HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na 'çukur' kınaması
CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt veren HSYK'dan 'Hâkim ve savcılarımızı hedef alan sözlerinden dolayı kendisini kınıyoruz' açıklaması geldi.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada avukatlara yönelik operasyona tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılılçdaroğlu, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) da sert sözlerle eleştirmişti.

HSYK'dan yapılan açıklamada, dün bir gazetede yayınlanan haberden yola çıkarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, HSYK ve hakim ve savcılara yönelik ''mesnetsiz beyanlar''da bulunduğu, bu nedenle açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.


T.C.
HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU


BASIN AÇIKLAMASI

22.01.2013 tarihli Sözcü Gazetesinde yayınlanan Saygı Öztürk imzalı haberden yola çıkarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun, gerek Kurul’umuza, gerekse büyük fedakarlıklarla bu mesleği yürüten hâkim ve savcılarımıza yönelik mesnetsiz beyanları nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Öncelikle ifade etmek gerekir ki; sayın yazarın manşetten verdiği haberle ilgili daha önce değişik vesilelerle açıklamalar yapılmış, hatta aynı yazar 10.10.2011 tarihli köşe yazısında bu açıklamalardan birine dayanarak “HSYK’nın yaptığı bazı görev yeri değişiklikleri de, kamuoyunun bildiğinin tam tersi yönde de olabiliyor. “Görevden alındı” denilen bazı hakimlerin, görev yeri değişikliğini kendilerinin istediği de ortaya çıkıyor. O yüzden, HSYK’nın alabildiğine şeffaf olması gerekiyor.” dedikten sonra tek tek adı geçenlerin atama sebeplerini yazmıştır. Sayın yazarın kendi yazdığı yazıyı dahi görmezden gelerek konuyu iki yıl sonra yeniden maksatlı bir şekilde gündeme getirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
 
Habere konu edilen hakimin 2009 yılında meydana geldiği söylenen tehdit olayını kendisine destek veren eski Kurul döneminde neden açıklamadığı, tehdit edenlerle ilgili neden yasal yollara başvurmadığı hususları mutlaka izah edilmelidir. Sayın hakimin, iddia olunduğu gibi tehdit edilmiş ise mutlaka bu hususları kamuoyu ile paylaşması ve yasal gereğine tevessül etmesi beklenmektedir.
 
Söz konusu hakimin Mart 2010 tarihinde verdiği dilekçenin neden yaz kararnamesinde işleme konulmadığı eski Kurul tarafından cevaplanması gereken bir konu olup, Kurulumuz “Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 23 üncü maddesindeki atama taleplerinin bir yıl süreyle geçerli olduğu hükmü gereğince dilekçe tarihinden sekiz ay sonra çıkardığı kararnamede ilgilinin talebini yerine getirmiştir.

Sayın KILIÇDAROĞLU’nun kendileri de, hukukçu milletvekilleri ve danışmanları da çok iyi bilmektedirler ki; Anayasamızın 138 ve 139 uncu maddelerine göre bağımsız bir şekilde görev yapan hakim ve savcılarımızın bu görevlerini yerine getirirken hiç kimseden emir ve talimat almaları söz konusu değildir.

Somut olayla ilgili, yürütülmekte olan bir soruşturma ve mahkeme tarafından verilmiş kararlar bulunmaktadır. Savcılık ve mahkeme kararlarının uygulanması sırasında kolluk tarafından ihlaller yapılmış ise bunun gereğinin Cumhuriyet savcılarınca, hakim ve savcılar tarafından ihlaller yapılmışsa bunun gereğinin de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca yerine getirileceği açıktır.

Yargının vazgeçilmez üç ayağından biri olan avukat meslektaşlarımızın tutuklanmış olması üzüntü verici olmakla birlikte, neyle suçlandıklarını ve dosya içeriğini bilmeden bu konuda yorum yapılmasının da doğru olmadığı açıktır. Hiçbir kimlik ve görev kanunlar önünde eşit olan insanlara suç işleme imtiyazı vermemelidir.
 
Bu tablo karşısında; Anayasa’nın 138 inci maddesinin açık hükmüne rağmen, Sayın KILIÇDAROĞLU’nun açıklamaları üzüntü ile karşılanmıştır.
 
Cumhuriyet Halk Partisinin Sayın Genel Başkanından, siyaseti siyasetçilerle yapmasını ve yargı organlarını bu ortamlara katacak açıklamalardan kaçınmasını beklemekteyiz.
 
Son olarak belirtmek gerekir ki; gerekçeleri kendileri tarafından da çok iyi bilinen ve kendilerine değişik vesilelerle yanıtlar verilen bazı köşe yazarlarının dayanaktan ve gerçeklikten yoksun iddialarını, hiç sorgulamaksızın sahiplenen ve açıklamalarda bulunan Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu ve birbirinden değerli hâkim ve savcılarımızı hedef alan sözlerinden dolayı kınadığımızı belirtir, konuyu kamuoyunun bilgi ve takdirlerine sunarız.
 

hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.