'Karar, seçimlerin düzenli ve güvenli yürütülmesini aksatır'
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK)'nun 102 adli teşkilatı başka yerdeki adli teşkilatlarla birleştirmesine Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'ndan tepki geldi. YSK, seçimlerin sağlıklı, güvenli ve dürüst yapılmasının sadece seçim kurullarının görev ve sorumluluğunda bulunmadığını belirterek bu sorumluluğun tüm devlet yetkili ve görevlilerinin de sorumlu olduğunu vurguladı. YSK, alınan kararın seçim çalışmalarının düzenli ve güvenli yürütülmesini aksatabileceğini bildirdi.

YSK, HSYK'nın 26/7/2012 Tarihli ve 408 Sayılı Kararı'yla ilgili bugün Resmi gazetede bir karar açıkladı. İlçe Seçim Kurullarına 1961 yılından bu yana adliye binaları ve hükümet konaklarında yer verildiğini belirten Kurul, 102 adli teşkilatın başka yer adli teşkilatıyla birleştirilmesine karar verildiğinin hatırlatıldığı kararda, HSYK'nın 102 adli teşkilatın başka yer adli teşkilatıyla birleştirilme kararı verildiği ifade edildi. 

Seçim bürolarındaki hizmetin genişlemesi sonucu seçmen kütük bürolarının adliye binalarından çıkarılması yönünde işlemler yapıldığı muhtelif il ve ilçe seçim kurullarından gelen yazılardan anlaşıldığının dile getirildiği kararda, bu tür davranışların seçim çalışmalarının düzenli ve güvenli yürütülmesini aksatabileceğinin şüphesiz olduğu kaydedildi. 

Dürüst ve güvenli seçimler ve seçim kurullarının demokrasinin güvencesi ve toplumsal barışın esası olduğuna dikkat çekilen kararda, bu sebeple seçimlerin sağlıklı, güvenli ve düzenli yürütülebilmesi için 298 sayılı Kanunda seçim kurullarına idarenin her türlü araç ve gerecinden yararlanma yetkisi, idareye de seçim kurullarının bu yoldaki isteklerinin gecikmeden yerine getirilmesi görevini verdiği hatırlatıldı. 

İlçe seçim kurulları seçmen kütük bürolarına ve il seçim kurullarına adliye binaları ve hükümet konaklarında çalışılabilir büro sağlanmasının zorunlu olduğunun altının çizildiği kararda, "298 sayılı Kanunun 30. maddesi hükmü uyarınca, bilgisayarlaşan seçmen kütük büroları ile il ve ilçe seçim kurullarına öncelikle Cumhuriyet Başsavcılıkları ve mülki amirlerce uygun çalışma yerleri sağlanma. Uygun çalışma ortamı hazırlanması, seçmen kütük bürolarının kontrolü ve bununla ilgili olarak seçimlerin sağlıklı, güvenli ve dürüst yapılması amacını da içerdiğinden, bu konunun sadece seçim kurullarının görev ve sorumluluğunu ilgilendirmeyip, tüm devlet yetkili ve görevlilerinin de sorumluluğundadır. İl ve ilçe seçim kurullarınca karşılaşılan ve sorunların aşılması, sorumluların uyarılması ve gereğinin yapılması için karar örneğinin, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına gönderilmesine, oybirliğiyle karar verildi." denildi. Cihan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.