'İhtilaller zamanında mı anayasayı yapacağız?'
DENİZLİ - Anemon Otel'de Denizli Emniyet Müdürlüğüne araç bağışlayan hayırseverlere plaket takdimi töreninde konuşan İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, "İhtilaller zamanında mı bu anayasayı yapacağız? Keşke biz bunu becerebilseydik. Yönetmelik gibi anayasa yapıyor darbeciler, biz oturup kendi aramızda anlaşıp bir anayasa yapamıyoruz" dedi.

Güler, emniyet teşkilatının görevini en iyi şekilde yerine getirmesinde vatandaşların katkısının önemine işaret etti.

Bakanlık olarak güvenlik ve önleyici kolluk hizmetini en iyi şekilde yerine getirebilmek, bu konuda vatandaş memnuniyetini sağlayabilmek için yoğun bir çalışmanın içerisinde olduklarını ifade eden Güler, "Güvenlik hizmetlerinin sunumunda insan odaklı bir anlayış daima egemen kılınmıştır. İnsan haklarına saygı, işkence ve kötü muamelenin kökünden kazanması, bir yerde işkenceye sıfır tolerans ilkesiyle kolluk temsilcilerimiz hukuka bağlı, insan haklarına saygılı bir şekilde çalışmalarını yürütmek için hükümetimiz ve Bakanlığımız tarafından yönlendirilmektedir" diye konuştu.

Anayasa çalışmaları

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Güler, bu konuda sonuç alınamamasına ilişkin şu eleştirileri dile getirdi:

"İhtilaller zamanında mı bu anayasayı yapacağız? Keşke biz bunu becerebilseydik. Yönetmelik gibi anayasa yapıyor darbeciler, biz oturup kendi aramızda anlaşıp bir anayasa yapamıyoruz. İlla da 550 milletvekili üzerinde mutabık kalacak diye bir şey yok. Zaten mutabık kalacağına çok inanmıyorum. Mutabık kalacağı, anayasanın değişmez ilkeleri vardır. Vatan, milletin bekası söz konusudur. Bayrak, bir vatandır, bütünlüktür. En azından  367'yi geçen bir iradeyi, bir parti, iki parti veya üç parti kendi içerisinde  sağlayabilir. Böyle bir anayasa yapılabilir. Bu da böylesine büyük bir ihtiyaçtır."

"Siyasi istikrar sürsün"

Güler, Türkiye'nin geçmişte birçok sıkıntılar yaşadığını ama bugün kabına sığmayan çok iyi yapıya doğru gittiğini belirtti.

Türkiye'nin, son 10 yılda krizlere rağmen birçok konuyu aştığına dikkati çeken Güler, şöyle devam etti:

"Başbakanımız her defasında, 'Nereden nereye geldik' diyor. Bunun da temelini teşkil eden, istikrar ve güvendir. İstikrar olmadan hiçbir şey olmaz. Adam önünü görecek arkadaş. Koalisyon hükümetlerinde ben valilik yaptım. Koalisyonun ortağı olan siyasi partilere bir şey diyeceğim yok da ama iş tutma konusunda vallahi diyeceğim çok şey var. Kim gelirse gelsin de hep tek başına iktidar olsun. Başka da bir şey olmasın. Şimdi güçlü iktidarlarla karar alıcı mekanizmalarda çabuk, etkin karar alacağız. Eğer hesabını iyi yapmamışsa millette hesabını sandıkta soracak. Onun için bu dönemler güçlü karar almayı gerektiren dönemler. Türkiye'de ne zamanki tek parti iktidarları olmuş, belli olanlarda hamle yapılmış."

Terörle mücadele ve çözüm süreci

Güler, kalkınma için önemli bir şartın da huzur ortamı olduğunu dile getirerek Türkiye'nin terör nedeniyle manevi kayıpların yanı sıra çok büyük maliyetlerle karşılaştığını ve bu kaynakların, kalkınma için harcanabilmiş olması halinde Türkiye'nin bugün çok farklı bir noktada olabileceğini anlattı.

Terörün, sadece güvenlik politikalarıyla çözülemeyeceği gibi bunun sürdürülebilir de olmadığını belirten Güler, "Demokrasi ile bu işi götüreceksiniz. Demokrasi artık çok gelişti" ifadesini kullandı.

Güler, bu alanda demokratikleşme paketleriyle önemli adımlar atıldığını, siyasette, teşkilatlanmadan propagandaya kadar birçok alanda yenilikler getirildiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Gel kardeşim siyasetini meşru alanda yap, siyasi platformlarda yap. Silahla falan olmaz bu iş. Çünkü, bunun sürdürebilirliği yok. Yapmaya kalkarsan devlet buna izin vermez. Düşen acılar toplumsal ayrışmayı daha keskin hala getiriyor. Duygusal kopuşlara sebep oluyor. O halde bunu birliğe beraberliğe dönüştürmek lazım. Yani beraber yaşama arzusunun sabit tutulması lazım. Ayrılıkla bölünmeyle olmaz, kimseye faydası yok."

Bakan Güler, konuşmasının ardından Denizli Emniyet Müdürlüğüne 83 araç bağışında bulunan hayırseverlere plaket takdim etti. AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.