'Hak ve özgürlükleri yaşatacağız'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sena Kaleli, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, parti olarak yeni dönemde vatandaşları muhtaç halden çıkaracak yeni politika ve stratejiler belirleyeceklerini, herkes için engelsiz, eşit haklarda yaşama hakkına sahip olacak bir dünya dizayn etme peşinde olacaklarını söyledi.

Çok zor ve sorumluluğu büyük bir görev üstlendiğinin farkında olduğunu dile getiren Kaleli, iktidara istekli bir taban ve yönetici kadrosuyla hareket ettiklerini kaydetti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gençlerin cevval, açık zihinlerle toplumun içinde hareket etmesini istediğini vurgulayan Kaleli, şöyle devam etti:

''Gençler bizim en büyük umut kaynağımız. Onların hak ve özgürlükleri, doğru eğitilmesi, fırsat eşitliğini kazanması, harçlardaki sorunları yaşamamaları, konuşmaları, özgürce eğitim haklarına kavuşmaları için tüm gayreti gösterecek politika ve stratejiler belirliyoruz. Emekli de onurlu kaliteli bir yaşama kavuşacak. Sosyal devleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri öğreten konumunda değil, yaşatan konumunda olacağız.''

"Tarımda ÖTV'yi kaldıracağız"

Sena Kaleli, Türkiye'nin dünyada 16. büyük ekonomiye sahip olmasına karşın ciddi sorunlarının bulunduğunu, üreticinin değil ''sıcak para''nın kazandığını öne sürdü.
Cinsiyete dayalı gelişmişlik endeksinde Türkiye'nin son sıralarda yer aldığını ifade eden Kaleli, şunları söyledi:

''Ekonomimiz sıcak bir takım girdilerle canlanmış görünüyor. Cari açık ise inanılmaz boyutlarda. Artık üreten konumundan tamamen ithal eden ve dışarıya bağımlı hale gelmiş bir ekonomiye dönüştük. Tüm bunların sebebi üretenin gereken teşvik ve özendirici politikaları görmemesi. Özellikle tarım kesiminin yaşadığı sorunlar ortada. Mazota sürekli zam gelmesi nedeniyle yakıt için bitkisel yağ kullanılıyor. Çevreye de zarar verip, kayıt dışılığa göz yummaktansa, ÖTV'nin kaldırılmasıyla ekonomiye ve çevreye ciddi katkı sağlayacağının hesaplarını yaptık. Tarımda ÖTV'yi kaldıracağız.''
Kaleli, kendisinin ''eğitimden sorumlu genel başkan yardımcısı'' olduğunu anımsatarak, ''İlk kez Call Center çok yakında devreye girecek. Burada eğitimde şikayetleri dinleyen, standart cevaplar verebilecek eğitilmiş arkadaşlar görev alacak. Türkiye genelinde tüm sorunlar dinlenir ve cevaplanır hale gelecek'' dedi.

''Yargı baskı görüyor''

CHP olarak her kesimle elele tüm sorunları aşacaklarına inandıklarını belirten Kaleli, her kültüre ve inanca saygılı olacaklarını bildirdi.

Medyanın AKP tarafından baskı altına alındığını öne süren Kaleli, CHP olarak bunu yapmayacaklarını belirterek, ''Yargı baskı görüyor, Sayıştay siyasallaştırıldı. Maalesef bağımsız denetim tasfiye oluyor. Tüm bunlarla mücadele edeceğiz ve toplumun tüm kesimlerinin hak ve özgürlüklerinin yanında olacağız. Biz düşünce ile kaderimiz arasındaki çizgide her şeyi yapma azmi içerisindeyiz'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Demokrat özerlik konusunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu herhangi bir tepki göstermedi. Habur hukukunu savunan Sezgin Tanrıkulu genel başkan yardımcınız oldu. CHP'de eksen kaymasından bahsediliyor. Konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine Kaleli, şunları kaydetti:

''Biz hak ve özgürlüklere saygılı, halkın ve devrimci anlayışın çok öne çıkarıldığı bir anlayışı benimsiyoruz. Bu anlayış partide eksen kayması değil, iktidara götürecek anlayışa sahiptir. Bizim asla parti ilkelerinden, Cumhuriyet'in temel ilkelerinden, kuruluş felsefesinden sapmamız mümkün değildir. Biz endişesiz, refah içinde bir toplum yaratmak için halkla bir çözüm arayacağız. Bu eksen kayması değildir. Ayrıca bizim için Anayasa'nın 1'inci, 2'nci, 3'üncü maddeleri, vazgeçilmeyecek maddelerdir.''AA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.