlıktan aydınlığa çıkıyor. Millet bunun kararını verdi. Hem bir taraftan diyeceksin ki, saygı duymak lazım o zaman niye kararıyor. Şimdi bu değişen süreçte inşallah yüzde 77,5 katılımın olduğu halk oylaması bu. Bunun içinden yüzde 58 net bir sonuç çıkıyor. Aziz milletimiz takdir yetkisini kullanıyor ve 26 maddede değişiklik yapan paket tartışmaya mahal vermeden onaylıyor.

Türkiye’nin önünde yepyeni bir ufuk açacaktır. Sonuçların belli olmasından hemen sonra yaptığımı açıklamada emeği geçen herkese teşekkür etmiştim. Tekrar başkan ve yöneticilere tekrar huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Millet olarak gerçekten elbirliği ile çok büyük iş başardık. Burada 12 Eylül günü sandıkta iradesini ortaya koyarak Türkiye'nin parlak geleceğe adım atmasına rol oynayan vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Hakaret eden etmeyen kimseye kırgın değilim. Bunlara zaten biz alıştık. Ama diyoruz ki bu hakareti bir kenara bırakalım. Eleştirel yaklaşımla modern bir toplum olalım. Bu işi hakaret boyutuna taşımayalım. Bir çok böyle çirkinlikler sergileyerek güzel ülkemize insanımıza bir şeyler kazandıramayız. Milletimin aldığı karara saygı duyalım. Bunlar bizi yüceltir kaybettirmez.(dha)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.