'Hükümet yavuz hırsız misali yargıyı suçluyor'

AA

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada dün ''Çalışan Gazeteciler Günü'' olduğunu anımsatarak, yüzlerce gazetecinin çalışmadığını, işsiz olduğunu, bir çok mağduriyet yaşadığını anlattı.

Hükümetin, gazetecilerin yasalardan kaynaklı yıpranma hakkını elinden aldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Halkın iktidarında o kaybettiğiniz hakları fazlasıyla vereceğiz. Hiç endişeniz olmasın'' dedi.

Kılıçdaroğlu, eğitim uçuşu sırasında helikopterin düşmesi sonucu 5 subayın yaşamını yitirdiğini de anımsatarak, ailelerine ve orduya başsağlığı diledi. Kılıçdaroğlu, ayrıca vefat eden ''Kıvırcık Ali'' lakaplı sanatçı Ali Özütemiz'e de Allah'tan rahmet diledi.

Hafta sonu yaptığı temaslar hakkında bilgi veren Kılıçdaroğlu, Kuşadası'nda Romanların toplantısına katıldığını belirtti. Kılıçdaroğlu, Romanların çok şey istemediğini, kendi yerlerinde insan gibi yaşamak, çocuklarını okutmak, nüfus cüzdanı sahibi olmak, oy kullanmak, seçmek ve seçilmek istediğini dile getirerek, bunların çoğu zaman görmezden gelindiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, ''Roman açılımı'' denilerek, Romanların, oturdukları Sultan Mahallesi'nden çıkarıldığını, milyarlık rantların birilerine peşkeş çekildiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, her yerde ''Türkiye'nin nasıl büyüdüğünü, borsanın nasıl patladığını, ihracatın nasıl arttığını'' anlattığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Onu dinleyenler, ülkede hiçbir sorun yok, Türkiye büyüyor diye düşünür. Sorunlar bazen o kadar acı ki devletin kurumları bile gizleyemiyor. TÜİK'in, yoksulluk araştırması yayımlandı. 2008'den 2009'a 818 bin yoksul sayısı artı. Hani pırıl pırıl parlayan vazo var ya, cilaları döküldüğünde gerçeği görünen, işte o vazo kırıldı. TÜİK rakamlarına göre, 2008'de 11 milyon 900 bin olan yoksul sayısı, 2009'da 12 milyon 700 bine çıktı. Sayın Başbakan, buna nasıl yanıt verecek? Türkiye büyüyor, kalkınıyor, kişi başına gelir 10 bin dolarları buluyordu. Nasıl oluyor da yoksul sayısı 818 bin kişi artıyor? AKP yöneticilerinin de bunu düşünmesi lazım. Siz hiçbir AKP yöneticisinin, 'seçimlere giriyorum', 'il, ilçe başkanı oldum, cebimden harcamalar oldu, yoksullaştım' dediğini duydunuz mu? Hepsi köşeyi döndü, fatura halka, yoksullara çıktı. 818 bin yoksul sayısı; AKP'nin, onun izlediği ekonomi politikasının yarattığı tablodur. Bunlar sadece kendilerini, yandaşlarını düşünüyor, halkı düşündükleri yok. Bunların amacı yoksulluğu önlemek değil. 12 milyonluk kitleyi, biraz daha büyütüp, yoksulluğu yönetmek, çünkü yoksulluk kurumsallaştı. Yoksulluk kurumsallaşırsa, yoksulluğu giderecek reçete üretemezsiniz. Yoksul kardeşlerime, yoksulluğu iliklerine kadar hissedenlere sesleniyorum; sizi bu hale getiren, 8 yıldır bu ülkeyi yöneten AK Parti iktidarıdır. Bunu unutmayın, bir köşeye yazın ve sandığa giderken bunu düşünün.''

Kılıçdaroğlu, yoksulluğu en ağır kadın ve çocukların yaşadığına işaret ederek, TÜİK rakamlarına göre, kırsalda 6 yaşından küçük çocukların yoksulluk oranın yüzde 48,69'a çıktığını, köylerde açlık sınırının altında 310 bin kişinin yaşadığını söyledi.

Yunanistan nüfusunun 10,5 milyon, Bulgaristan'ın 7,5 milyon olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yoksul sayısının ise 12 milyon 751 bin olduğunu belirtti.

