Geçici 15. maddenin pakete konması “aldatmaca”

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, AKP’nin Anayasa değişikliği paketine 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasını önleyen Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılması için bir madde eklemesini “aldatmaca” olarak niteledi. Özyürek, “AKP geçici 15. maddenin kaldırılmasında eğer samimi olsaydı biz teklif ettiğimizde bir maddelik değişiklik getirirlerdi. Şimdiye kadar Meclis’ten 367’nin üstünde bir oyla geçer ve kanunlaşmış olurdu. O bakımdan bu aldatmacaya bizim gelmemiz, kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Özyürek, AKP’nin Anayasa değişikliği paketine 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasını önleyen Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasını öngören maddenin eklenmesini ANKA’ya değerlendirdi. Geçici 15. maddenin kaldırılması için daha önce AKP’ye bir teklif götürdüklerini ancak AKP’nin bu tekliflerini kabul etmediğini anımsatan Özyürek, AKP’nin Anayasa değişikliği paketi içine Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasını da eklemesini “aldatmaca” olarak niteledi. Değişiklik paketinin, “AKP’nin siyasi ihtiyaçlarını yani parti kapatılmasının zorlaştırılması, neredeyse imkansızlaştırılması ve HSYK’nın, siyasetin emrine girmesini sağlamak için” hazırlandığını söyleyen Özyürek, “Bu paket referanduma gittiğinde bu paketi cazip gösterecek içine ‘bal-kaymak’ koymak istiyorlar. ‘Geçici 15. maddeyi CHP zaten kaldırmak istiyordu, kadınlara pozitif ayrımcılığı, memurlara toplu sözleşme hakkını herkes istiyor, bunları koyalım’ diyorlar. Bunlar, esas yapılmak istenen değişikliği, yani acı ilacı saklamak, gizlemek için ortaya atılmış tatlandırıcılardır” diye konuştu.

“AKP geçici 15. maddenin kaldırılmasında eğer samimi olsaydı biz teklif ettiğimizde 1 maddelik değişiklik getirirlerdi. Şimdiye kadar Meclis’ten 367’nin üstünde bir oyla geçer ve kanunlaşmış olurdu” diyen Özyürek, şöyle devam etti:
“O bakımdan bu aldatmacaya bizim gelmemiz, kabul etmemiz mümkün değil. O nedenle AKP’nin siyasi amaçlarına hizmet edecek olan bu pakete biz karşıyız. Hem Meclis zemininde bu konudaki muhalefetimizi en etkili şekilde yapacağız, referanduma gittiği zaman da artık şu madde bu madde değil, pek çok insan kadınlara pozitif ayrımcılığa, geçici 15. maddenin kaldırılmasına evet diyordur ama HSYK’nın yapısının değiştirilmesine hayır diyordur. Niçin birlikte bunu getiriyorsunuz? Ama bunların amacı kendileri için düşündükleri yargı bağımsızlığını ortadan kaldıracak olan değişikliklerdir. O nedenle bizim buna evet dememiz mümkün değil.”

-“CHP ÇOĞUNLUKTA OLSA DA ÖNERİYE KARŞI ÇIKARIZ”-

Özyürek, HSYK’nın, yargı bağımsızlığının temel kurumu olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
“HSYK’da Adalet Bakanı ve Müsteşarı üyedir. Biz, yargı bağımsızlığı açısından kuruldan Bakan’ın ve Müsteşar’ın çıkarılmasını talep ettik. AB’nin İlerleme Raporlarında da bu hep vardır. Ama AKP bunu yapmak yerine Meclis’in, Cumhurbaşkanı’nın üye seçmesi önerileriyle yargı bağımsızlığının beyni olan kurumu Meclis’in emrine veriyor. Biz siyasetin yargıya karışmasını istemeyiz, şu anda CHP çoğunlukta olsa da bu öneriye karşı çıkarız, çünkü bu, yargıyı siyasallaştırır. Siyasallaşan yargı da adalet dağıtamaz. Yargı bağımsızlığının ortadan kalkması demek, Anayasa’nın değiştirilemez ilkesi olan hukuk devleti ilkesinin yok edilmesi demektir. Bu değişiklik açıkça Anayasa’ya aykırı olur. O nedenle bu değişiklikler bu haliyle geçerse Anayasa Mahkemesi’ne gideriz.”

Pakette parti kapatılmasının zorlaştırılması yönünde bir düzenleme de olduğunu kaydeden Özyürek, “Meclis parti kapatma davasına izin versin’ demek olsa olsa iktidar partisi ne yaparsa yapsın dava açılamayacak demektir. Olsa olsa muhalefet partilerine kapatma davasına izin çıkacaktır. Bu, kabul edilemez. Parti açma, kapatma hukuki bir meseledir. Burada yargıyı siyasetin emrine vermiş oluyorsunuz. Bunlar kabul edilirse Türkiye’de yargı bağımsızlığından söz edilemez. Yargı bağımsızlığı olmadan da demokrasi olmaz” diye konuştu.(ANKA)  YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ. Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.