Hedef, toplumsal gerilimi düşürme
Barolar Birliği’nin “Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesi kaldırılsın” önerisi, hükümetin gündeminde yok. Zira hükümet kanadı mevcut koşulların TMK 10. Maddenin kaldırılmasına uygun olduğu görüşünde değil. TMK 10. Madde de kaldırılmadığı sürece geçmişte Özel Yetkili Mahkemeler olarak anılan, ancak yasal değişikliğin ardından TMK 10. Madde mahkemelerine dönüşen mahkemelerine de dokunulmayacak. Diğer taraftan mahkeme kararı yasa çıkarılarak ortadan kaldırılamadığından, ÖYM’nin kararlarının yasa ile ortadan kaldırılması da mümkün değil.  

Bu yüzden de Barolar Birliği’nin 6 maddelik öneri paketindeki ilk 4 maddenin hükümetin gündemine girmesi ve TBMM’de bu konularda yeni düzenleme yapılması beklenmiyor.

Ancak, Paralel Devlet tartışmalarıyla gündeme gelen ‘yeniden yargılama’ konusu, hükümetin önünde. Mevcut mevzuatın bu konuda kapıları aralayabileceği, uygulamalarda çıkan sorunların da CMK ve TCK’daki küçük değişikliklerle giderilebileceği Ankara kulislerinde konuşuluyor. Tartışmalı davalarda yaşanan usül hataları, yeni deliller, mevcut delillere ilişkin değişiklikler gibi birçok somut faktör, ‘yeniden yargılama’ talebine eklenerek işlem yapılabiliyor.

Sözkonusu başvurular Adalet Bakanlığı’nda Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nde değerlendiriliyor ve uygun görüldüğünde Bakanlık dosyayı davanın bulunduğu yargı organına gönderiliyor. Balyoz Davası’nda böyle bir durum çıkarsa dosya Yargıtay’a, Ergenekon Davasında yeniden yargılama başvurusunun dikkate alınması halinde ise dosya ilgili mahkemeye gönderilebilir ve yeniden yargılamanın önü açılabilir.

Adalet Bakanlığı’nın bu tür başvuruları detaylı bir şekilde inceleme eğiliminde olduğu öğrenildi.

Adli Kolluk şart
Baro’nun Adli Kolluk önerisi zaten hükümetin de gündemindeydi. 17 Aralık Operasyonundan sonra ortaya çıkan yargı-kolluk kuvveti geriliminin ortadan kaldırılmasının en hukuki yolu, yasa ile bir adli kolluk biriminin oluşturulmasından ve hiyerarşik yapının bu yasada net bir şekilde belirlenmesinden geçiyor. Danıştay’ın yürütmesini durdurduğu Adli Kolluk Yönetmeliği bir ay daha geçerliliğini koruyacak ve hükümet bu sürenin sonuna dek Adli Kolluk konusunda yasal bir düzenleme yapmak için adım atacak. Cumhurbaşkanı Gül’ün ve Başbakan Erdoğan’ın, hükümete eleştirel tavrı ile bilinen Barolar Birliği ile temas kurması, Birliğin önerilerini inceleme eğiliminde olması, mevcut krizin yumuşatılması arayışının da göstergesi. Ankara’da toplumsal barışa hizmet etmesi amacıyla, devlet kurumlarının değişik taraflarla temaslarının hızlanması ve artması da bekleniyor.

Bu arada HSYK ile krizin aşılması konusunda yasal değişikliklere gidileceği yönündeki haberlerin doğru olmadığı belirtiliyor. Nitekim, HSYK Anayasal bir kurum ve yapısına ancak Anayasa değişikliği ile  müdahale edilebiliyor. Balyoz, Ergenekon gibi davalardan tutuklu olanların serbest kalması için atılacak adımlara destek vermesi beklenen muhalefetin HSYK’nın yapısını değiştirecek bir Anayasa değişikliğine sıcak bakması, destek vermesi ise beklenmiyor.Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.