'KAYSERİ DOSYASINI KAPATMAYACAĞIZ'
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlar 3 Y ile mücadele edeceklerini söyleyerek, iktidara geldiler. Yoksullukla mücadele; yoksul sayısı arttı. Devletin resmi kurumu TÜİK söylüyor. Birinci Y'de sınıfta kaldı. Yolsulluk sayısı; orada sayı mayı kalmadı. Elazığ'da dönen dolapları okuyoruz. 'Yolsuzluk var' diyorlar, İçişleri Bakanı, 'Hayır yok, soruşturmaya da gerek yok' diyor. Bir yürekli savcı çıkıp, yolsuzluk olduğunu ve soruşturmak istediğini söylüyor, Danıştaya başvuruyor, soruşturma izni çıkıyor. Bu bakan acaba hiç utanıyor mu sıkılıyor mu? Kayseri olayını kapattılar çünkü orada şeytan üçgeni vardı. Elazığ'da o şeytan üçgenini kuramadılar, savcı çıktı 'soruşturacağım' dedi, herkes itiraf ediyor, dönen dolapları anlatıyor.

Ayın 4'ünde Kayseri Valiliğinde oturup, müsteşarlığa atanan vali, imzalıyor, dosyayı kapatıyor. Ayın 4'ünde gelip müsteşarlık koltuğuna oturuyor, aynı 4'ünde aynı dosya, hangi hızla Ankara'ya geldiyse, dosyayı kapatıyor. İçişleri Bakanı'na soruyorum, aynı gün, sabah dosyayı onaylayan, kapatan vali, öğleden sonra müsteşarlık koltuğuna oturdu, aynı gün bu dosya Kayseri'den Ankara'ya nasıl geldi? Bu dosya, Kayseri'den postaya verilecek, evraktan çıkacak, gelip bakanlığın evrakına girecek, ilgili daireye gönderilecek, ilgili daire onay hazırlayacak, müsteşara gidecek, müsteşar bakanı görecek ve dosya kapanacak. Kayseri-Ankara hattı, 24 saat bile değil, birkaç saatte halloluyor. Bu dosyayı Kayseri'den Ankara'ya kim getirdi, birisi koltuğuna alıp mı geldi? Bir yolsuzluk dosyasını kapatmak için bu acele, telaş niye? Sanıyorlar ki bu dosya kapanacak. Bu dosyayı kapatmıyoruz, bu dosyayı açmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.''

'4. MURAT'TA BİLE BÖYLE YETKİ YOKTU'
Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen RTÜK Yasa Tasarısı ile Başbakan'a televizyon kanalı kapatma yetkisi verildiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Padişah mısın sen kardeşim? Bu yetkiyi nereden alıyorsun? Bu yetkiyi sana veren Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri hiç düşünmüyorlar mı? Yasaklarla mücadele etmek için buraya geldiniz. Şimdi yasağı savunan yasakçıbaşı çıktı karşımıza. Böyle bir anlayış olabilir mi? Başbakan işi gücü bırakacak artık, zaten bırakmıştı, televizyon kanallarını izleyecek, beğenmediği zaman açacak telefonu 'şunu iptal edin kardeşim' diyecek. 4. Murat'ta bile böyle yetki yoktu. Sözde yasaklarla mücadele edeceklerdi, Türkiye'yi yasaklar ülkesi haline getirdiler.''

Yolsuzlukları dile getirdikleri için onlarca tazminat davası açıldığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Sanıyorlar ki biz korkacağız. Bizim yüreğimiz var. Biz korkmayız'' dedi.

'HÜKÜMET YAVUZ HIRSIZ MİSALİ YARGIYI SUÇLUYOR'
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ilgili yasaya göre 10 üyenin boşalması halinde HSYK'nın Yargıtay'a üye seçmesi gerektiğini, 30'dan fazla üye boşalmasına rağmen HSYK'nın üye atamasının engellendiğini belirterek, ''Yasayı ihlal ettiler. Dosyalar birikmeyip de ne olsun. Siz engel oluyorsunuz ve geriye dönüp yargıyı suçluyorsunuz. Yavuz hırsız misali'' dedi.

Yargıtay'ın üye ve daire sayısının indirilmesini öngören yasa tasarının Adalet Komisyonunda beklediğini, bölge adliye mahkemelerinin kuruluşunu öngören yasanın 2005'de çıkarıldığını, ancak bu mahkemelerin henüz kurulmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Niçin yasayı uygulamıyorsunuz? Buradan TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin'e bir çağrı yapıyorum: Bu parlamentodan çıkan yasaların uygulanıp uygulanmadığını da bir bak bakalım. Bunun sorgulanması lazım'' diye konuştu.

