İnsan Hakları Komisyonu Almanya'ya gidecek
Meclis'te AK Parti ve BDP'li vekillerin oylarıyla kurulan Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu için partiler üyelerini belirleyecek.

Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek. Tasarı ile kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara verilen hapis cezası kaldırılıyor. Söz konusu yerlerin kapatılması uygulamasına da son veriliyor.

-İNSAN HAKLARI KOMİSYONU ALMANYA'DA NEONAZİ CİNAYETİ DURUŞMASINI İZLEYECEK-

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde incelemelerde bulunmak üzere kurulan Alt Komisyon, 15 Nisan 2013 tarihinde Kocaeli'ndeki ceza infaz kurumlarında incelemelerde bulunacak.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'ndan bir heyet 17 Nisan'da Almanya'da yapılacak Neonazi cinayetlerin duruşması için Almanya'ya gidecek.
Heyet 17 Nisan'da NSU davasının görüleceği Eyalet Yüksek Mahkemesi'ne gidecek. Programa göre; Başkan Dr. Karl Huber tarafından karşılanacak heyet, mahkeme salonunda maktul aileleri ve basın mensupları ile görüşecek.

Heyet daha sonra Bavyera Eyalet Meclisi'ne gidecek ve "NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu" Başkanı Franz Schindler ve komisyon üyeleri ile görüşecek.

-ÇÖZÜM KOMİSYONU-

Meclis'te AK Parti ve BDP'li vekillerin oylarıyla kurulan Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu için partiler üyelerini belirleyecek. 17 kişiden oluşan komisyonda AK Parti'nin 10, BDP'nin bir üyesi bulunacak. CHP ve MHP komisyona üye vermeyecek. AK Parti'de komisyonda yer almak isteyen vekiller hafta boyunca parti yönetimine isimlerini yazdıracak. Daha sonra komisyonda yer alacak 10 isim belirlenecek. BDP ise yapacağı toplantıda komisyonda yer alacak milletvekilini belirleyecek.

-YENİ ÜNİVERSİTELER YOLDA-

Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu 16 Nisan Salı günü Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek. Tasarı ile Altın Koza Üniversitesinin adı İpek Üniversitesi olarak değiştiriliyor. Ayrıca Ankara'da Anka Teknoloji Üniversitesi, İstanbul'da İstanbul Esenyurt Üniversitesi, Adana'da Kanuni Üniversitesi, Konya'da Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ve Gaziantep'te Sanko Üniversitesi adlarıyla vakıf üniversiteleri kurulması öngörülüyor.
Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınacak.

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını hafta içinde yapacağı toplantılarla sürdürecek.

-MAHKEMELERE YENİ DÜZENLEME-

Meclis Genel Kurulu'nda, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek. Mahkemelere yeni düzenleme ve ihtisaslaşma öngören tasarının getirdiği düzenlemeler şöyle:
Davanın esastan reddi veya kabulünü içeren bozmaya uyularak tesis olunan kararın önceki bozmayı ortadan kaldıracak şekilde yeniden bozulması üzerine alt mahkemece verilen kararın temyiz incelemesi, herhalde Yargıtay Hukuk Genel Kurulunca yapılacak.

Kat Mülkiyeti Kanununa göre anagayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmaksızın avukatlık büroları faaliyet gösterebilecek. Bu konuda, yönetim planındaki aksine hükümler uygulanmayacak.

Aynı yargı çevresinde birden fazla idare veya vergi mahkemesinin faaliyet gösterdiği hallerde, özel kanunlarda başkaca hüküm bulunmadığı takdirde, ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak, mahkemeler arasındaki iş bölümü Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenebilecek. Bu kararlar Resmî Gazete'de yayımlanacak. Mahkemeler, tevzi edilen davalara bakmak zorunda olacak.

Yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından mahkemeler arasındaki işbölümüne ilişkin olarak karar verilecek ve bu karar Resmî Gazete'de yayımlanacak. Kararda mahkemelerin işbölümü esaslarına göre çalışmaya başlayacakları tarih de belirtilecek. Mahkemelerin işbölümü esaslarına göre çalışmaya başlayacakları tarihe kadar açılmış olan davaların görülmesine bulundukları mahkemelerde devam olunacak.

Kat Mülkiyeti Kanununa göre anagayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmaksızın serbest muhasebeci mali müşavirlik veya yeminli mali müşavirlik faaliyetlerinde  bulunulabilecek. Bu konuda, yönetim planındaki aksine hükümler uygulanmayacak.

İş durumunun gerekli kıldığı yerlerde hukuk mahkemelerinin birden fazla dairesi oluşturulabilecek. Bu daireler numaralandırılacak. Özel kanunlarda başkaca hüküm bulunmadığı takdirde, ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak, daireler
arasındaki iş dağılımı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenebilecek.

-KANUNA AYKIRI OLARAK EĞİTİM KURUMU AÇANLARA VERİLEN CEZA KALKIYOR, KURUMLAR KAPATILMAYACAK-

Tasarıyla kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, verilen hapis cezası kaldırılıyor. Söz konusu yerlerin kapatılması uygulamasına da son veriliyor. Tasarıyla Türk Ceza Kanununun "Kanuna aykırı eğitim kurumu" başlıklı 263'üncü maddesi yürürlükten kaldırılıyor. Buna göre, "Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve bu kurumlarda kanuna aykırı olarak açıldığını bildiği halde öğretmenlik yapanlara, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir" ile söz konusu yerlerin "kapatılmasına da karar verilir" hükmü kaldırılıyor.

Tasarı Adalet Bakanlığı taşra teşkilatı için 5 bin, Danıştay Başkanlığı merkez teşkilatı için 60 kadro ihdas edilmesini de öngörüyor.

-DEMİRYOLLARI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR-

Genel Kurul'da, Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşülmesi bekleniyor. Tasarıya göre Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi adıyla demiryolu tren işletmecisi olarak bir şirket kurulacak.

Tasarı kamu tüzel kişileri ile ticaret siciline kayıtlı şirketlerin demiryolu altyapısı inşa etmesini ve bu altyapının kullanılmasını öngörüyor. Tasarıyla kamu tüzel kişileri ile ticaret siciline kayıtlı şirketlerin demiryolu altyapı işletmeciliği ve demiryolu tren işletmeciliği yapabilmesi sağlanacak.
ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.