Aydın ARIK / BİNGÖL (AHT)

Anayasa değişikliği için 12 Eylül'de yapılacak referandum öncesi memleketi Bingöl'de çalışmalara katılan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Genç İlçe Belediye Başkanı Abdurahim Ariç tarafından 700 kişiye verilen iftar yemeğine katıldı. İftar yemeğinin hemen ardından bir konuşma yapan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Birlik, beraberlik olduğu sürece her şeyin yapılacağını ifade ederek, Türkiye'de huzur, Hükümet'te istikrar olması temennisinde bulundu.

"YETER Kİ BİRLİK VE BERABERLİK OLSUN"

Dünya'da küresel krizin yaşandığı, sıkıntıların yaşandığı bir dönemde Türkiye'nin iyi gittiğini anımsatan Bakan Yılmaz, en son memurlara 4+4 zaman yaptıklarını ve bununla birlikte en düşük memur maaşının bin 500 TL'yi aşacağını kaydetti. Yılmaz: "Birlik beraberlik olduğu sürece, huzur olduğu sürece her şey yapılır. Bütün projelerde yapılır. Yeter ki Türkiye'de huzur olsun, hükümetimiz bir istikrar içersinde devam etsin. O konuda da bir sıkıntımız yok, gayet güzel gidiyor. Dünya'da bu kadar küresel krizin yaşandığı, sıkıntıların yaşandığı bir dönemde Türkiye Elhamdülillah iyi gidiyor. Avrupa ülkeleri memurlara sıfır zam yapıyorlar. Bazıları, memurların beli maaşlarını kesiyorlar. Çünkü çok ciddi sıkıntı içindeler. Bakın biz en son 4+4 zam yaptık. Ek ödemelerle, aile yardımlarıyla, sendika ödemeleriyle bu çok daha yüksek bir seviyeye geliyor. En düşük memur maaşımız inşallah bin 500 TL'yi aşacaktır. Buda bir nevi esnaflarımıza iyice bir destek olacaktır" şeklinde konuştu.

"HALK OYLAMASI, KONULARIN OYLANDIĞI BİR SEÇİMDİR"

12 Eylül'de yapılacak referandum konusuna değinen Bakan Yılmaz, bunun genel, yerel, Muhtarlık, insanların, partilerin performansının ölçüldüğü, bir seçim olmadığının savunarak, Partilerin değil, konuların oylandığı bir seçim olduğunu vurguladı. Yılmaz: "Burada fazla zamanınızı almak istemiyorum fakat, bir konuya daha değinmek istiyorum. O da 12 Eylül'dür. 12 Eylül deyince aklımıza pekiyi şeyler gelmiyor. 12 Eylül'de Türkiye bir askeri müdahale yaşadı. İnsanlar çok büyük sıkıntılardan geçti. Sağcısı, solcusu her kesimden değişik insanlar çok acılar çekti. En son 1982 yılında bir anayasa kabul edildi. Fakat o anayasaya en yüksek Hayır oyu Bingöl'den çıktı. Başbakan'dan bundan ve başka bir iki nedenden dolayı Referandum mitingini Bingöl'den başlattı. Ben buradan bunun altını bir kere daha çizmek istiyorum. Halk oylaması bir genel seçim değil, bir yerel seçimde değil, bir muhtarlık seçimi de değil. İnsanların performansının ölçüldüğü, partilerin performansının ölçüldüğü bir seçim de değil. Buna farklı bir gözle bakmak lazım. Partilerin değil, konuların oylandığı bir seçimdir'' diye konuştu.

"KAMU DENETÇİSİ MEKANİZMASINI GETİRİYORUZ"

Bakan Konulara baktığımız zaman ne var?. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, özürlüler, dul ve yetimler, şehitlerimiz, gazilere pozitif ayrımcılık olsun diyoruz. Yine memurlarımıza toplu görüşmeler hakkının yanında yine toplu sözleşme hakkı verilsin istiyoruz. İşçilerimizin sendikal haklarını genişletiyoruz. Anayasal hakları güvenceye alıyoruz. Fişleme hadisesinin önüne geçiyoruz. Kişisel verilerin korunması dediğimiz sizin onayınız, bilginiz olmadan birileri sizin bilgilerinizi alıp, sizin aleyhinize kullanmasına engel olacak düzenlemeler getiriyoruz. Daha sivil bir anlayış getiriyoruz. Bir sivil insan, bir suç işlediği zaman, savaş hali dışında askeri mahkemelerde yargılanmaz diyoruz. Ogusman dediğimiz, kamu denetçisi dediğimiz bir mekanizma getiriyoruz. Her konuda bürokrasiyle başımız sıkıştığında mahkemelere gitmeyelim diyoruz. Avukatlara boş yere para verilmesin. Daha pratik, daha kısa sürede çözümler bulunsun. Bu sistemde inşallah anayasa değişikliğiyle kurulacak" diye konuştu.
"HSYK VE ANAYASA MAHKEMESİNİN YAPILARINI DEĞİŞTİRİYORUZ"

