Ergin: 'Öcalan yeniden yargılanmayacak'
Adalet  Bakanlığı'nın insan hakları reform paketi olarak hazırladığı, AİHM'in ihlal kararlarını azaltmayı hedefleyen, terör propagandası suçuna "şiddet kriterleri getirip kapsamını daralttığı için bu suçtan tutuklu KCK'lılar, gazeteciler ve üniversite öğrencilerine tahliye yolunu açacağı öne sürülen  4. yargı paketi nihayet TBMM komisyonuna geldi.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİLER

Pakete eleştiri getiren BDP’li vekiller, KCK’lılara, gazeteci ve üniversite öğrencilerine tahliye yolu açmadığını belirterek, “Paketin içi boş, dağ fare doğurdu” dediler. CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, “Açık ve yakın tehlike” tabirinin AİHM kararlarında kabul edilmediğini bunun ABD Anayasa Mahkemesi’nin tabiri olduğunu söyledi.CHP’li Rıza Türmen, Silivri’de tutuklama kararlarının gerekçeli olmadığını, AHİM kararlarına uygun davranılmadığını, 4. yargı paketi ile yargılanan Ahmet Şık, Nedim Şener gibi gazetecilerin durumuna dönük iyileştirme getirmediğini söyledi.

GÖZDAĞI SONA ERSİN

Terörle Mücadele Kanunu’nun tümüyle kaldırılması gerektiğini savunan Türmen, Avrupa Komisyonu raporlarında ifade özgürlüğü için yasal değişikliklerin yetmediğine, Başbakan’ın gazete patronlarına ve gazetecilere dönük gözdağının da sona ermesi gerektiğinin belirtildiğine işaret etti.

MEHMET ALİ ŞAHİN’İN AÇIKLAMASINA TEPKİ

MHP Milletvekili Celal Adan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in gazetemizde yayımlanan “Bölünmemek için risk aldık” sözlerine atıf yaparak, “Neyin riski bu söyleyin” dedi.  PKK’nın Türkiye’den çekilme sürecinde hiçbir işlem yapılmayacağı güvencesi veren ve “Bu suçsa ben de suç işliyorum”diye açıklama yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i de eleştiren Adan, “Şu anda Türkiye’nin diplomasisi iki karargahtan yönetiliyor. Birisi İmralı’dan, diğeri Dışişleri Bakanlığı’ndan. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü, İmralı’nın iradesine bırakılmıştır” dedi.

“AK PARTİ; SUÇUN TARİFİNİ YAPSIN”

Cumhuriyet tarihindeki en akıllı operasyonun KCK operasyonu olduğunu savunan Adan, şu tepkiyi gösterdi:

“Şimdi tersi süreç işliyor. TC olanaklarından yararlanan bazı vekiller, Türkiye’nin dağında teröristlerle buluştular, onları okşadılar, onlara heyecan verdiler, silahlı mücadelelerinin yanında olduklarını belirttiler. Sonra bu vekiller KCK’nın başındaki Karayılan ile görüştü. Bu suç değilse ne? Terörün tanımı değişti. Bize suçun tarifini yapın. Güçlerini silahtan aldıklarını söyleyen bir örgütle yaptığınız pazarlıkları açık açık anlatın. Türkiye’yi ayrıştırdınız, Türkiye büyük sıkıntıda. Ülke birliğini bozan şeyleri meşrulaştırıyorsunuz, dinamit koya koya gidiyorsunuz. Karşı tarafın kafası karışık değil, sizin kafanız karışık. Karşı taraf, ‘Kürtlere statü, teröristbaşına özgürlük, bunlardan gram taviz vermeyiz’ diyor. PKK bayrakları altında memleketin çocuklarını teslim aldınız. Utanç vesikasıdır. Böyle bir adaletsiz komisyon toplantısının tarafı olmak istemezdim!”

ÖCALAN YENİDEN YARGILANACAK MI?

Tasarının en çok tartışılan bir diğer maddesi Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde bekleyen 221 dosyaya yeniden yargılanma imkanı sağlayan 17. madde oldu.Daha önce Öcalan'ın yeniden yargılanmasının yolunu kapatmak için Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) getirilen "4 Şubat 2003 tarihli" istisnayı kaldıran bu madde tartışmalara neden oldu.

BAKAN’DAN TEMİNAT

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Öcalan’ın geçmişte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduğunu, bu dosyanın da bir daha açılmamak üzere kapandığını vurgulayarak,“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de bunu yazılı olarak teyit etmiş ve Türkiye’ye bildirmiştir. Bu konuda tereddüt yok” dedi.Yeniden yargılanma imkânının Bakanlar Komitesi önünde bekleyen 221 dosya için geçerli olduğunu, bunun içinde de Öcalan dosyası olmadığını söyleyen Ergin, “Yoksa CMK’deki istisna muhafaza ediliyor” diye konuştu. Ergin, 4. yargı paketinin geçici maddesiyle getirilen geçici düzenlemenin Abdullah Öcalan'a yeniden yargılama yolunu açmadığını belirterek, "Bu tasarı AİHM kararlarına uyum amacıyla hazırlanmıştır, altında başka bir şey aranmasın” dedi.

“PAKETİN İÇİ BOŞ DEĞİL”

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Pakete dönük içi boş eleştirileri haksız. Paket, Türkiye’nin AİHM’i ihlal kararlarını önlemeye dönük insan hakları karnesini yükseltecek bir düzenlemedir” dedi.

ÖCALAN AÇIKLAMASI

 Ergin Öcalan'ın yargılama sürecini  özetleyerek, bu konuda şöyle konuştu:

“Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp, Türkiye getirilmesi ve yargılanıp idam cezalarına çarptırılması ve bu cezasının ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülmesinin ardından avukatlarının 1999'da AİHM'e yaptığı başvuru ihlal kararıyla kesin olarak sonuçlanmıştır. AİHM Büyük Daire kararında Öcalan'ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiği ya yeniden yargılanmasını ya da yargılama dosyasının yeniden açılmasını öngörülmüştü. Avukatları bu karar üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yeniden yargılama talebiyle başvurmuş ve mahkemece reddedilmişti. Avukatlarının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazı üzerine ise bu mahkeme Ankara DGM'den yargılama dosyasını getirterek, duruşma yapmaksızın esastan incelemişti. Bu mahkeme 21 Temmuz 2006'da Öcalan'ın yeniden yargılamatalebini esastan reddetmişti. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de Türkiye'nin AİHM  kararını Türkiye'nin yerine getirdiğini kabul edilmiş ve 14 Şubat 2007'de nihai olarak gündeminden çıkarmıştır.”Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.