'HSYK, Adalet Bakanlığı'na bağlanmış oldu'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'de grup toplantısında yargıyı ve hükümeti sert bir dille eleştirdi.

Bizde de bir kaza oldu Zonguldak'ta. İki işçinin cesedi 5 aydır çıkartılamadı. Başbakan kader dedi. Şili'de ise neden kaza kader olmuyor. Başbakanın hukuk anlayışı, insana, alın terine bakış açısı budur. Mademki yer altında çalışıyorsunuz öleceksiniz. Yer altında ölmek kimsenin kaderi değildir. Önlemi alacaksınız işçiyi öyle çalıştıracaksınız.

Karabük'te çalışanların üretenlerin AK Parti tarafından sevilmediğini biliyoruz. Siz oturun çalışmayın biz size getirir. Siz tembel olun, yoksul olun mantığı.  Ama biz buna direneceğiz, olmasına engel olacağız. Emeğe ve alın terine önem vereceğiz. Hak arayan gerektiğinde direnen işçi sendikaları olacak. Bir tek çocuk bile yatağa aç yatmayacak. Bizim idealimiz bu.

Chp hep söyledi AK Parti  sıradan bir parti değil AK Parti demokrasiyi, özgürlükleri genişletmek isteyen değil, gizli siyasal gündemi olan bir partidir.  Bize olurmu AK Parti öyle değil dediler. Ama sonuç somut bir şekilde ortaya çıktı.

Ama ne oldu AK Parti ne diyordu 'Yargı bağımsız ve tarafsız değil'. AK Parti'ye destek çıkan aydınlar ise bize 'bak AK Parti ne güzel diyor' diye bize sitem ediyorlardı. Bakan HSYK'da yer almasın alırsa bağımsız değildir dedi AB. Bizde öyle dedik.

HSYK'da Adalet Bakanı, müsteşar olmayacak, kendi bütçesi olacak, Teftiş Kurulu da HSYK'ya bağlı olacak, Adalet Akademisi de HSYK ya bağlı olacak dedik.

AK Parti ne yaptı önce HSYK'yı çalıştırmadı. 17 Ağustos'tan beri çalıştırmadı. Başbakanda, 'elinizden tutanmı var çalışsaydınız' diyor. Halbuki yasa diyorki bakan veya müsteşar katılmazsa toplantı yapılamaz. Sonra ne oldu bakanlar belli savcılara telefon edip direk mudahale etmeye başladılar.

En son bir AK Parti milletvekili savcıya mektup yazıp, 'sizin incelediğiniz soruşturmayı ben inceledim o konuda suç yoktur' diyor. Savcıda dosyaya mektubu ekleyip mahkemeye veriyor. Onlar şimdi yargılanıyor.  O şahıs ise hala milletvekili.

Bazı yargıçlar dernek kurdular biz hükümetin yasasını destekliyoruz dediler. AB rapor gönderdi, 'yargıda yapılanlar reformdur' dediler. Onlara dedim ki, 'madem bu reform siz neden kendi ülkenizde yapmıyorsunuz?'  Yanıt veremediler. Ne zamandan beri Yargıyı yürütmeye vermek reform oluyor dedim .

Eskiden bakan ve müsteşar burada olmaz diye isyan ederdik, şimdi birde müsteşar yardımcısı eklendi.

Persenol genel müdürü de HSYK'da yer alıyor. 'Artık sınavları ben yapıcam, binlerce yargıç alıcam sonrada onlara bana oy verin diyeceğim' ve onlar size oy verecek ve siz HSYK'da göğsünüzü gerer gere dolaşaksınız.

Bu mu ahlaki ve Deniz Feneri'ne bakan savcıda HSYK'ya geldi.  Almanya 2. davayı açıyor biz birincinin ne olduğunu bilmiyoruz.  Ama biz sonuna kadar takip edeceğiz.

Kendi atadıkları Adalet Akademisi'nden birini de getirdiler. Böylece HSYK Adalet Bakanlığı'na bağlanmış oldu. Aklı başında olan herkese soruyorum. Bu HSYK 12 Eylül yasasının getirdiğinden daha mı bağımlı daha mı bağımsız?

