İlerleme olmazsa masada oturmanın anlamı yok
Nevin Bilgin/Ankara

ANAYASA Uzlaşma Komisyonu’ndan sonuç alınabilmesi için bütün yöntemler devreye sokuldu. Çift alt komisyon sistemine geçilirken,  ay sonuna kadar ortaya bir metin çıkartılması hedefleniyor. Ay sonuna kadar ortaya bir metin çıkarsa liderlere götürülecek. Aksi durumda Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in partilerin oluşturduğu metinleri alarak liderlere götürmesi ve komisyonun bitirilmesini isteyeceği belirtiliyor.

Çift komisyon çalışacak

Yeni anayasada partilerin anayasanın tüm bölümlerine ilişkin önerilerini vermesinin ardından, anlaşmazlık olduğu için kırmızı renkle yazılan maddelerin yeşile dönüştürülmesi ve anlaşma sağlanan 30 maddenin daha da arttırılması için iki ayrı alt komisyon oluşturuldu. Komisyonlardan birisi en fazla anlaşmazlık olan Temel Hak ve Özgürlükler Bölümü’ne ilişkin çalışmaları sürdürecek. İkinci alt komisyon ise yeni sunulan “başlangıç” ve “son hükümler” başlıkları ile yasama, yargı maddelerinin anlaşmazlık maddelerini uzlaşma sağlamak amacıyla yeniden görüşecek. Komisyonlar dün maddeleri görüşmeye başladı. AK Parti’nin başkanlık sistemi önerisi getirdiği gerekçesiyle görüşülmeyen “yürütme” bölümü ise askıda tutuluyor.

MHP: Acelesi olan kalksın

Görüşmeler sırasında söz alan CHP milletvekili Süheyl Batum AK Parti ve BDP’nin değiştirilemez maddelerle ilgili değişik önerilerde bulunduğunu, bunun söz konusu olamayacağını çünkü bu masanın böyle bir yetkisinin olmadığını söyledi. Ayrıca bu masa dışında iktidarın başka masalar kurduğunu bunun da kabul edilemez olduğunu belirtti.

MHP Milletvekili Oktay Öztürk de değiştirilemez maddelerin bu masa tarafından değiştirilemeyeceğini ve Türk milletine anayasa yaptıklarını, Kürt sorunu gibi bir adlandırmaya karşı olduklarını, kendilerine göre bu sorunun başkaları tarafından kullanılan bir kesim Kürdün isimlendirmesi olduğunu söyledi. Ek olarak hükümetin başka yerlerde başka masalar kurduğunu ve bu durumu CHP gibi kabul edilemez bulduklarını belirten Öztürk, “Acelesi olan varsa masadan kalksın” dedi.

YENİ ANAYASA BARIŞA KATKI VERİR

BDP’Lİ Ayla Akat Ata masaya 100 yıllık kangrenleşmiş sorunların, başta da Kürt sorunun demokratik çözümü çerçevesinde oturduklarını söyledi. Akat, toplumsal barış ve huzur çerçevesinde evrensel hukuk ile insan haklarının göz önüne alınarak yeni bir anayasaya olan ihtiyacın aşikar olduğunu belirtti. Akat, geçmiş kuşakların yeni kuşaklara sınırlayıcı madde koyamayacağı ve özellikle darbecilerin yaptığı bir anayasada bütün maddelerin değiştirilmesini öngördüklerini, bunun Türkiyenin geleceğine ve barışına katkı sunacağını söyledi.

BAŞKANLIK OLMAZSA OLMAZ DEĞİL

KOMİSYONUN AK Partili üyesi Ahmet İyimaya, yeni anayasanın dünyaya emsal  oluşturulacak derinlikte ve değerde bir ay içinde formülleştirilebileceğini  kaydetti. İyimaya, ‘’Başkanlık sistemi olmazsa olmazımız değildir. Nasıl ki bazı maddelerde diğer partilerin teklifleri sebebiyle mutabakat sağlanamıyorsa aynı şekilde bizim başkanlık sisteminde de bir mutabakat sağlanamıyor. Ama biz açıkça söylüyoruz. Başkanlık sistemi dışındaki hükümler bakımından tamamına yakın bir mutabakatın sağlanması halinde başkanlık sistemi teklifimiz, bu projenin olmazsa olmazı değildir” dedi. MHP’li Faruk Bal, süre dayatmasını kabul etmediklerini belirterek, “Komisyonun kendi kendini dağıtma yetkisi yoktur. Uzlaşma olmazsa uzlaşamayan parti masada kalıp kalmamaya kendisi karar verir” ifadesini kullandı.

Nisan’dan sonrası yok

ÜST Komisyonun yemekli toplantısında AK Parti, bu ay sonunda komisyon çalışmalarının tamamlanması gerektiği konusunda bastırdı. Çiçek, “Mesafe alabiliyor muyuz bakalım. İlerleme olmazsa masada oturmanın anlamı yok” dedi. Çiçek oluşturulan bu iki komisyonun çalışmalarının nasıl ilerlediğine bakmak gerektiğini belirterek, “Mesafe alabiliyor muyuz bakalım. İlerleme olmazsa masada oturmanın anlamı yok” diyerek komisyonda uzlaşma çıkmaması halinde çalışmaları bitirebileceği mesajı verdi. AK Partililer de, eğer ilerleme sağlamazsa Nisan sonu bile beklenmeden çalışmaların sonlandırılabileceğini kaydetti.Star

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.