Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği paketine ilişkin halk oylamasının sonucunu değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, konuşmasına, ''Öncelikle milletimizin Ramazan Bayramını bir kez daha kutluyor, aziz milletimize en kalbi muhabbetlerimi sunuyorum. Türkiye, Ramazan Bayramının ardından demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır'' dedi.

Halk oylamasından, anayasa değişikliğinin kabulü için gereken yüzde 50'inin üzerinde oy çıktığını belirten Erdoğan, geçici sonuçlara göre Anayasa'nın 26 maddesinde yapılan düzenlemesinin yüzde 58'lik bir evet oyuyla kabul edildiğini söyledi.

Türkiye çapında katılımın yüzde 77-78 aralığında olduğunu da belirten Erdoğan, bu oranın bundan önceki referandumda yüzde 67 olduğunu anımsattı.

Erdoğan, ''Halkımız takdir yetkisini kullanarak anayasa değişikliği paketini onaylamıştır. Bu sonucun ülkemize, milletimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Öncelikle halk oylamasının ülke genelinde huzur ve esenlik içinde gerçekleşmesinden dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

Halk oylamasına vatandaşların huzur içinde gittiğini ve hür iradelerini ortaya koyduğunu söyleyen Erdoğan, halk oylamasındaki demokratik olgunluğun tüm dünyaya güzel bir mesaj verdiğini de kaydetti.

Erdoğan, halk oylamasında görevli olanlara teşekkürlerini de sundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Cumhuriyetimizi tam demokrasiyle taçlandırmak için sandıkların başına gitmiş bulunuyoruz. Özgür irademizle özgürlüğün, adaletin meşalesini birlikte tutuşturduk'' dedi.

Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, halk oylamasında görev alanlara teşekkür ederek, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelesinde tarihi bir eşiğin milletçe aşıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Ne mutlu bize ki, demokrasinin, hukukun, adaletin çıtasını el birliğiyle yükseltmiş bulunuyoruz. Cumhuriyetimizi tam demokrasiyle taçlandırmak için sandıkların başına gitmiş bulunuyoruz. Özgür irademizle özgürlüğün, adaletin meşalesini birlikte tutuşturduk. Başımız dik, alnımız dik olarak diyoruz ki, halk oylamasında milletimizin iradesi tecelli etmiştir.

Kampanya sürecinde de şunu defaetle ifade ettim; milletimizin iradesi hangi yönde olursa olsun saygındır, makbuldür, kıymetlidir. Evet diyenlerin iradesi de, hayır diyenlerin iradesi de, sandığa gitmeyenlerin tercihi de saygı değerdir. Hiç kimsenin bu iradeyi küçümseme, yok sayma, görmezden gelme hakkı yoktur, olamaz.

Demokrasi, halkın iradesini kabullenmekle, bu iradeyi yönetime yansıtmakla, her türlü farklılığı siyasi sürece katmakla anlam kazanır. Halk oylamasında iradesini ortaya koyan vatandaşlarımız öncelikle Türk demokrasisine olan güvenlerini ortaya koymuşlar, demokrasiye güç vermişlerdir.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Darbe anayasası ile kirlenen 12 Eylül tarihi veya başlayan süreç bu halk oylamasıyla demokrasi için bir milat olarak tarihe bir parlak sayfa açmış, bu olumsuzluktan kurtulmuştur'' dedi.
Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, 12 Eylül günü kazananın demokrasi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Değişimin demokrasi içinde gerçekleşebileceği bir kez daha görülmüştür. Demokrasiye olan inanç, demokrasiye olan güven bir kez daha ortaya çıkmıştır. Her türlü sorunun çözüm yerinin demokratik siyaset olduğu, demokrasi içinde her meseleyi çözüm yoluna koyabileceğimiz bir kez daha anlaşılmıştır.''

Konuşmasında, ''evet'' diyenlerin de, ''hayır'' diyenlerin de kazandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, ileri demokrasinin, hak ve özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün herkes için olduğunu vurguladı.

Erdoğan, bu akşam büyük bir kazanç içinde olunduğunu da belirterek, ''İsteseler de istemeseler de vesayetçi anlayış kaybetmiştir. Bu akşam kaybeden darbeci anlayış olmuştur. Değişime ve değişimin getireceklerine direnen anlayış kaybetmiştir. 12 Eylül günü Türk demokrasi tarihine bir dönüm noktası olarak geçecektir. Hep bununla anılacaksınız. Hep bununla anılacağız. Darbe anayasası ile kirlenen 12 Eylül tarihi veya başlayan süreç bu halk oylamasıyla demokrasi için bir milat olarak tarihe bir parlak sayfa açmış, bu olumsuzluktan kurtulmuştur.