Hep Adalet Bakanı ile konuşursan size gerçeği söylemezler. Ali Dibo'cudan Adalet Bakanı olurmu. Uygar bir toplumda Adalet Bakanı değil milletvekili bile olamazsın. Bakanlığın listesi dağıtıldı bu seçimde de bu oldu.

Siz statükocu partisiniz diyorlardı. Demokrat Yargı Derneği dayanamadı Adalet Bakanlığı kendi listesindeki ekbi seçtirmek için 2000 kişiyle saha çalışması yaptı. Günaydın yeni mi farkettiniz? Adalet Bakanlığı hakimlere savcılara baskı kuduğunu yenimi farkettimiz?

Bürokratların bu süreçte aday olmaması gerek Anayasa'nın ruhumu kaldı AK Parti'nin ruhu var Anayasa'da. Liste hazırlayacaksınız adamlarınız blok halinde seçilecek, siz bunu yeni farkında olacaksınız.

Biz gizli gündem diyorduk 2 ayda fark ettiler. Ama geçti atı alan Üsküdarı geçti. Destek verdiniz.

İş adamlarına bir sabah hepinizi toplayacaklar, telefonları dinleyecekler, içeri atacaklar, delilller oluşturacaklar bir gün sizi dedim.  2 sene sonra siz hak arayacaksınız AİHM'e gideceksiniz. Geçmiş olsun AİHM'e gitmek için Anayasa Mahkemesi'nden geçmeniz gerek geçmiş olsun.Cumhurbaşkanını, valileri kaymakanları telekominakasyon başkanını atıyor. Şimdi yargıçları atıyorlar.

Başbakan mecliste 'Burada kanunuları AK Parti Hükümeti yapar' dedi. Bunu eleştirdik, ama allah rızası için bir kişinin bunu elştirdiğini duydunuzmu. Niyetleri o zaman belliydi, AK Parti'nin iradesi parlemento iradesi kabul ediyorsunuz. Şimdi yargıç seçiyorlar, geçmiş yaptıkları önemli değil, dosya numarası önemli. O gidiyor AK Parti oylaması ile seçiliyor. RTÜK'e seçilenlerle Anayasa Mahkemesi'ne seçilenler arasında fark yok.  Onlar yakalarında AK Parti rozeti taşıyacaklar. Yargıda tuz koktu.

12 Eylül'den çok daha ağır koşullarla karşı karşıyayız. O zaman medyanın bir kısmı itiraz ediyordu. Şimdi tam bir suskunluk var. Medya susuyor, kendine otosansür uyguluyorsa artık görmemiz lazım. Silivri iktidara direnenlerin yargılandığı yerdir, boşuna yargılanmıyorlar. Bu ülkede gerçek anlamda demokrasi ve hukukun üstünlüğü kabul edilene kadar mücadele edeceğiz.


Yemin töreninde AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi gibi bir görüntü vardı.  'Statükon kibirli mensupları kimseyi ikna edememektedir' değişim ileri doğrumu geri doğrumu. Geri doğru konuşanlar böyle konuşurlar, ileriye konuşanlar demokrasiye konuşurlar.

Anayasa Mahkemesi Başkanı herhalde sosyal hukuk devletinin ne olduğunu biliyordur. kanser olduğu için sözleşmesi iptal edilen öğretmenin durumu sosyal hukuk devletine yakışıyor mu?

Atanmayan öğretmenlerin 3 yıl hapisle yargılandığı bir durum mudur çağın nabzını yakalamak. Hukuktan demokrasiden bahsedip AK Parti'nin atamalarına nasıl göz yumuyorsun. Hukuk ahlaktır. konuşanların da ahlaktan nasip alması lazım. Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, hülle yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne atananı hangi gerekçeyle kabul etti.

Hukuk fakültesinde bile okumayan bir adamın, bana hukuk dersi vermeye hakkı yok.

Sayın başkan hukukun Haliç bölümünde yaşıyor kokulara alışkın. Başbakan kadın erkek eşitliğinden söz etti ama hangi iki insanın yüzde yüz fiziksel durumu eşit. AK Parti kadınları sadece vitrinde görür, öyle görmeye alışmıştır. Onları kendi gizli gündemleri, için çalıştırır. Onlara göre kadın sadece evinde oturur çalışmaz.Habertürk


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.