Haşim Kılıç için reddi hakim talebi!

ANKARA - CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, Anayasa Mahkemesi’ne, Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını değiştiren yasa ve reddihakim talebi için Cuma ya da Pazartesi günü başvuracaklarını açıkladı.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını değiştiren kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götürecekleri bilinmekte iken Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun toplanarak Yargıtay’a ve Danıştay’a üye seçimini yapacağını öğrendiklerini belirterek, şöyle dedi:

"Bu seçim yarın yapılacak. Bu yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürüleceği bilinmekteydi. Durum böyle iken HSYK’nın apar topar, yangından mal kaçırır şekilde bir seçim yapmasının hiçbir etik tarafı yoktur. Bazı olaylar kanuna uygun olabilir ama her kanuna uygun olan olay etik mi tartışmak lazım. Buradaki durum da etik değildir. Böyle bir davranışta bulunmak yargının ele geçirilmesi operasyonun son aşamasıdır."

-CHP, REDDİHAKİM TALEBİNDE BULUNACAK-

Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını değiştiren yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmek için Cuma ya da Pazartesi başvuracaklarını açıklayan Mengü, "Reddi hakim talebimiz de var. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın bu davadan çekilmesini istiyoruz. Anayasa Mahkemesi Başkanı bir siyasi parti mensubu kişiliğiyle bu yasa ile ilgili açıklama yapmıştır. Kendisi hakkında tarafsızlık konusunda büyük bir inançsızlık yaratmıştır. Bu bir çekilme nedenidir" dedi.

Anayasa Mahkemesi tarihinde böyle çekilmelerin söz konusu olduğuna dikkat çeken Mengü, şöyle dedi: "Mahkemenin ret taleplerinin arkasından aleyhinde ret talebi bulunan saygıdeğer başkan ve başkanvekili iki ayrı dönemde bu görevlerinde o duruşmalara katılmamışlardır. Bir tanesi geçmiş dönemden kalan iznini kullanarak katılmamıştır, bir tanesi çekilmiştir. O bakımdan Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın bu kadar taraf olduğu bir davada çekileceğini umut ediyoruz. HSYK üyelerinin de şu aşamada Yargıtay’a ve Danıştay’a üye seçimi yapmaması gerektiği inancındayım ve yapmayacaklarına inanıyorum."

-"ARKADAŞLARIMIZIN (BDP) BAĞIMSIZ GİRMESİNE SAYGI DUYARIM"-

Bir basın mensubunun, "BDP seçimlere bağımsız girme düşüncelerini açıkladı, nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna Mengü, şöyle dedi:
"Temsilde adalet istiyorsak seçim barajının indirilmesi gerekirdi. Hatta şu anda bile bu yapılabilir. Akla şu gelebilir. Seçimlerle ilgili yasa bir yıl evvelden yürürlüğe girer. Hayır, bir ufak Anayasa değişikliği yaparsınız, bir geçici madde değişikliği ile bu yapılan değişikliğin ilk seçimde uygulanacağı şeklinde bir Anayasa değişikliği de seçim barajı yüzde 5’e, yüzde 7’ye tartışılır. Kaça inecekse oraya iner. Arkadaşlarımızın bağımsız katılma düşüncesi çok saygı duyarım, onların kanaati ama bu Türk siyasi yaşamı için bir züldür, ayıptır."

-CEZAEVİNDEKİ İSİMLERİN ADAY OLMASI-

"Cezaevindeki isimlerin de KCK davası çerçevesinde aday gösterebileceklerini ifade ettiler?" sorusuna da Mengü, "O arkadaşlarımızın kendi demokratik takdirleridir. Hakkında mahkumiyet kararı olmayan herkes masumdur. Hakkında hüküm olmayan insan Anayasa hakkını kullanır aday olur, bunda bir şey yok" dedi.(ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.