Anayasa değişikliğiyle birlikte Hakimler, Savcılar Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesinin yapısını değiştireceklerini hatırlatan Bakan Yılmaz, "Hakimler, savcılar Yüksek kurulu yapısını değiştiriyoruz ve daha demokratik hale getiriyoruz. Anayasa mahkemesinin yapısını değiştiriyoruz, daha demokratik hale getiriyoruz. Mesela yurtdışı yasağı. Bir işadamının vergi borcu varsa, Yurtdışına çıkamıyor. Kapılarda engel olunuyor. Bir idari kararla bunlar yapılabiliniyor. Yine yaş kararları mahkemeleri açılıyor. Yaş kararlarıyla meslekten men edilenler, mahkemeye gidebilecek. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu kararıyla meslekten ihraç edilenler, mahkemeye gidebilecek. Yine memurlar bir kınama cezası aldıklarında mahkeme yolunu açıyoruz. Buna benzer birçok insanımızın hakkını hukukunu genişleten, milli iradeyi güçlendiren, halkın iradesini güçlendiren düzenlemeler yapıyoruz. Bunlar yeterli mi elbette yeterli değil. Daha fazlasının olması lazım. Biz de bunu biliyoruz. Fakat bunlar çok daha fazlası için çok önemli bir adım. 12 Eylül'den bu yana yapılmış en kapsamlı adım budur. İnşallah ilerde daha ileri adımlarla anayasamız daha demokratik bir hale gelecektir. Halkımızda daha özgür yaşayacak. Ülkemizin de itibarı artacak. Bu gün demokratik olmayan ülkelerin, itibarı da olmuyor. İnşallah demokrasiyle, ekonomiyi paralel bir şekilde ileriye götüreceğiz. Hem kalkınacağız, hem daha özgür bir, hem daha demokratik bir toplum olacağız'' dedi.

"12 EYLÜL'DE HAYIR DİYENLERİN ŞEREFİNİ TAŞIYORUZ"

Bu konuda 12 Eylül'e Hayır diyen Bingöllülerin, şerefini biz şu an da yaşıyoruz. 1982 yılında oy kullanmış, Hayır demiş Bingöllülerin şu an da hepimiz onurunu, şerefini taşıyoruz. Benim o tarihlerde yaşım yetmediği için oy kullanamadım. İnşallah bu 12 Eylül'de de Evet diyeceklerin şerefini de 5-10 yıl sonra gelecek gençlerimiz yaşayacak. Biz ona inanıyoruz. Genç ve Solhan İlçesi arasında bir rekabet var. Solhanlılar Evet rekoru biz kıracağız diyorlar, Gençliler de biz kıracağız diyorlar. Artık bu rekor Genç'te mi, Solhan da mı onu bilemiyorum. İnşallah tatlı bir rekabet olur. Ülkemizin geleceği açısından bu tarihi fırsatı, en iyi şekilde değerlendiririz inşallah" ifadelerini kullandı.

"EVET'LE GEÇİCİ 15'NCİ MADDE KALKACAK"

12 Eylül'de yapılacak halk oylamasıyla Evet çıkması halinde 12 Eylül'den kalma ve utanç duydukları geçici 15'nci maddenin kalkacağını sözlerine ekleyen Bakan Yılmaz, "Yine 12 Eylül'den kalma ve utanç duyacağımız bir madde var. Buda geçici 15'nci maddedir. O dönemde yapılan hiçbir iş ve işlemden hesap sorulmaz diyen madde. Bu maddede inşallah bu oylamayla ortadan kalkacak. Ülkemiz çok daha sivil, çok daha demokratik, çok daha özgür, çok daha itibarlı hale gelecek. Herkesin özgür iradesine saygılıyız. Evet'te çıksa, Hayır'da çıksa bu millet bizim başımızın tacıdır. Ama Bingöl halkının ne kadar duayrlı olduğunu geçmişinden biliyoruz" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.