Yargıtay da dahil yargının pek çok alanının yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olabileceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Ama yargının sorunlarına önyargıyla değil objektif yaklaşmamız lazım. Yargının sorunlarını çözmemiz lazım. Birilerini suçlayarak, karalayarak bu olayı çözemeyiz. Sağlıklı projelerle yola çıktığımız zaman bu sorunu aşarız' dedi.

'BU YAPININ DEĞİŞMESİ LAZIM'
Adalet Akademisinin ''sözde özerk'' olduğunu ve gerçek anlamda özerkliğe kavuşturulması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, adli kolluk sisteminin kurulması gerektiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''Bu yapının değişmesi lazım. Bu yapı değişmedikçe adalet kavramı her zaman tartışma konusu olur'' dedi.

Mahkemelerin ihtisaslaşması gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Bir konuda uzmanlaşmış bir yargıcı bir başka davaya bakar hale getiriyoruz. Göz uzmanını alıyorsunuz beyin cerrahı olarak görevlendiriyorsunuz. Yargıyı uzmanlaştırmamız lazım'' diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, adalet hizmetlerine bütçeden ayrılan payın çok az olduğunu, pul parası yok diye tebliğ yapılamadığını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, ''8 yıldır yargı ihmal edildi. AKP'nin düşündüğü yargının sorunlarını çözmek değil yargıyı ele geçirmektir'' görüşünü dile getirdi.

Tutuklu sayısının giderek arttığını, büyük kısmının daha hakim önüne çıkmadığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Biz de buna adalet diyoruz. Bu adalet, Adalet ve Kalkınma Partisinin adındaki adalet sözcüğü ile eş anlamlıdır, yani adaletsizdir. İnsanları yıllarca içerde tutacaksınız, yargıcın önüne bile çıkmayacak ve siz buna adalet diyeceksiniz'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, birikmiş davaların büyük çoğunluğunun elektrik hırsızlığı, karşılıksız çek ve icra davaları olduğunu bildirerek, ''Bu davaların ortaya çıkış nedeni de Adalet ve Kalkınma Partisinin izlediği ekonomi politikasıdır. Bu politika toplumu bu hale getiriyor'' diye konuştu.

'8 YILDIR NE YAPTINIZ?'
Bütün bunları Hizbullah davası dolayasıyla dile getirdiğinin kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Masum insanları domuz bağı ile bağladılar, betonlara gömdüler ve 10 yıl içerde kaldılar. Şimdi dışarı çıktılar ve 'pişman değiliz' diyorlar. Toplum rahatsız, toplum vicdanı rahatsız. Ama rahatsız olmayan AKP kanadı. Hemen Yargıtay ve Danıştay'ı suçladılar. Siz peki ne iş yapıyorsunuz? Siz iktidar değil misiniz? İktidar çözüm üretme yeridir. Eğer şikayet ediyorsanız o koltuklarda ne işiniz var? Geciken adaletin adalet olmadığını herkes biliyor. Siz kalkacaksınız şikayet edeceksiniz. Sizin göreviniz ne? Niye çözmediniz sorunları. Bu saydığım sorunların tamamı çözülebilirdi. Tamamı için en azından onlarca çözüm üretilmiş sorunlar. Yıllardır çözün, çözün diye herkesin bağırdığı sorunlar. 8 yıldır otuyorsunuz. 8 yıldır ne yaptınız?''

''İktidara yakın bir gazetede Yargıtay Üyesi Nihat Ömeroğlu'nun 10 Ağustos 2010'da 'Tutukluk süresi ve toplumu bekleyen tehlike' başlıklı yazı yazdığını, tehlikenin gerçekleştiğini'' belirten Kılıçdaroğlu, ''Ağustos ayından bu yana yazının gereğini bile yapmadınız. Uyan iktidar, toplumu bekleyen tehlike var, diyor. Kulaklarını tıkadılar'' diye konuştu.

Yargının sorunlarını çözmek için samimi olarak yola çıkmak ve önyargılı olmamak gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Yargıyı ele geçirme düşüncesiyle yola çıkanlar, yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açarlar. Yargıyı ele geçirmek için iktidarı kullanmaya başladılar. 'Yargıtay çözmüyor ben nasıl çözüleceğini biliyorum, Danıştay konuşuyor, haddini bildireceğim'... Bu tuzağa ülke aydınlarının düşmemesi lazım. Sorunlar var çözüm akılla ve mantıkla bulunmalıdır'' dedi.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.