Kanun Resmi Gazete'de yayımlanmadı
CHP SABAHA KARAR BEKLEDİ AMA...

Anayasa Mahkemesi’ne başvuru dilekçesini hazırlayan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, dün CHP milletvekili Uğur Bayraktutan ve Tufan Köse’yi Başbakanlık Basımevi’ne gönderdi. Milletvekilleri gazetenin basıldığını öğrendikleri anda Hamzaçebi de dilekçeyi AYM’ye götürecekti. Fakat Basımevi yetkilileri, milletvekillerine baskıya giden gazetede HSYK Yasası’nın bulunmadığını söylediler. CHP yöneticileri, sabah saatlerine kadar internetin başında yasanın yayımlanıp yayımlanmadığını kontrol ettiler.

>> HSYK yine 'Layüsel'

Hamzaçebi, Gül’ün onayına karşın yasanın yayımlanmayıp bekletilmesinin hükümetin operasyonel bir taktiği olduğunu belirtti. Hamzaçebi şunları söyledi:

AMAÇLARI BU

“Dilekçemiz hazır, sürekli takip ediyoruz. Gözümüz internette, zaman zaman telefonla arıyoruz. Normalde süratle hemen yayımlanmalıydı. Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra bunu Başbakanlığın bekletmemesi gerekir. Öyle bir takdir hakkı yok. Resmi Gazete’ye giden arkadaşlarımıza ‘Gerekirke tutanak tutun’ demiştim. Ama tutanağa ihtiyaç kalmamış, açıkça baskıya gönderilmediğini söylemişler. AFAD Yasası’nı ise bugünkü tarihle gece 02.00’de yayımladılar. HSYK şu nedenle yayımlanmış olabilir; yasa yayınlanır yayımlanmaz birtakım görevlilerin görevleri sona erecek. Onun yerine yapılacak atamaları da aynı anda yapmak istiyorlar. AYM’nin herhangi bir yürütmeyi durdurma kararına karşı operasyonun bütün ayaklarını oluşturmak istiyorlar. AYM ne zaman böyle bir karar verir, verir mi vermez mi bilmiyorum, ama öyle bir ihtimale karşı önlem alıyorlar. çünkü Anayasa’ya aykırılığı çok açık. Cumhurbaşkanı 15 günlük süreyi de beklemedi. Bekleyip inceleyebilirdi. Hükümetten yana bir tavır aldı, açık bir şekilde bu o makama yakışan bir tavır olmadı. 12 maddede toplam 15 hususun Anayasa’ya aykırı olduğunu görmüştü, bunları inceleyeceğim dedikten sonra süratle karar alması kabul edilebilir değil. Çok açık şekilde Anayasa’nın hukuk devleti ilkesini ortadan kaldıran düzenlemeler var. Yayımlanması daha fazla uzarsa buna karşı da gerekli değerlendirmeleri yapacağız.”

>> HSYK Yasası TAM METİN

Cumhurbaşkanlığı'ndan 26 Şubat çarşamba günü öğlen saatlerinde yapılan açıklamada; "6524 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir" denildi. Cumhurbaşkanlığı, yasa onaylarını genellikle akşam saatlerinde açıklıyor. Dünkü onayın öğlen saatlerinde, Milli Güvenlik Kurulu toplantısı öncesinde açıklanması dikkat çekti. Yasa onayı açıklamasının altına ayrıca "Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca aşağıdaki hususların kamuoyuna duyurulmasını istemişlerdir" denilerek, Gül'ün açıklaması not düşüldü. Gül'ün açıklaması şöyle:

Bakanı uyardım
 "Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununda değişiklik yapan Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmasından sonra her safhasını özellikle Anayasaya aykırılığının bulunup bulunmadığı bakımından incelettim ve Teklifte 12 maddede yer alan 15 hususun Anayasayla açıkça çeliştiğini gördüm ve Adalet Bakanını çağırıp uyardım.

15 husus değişti
Bunun üzerine TBMM Adalet Komisyonu ve Genel Kurul safhalarında uyarılarım dikkate alınarak, Teklifin ilk hâlinde bulunan; HSYK Daire Başkanlarının belirlenmesi, HSYK’ya tetkik hâkimi ve müfettiş atanması, gönderilmesi ve görevlendirilmesi, HSYK üyelerine disiplin cezası verilmesi, yönetmelik ve genelge çıkarma gibi konularda özellikle Adalet Bakanına yetkiler veren hükümlerden vazgeçildiğini ve bu yetkilerin yeniden HSYK Genel Kurulunda veya ilgili dairelerinde kalacak şekilde değiştirildiğini gördüm.

>> 13 soruda HSYK teklifi

Anayasa Mahkemesi değerlendirmeli
Düzeltilen bu açık aykırılıklar dışında Kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesi'nce değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum."

İkinci yasa onayı
Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanlığı'ndan ikinci bir açıklama daha yapıldı. Bu açıklamada; "6525 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir" dernildi. Bu yasa ağırlıklı olarak AFAD ile ilgiliydi.
 
Bu gece Gül'ün onay verdiği iki yasanın da Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyordu. Ancak bu gece Resmi Gazete'de 6525 sayılı yasa yayımlandı. Gül'ün onayladığı 6524 sayılı ve HSYK'da köklü değişiklik yapan, kurumu sil baştan düzenleyen yasanın Gül'ün onayına rağmen bu gece Resmi Gazete'de yer almaması dikkat çekti.

>>YARGI, BAKANA BAĞLANDI


>> Gül'den HSYK Yasası'na onayHürriyet/Milliyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.