Türkiye'de artık vesayet rejimi tarihe karışacaktır. Türkiye'de artık darbe heveslilerinin hevesleri kursağında kalacaktır. Türkiye'de artık milli iradenin gücü her türlü kirli oyunu bozacaktır. Türkiye'de artık değişime, demokratikleşmeye, büyümeye engel olanlar hiçbir şeyin yanlarına kar kalmayacağını daha iyi anlayacaktır. Türkiye'de artık çetelerden, terör örgütlerinden, karanlık odaklardan medet umanlar hayal kırıklığı yaşayacaklardır.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Sandığa giderek hayır da dese, evet de dese iradesini yansıtan ve demokrasiye güç veren tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum'' dedi.

Erdoğan, yaptığı konuşmada, halk oylaması sonucunu değerlendirerek, ''Bugün halk oylamasından çıkan evet kararı milletimizin demokrasi özleminin neticesidir. AK Parti olarak bu sonucu milletimizin değişime ve demokratikleşmeye verdiği çok önemli bir destek olarak görüyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, kampanya süresince tekrar ettiği bir hususu da tekrarlamak istediğini ifade ederek, bu anayasa değişikliğinin bir AK Parti projesi olmadığını, çıkan sonucun da herhangi bir partiye verilmiş bir destek veya güven oyu da olmadığını vurguladı.

Muhalefet partilerinin birinin bunu bir güven oylaması olarak nitelendirdiğini anlatan Erdoğan, ''Acaba bundan sonrasını ne olarak izah edecek. Merak ediyorum. 'Ülke aydınlıktan karanlık bir döneme girmiştir' diye açıklama yapıyor. Tam aksine ülke karanlıktan aydınlığa çıkıyor. Ama siyaseti öğrenmeleri gerekiyor. Bu vesileyle öğrenecekler. Zira bugün partiler oylanmamıştır rahat olsun. Bugün partiler arasında bir hesaplaşma yaşanmamıştır rahat olsun. Bugün ortaya konan irade farklı siyasi görüşlerden insanların inandıkları doğrulara verdikleri bir destektir'' dedi.

Erdoğan, particilik yapmadan, parti farkı gözetmeden inandığı doğrulara destek veren, kalbinin sesini dinleyerek, vicdanın sesini dinleyerek bu değişikliğe onay veren her bir vatandaşı gönülden kutladığını da kaydederek, şöyle devam etti:

''Bu Anayasa paketine destek veren CHP'li kardeşlerimi kutluyorum, MHP'li kardeşlerimi kutluyorum, BDP'li kardeşlerimi kutluyorum. Tehditlere aldırmadan sandığa giden kardeşlerimi kutluyorum. Başından itibaren 'evet' diyerek desteğini ortaya koyan Saadet Partili kardeşlerimi kutluyorum. Büyük Birlik Partili kardeşlerimi kutluyorum. HAK-PAR'lı kardeşlerimi kutluyorum. Bağımsız ülkücüleri kutluyorum. Tüm aydınları, devrimci solcu İşçi Partili kardeşlerimi kutluyorum, liberalleri kutluyorum. AK Parti'ye gönlünü veren, sevdasını veren başından itibaren bu harekete inanan güvenen AK Parti'li kardeşlerimi kutluyorum. Sürecin içerisinde TOBB Başkanının yaptığı açıklama... Kendilerini kutluyorum. Hak-İş Konfederasyonunu başından itibaren verdiği destek için kutluyorum. Memur-Sen'i başından itibaren verdiği destek için kutluyorum. Desteklerini esirgemeyen tüm sivil toplum kuruluşlarını özellikle kutluyorum. Genç sivilleri kutluyorum.''

Kampanya süresince büyük bir gayret ve fedakarlıkla çalışan partisinin mensuplarını da kutlayan Erdoğan, evet mitinglerinde 32-52 derece arasındaki sıcaklarda Ramazan ayına rağmen kendilerini yalnız bırakmayan vatandaşları da kutladı.

Erdoğan, oy kullanmak için yurt dışından gelerek gümrük kapılarında iradesini ortaya koyan vatandaşları da kutlayarak, ''Dünyanın dört bir yanından, okyanus ötesinden bu sürece destek veren tüm kardeşlerimi kutluyorum'' diye konuştu.

Bu süreç içinde her türlü mahalle baskılarına aldırmadan, her şeyini ortaya koyan sanat camiası içerisindekilere de şükranlarını sunan Erdoğan, sokak adını değiştirmeye varıncaya kadar baskılar yapıldığını ve zamanı gelince de bunların açıklanacağını söyledi.

Erdoğan, ''Sandığa giderek hayır da dese, evet de dese iradesini yansıtan ve demokrasiye güç veren tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum'' dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.