Karşılıksız çekleri araştırma önergesine ret


Öneri üzerine MHP Grubu adına söz alan Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, önergelerinin, karşılıksız çekler nedeniyle mağdur olan borçlu ve alacaklıları kapsadığını ifade etti. Bu mağduriyeti gidermek için daha önce de önerge verdiklerini, ancak AKP'nin bunu reddettiğini belirten Serdaroğlu, şimdi borçlunun da, alacaklının da daha fazla mağdur olduğunu söyledi.

Karşılıksız çeklerle ilgili uygulanan yanlış politikanın zincirleme olarak ekonomiye zarar verdiğini ifade eden Serdaroğlu, ''Çeki karşılıksız çıkanların affedilmesini istemiyoruz. Ekonomik zorluklar nedeniyle taahhütlerini yerine getiremeyenlerle alacaklı olanların mağduriyetlerinin giderilmesi için çıkış yolu bulmaya çalışıyoruz'' dedi. Serdaroğlu, Genel Kurulda görüşülecek ''torba tasarıda'', karşılıksız çeklere ilişkin bir düzenleme yapılabileceğini dile getirdi.

AKP Denizli Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan, çekin güvenli bir ödeme aracı olduğunu, ancak Türkiye'de çekin yalnızca ödeme aracı olarak değil, aynı zamanda kredi aracı olarak da kullanılmaya başlandığını ifade etti. Erdoğan, çekin vadeli kullanımının da yaygınlaştığını, oysa çekte vade olamayacağını söyledi.

Geçen yıl Mecliste, Çek Kanunu ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını anımsatan Erdoğan, bu yasa ile karşılıksız çekle ilgili mağduriyetin giderilmesi için 2 yıl gibi bir süre öngörüldüğünü belirtti. Erdoğan, bu süre bile dolmadan araştırma komisyonu kurulması talebini yersiz bulduklarını bildirdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ise ''AKP grubuna göre ne yerlidir, ne yersizdir, anlamadım. AKP grubuna göre uygun olan şey, kendi yandaşlarına yönelik yasaları düzenlemektir'' dedi. AKP'nin, karşılıksız çekle ilgili sorunu çözülmüş gibi gösterdiğini, ancak bunun doğru olmadığını ifade eden Öztürk, karşılıksız çekten dolayı özgürlüğünden mahrum bırakılan insanların borçlarını ödeyemediklerini, bu durumda ekonominin de bir kazancının olmadığını söyledi.

AB ülkelerinde, Amerika'da, karşılıksız çek keşide etmenin bir suç olmadığını belirten Öztürk, ''Orada ekonomi allak bullak mı oluyor? Bir yandan oranın hukukuna özeneceksiniz, bir yandan o ülkelerdeki hukuku uygulamayacaksınız'' diye konuştu.

AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, karşılıksız çek davalarının AKP iktidarı döneminde arttığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Karşılıksız çek davalarındaki artışın, AKP iktidarında, önceki yıllara göre daha az olduğu belirten Tunç, ''2001 krizinde karşılıksız çek davaları yağmur gibi yağıyordu'' dedi.

Yapılan oylamada MHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.


AA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.