Kart, cezaevindeki adaylarla ilgili konuştu

CHP Konya Milletvekilli Atilla Kart, cezaevinde bulunan 14'ü tutuklu 15 sanığın milletvekili adayı gösterilmesine, "Bu kişiler hakkındaki yargılama devam edecek, milletvekili seçilseler de yargılama devam edecek. Anayasa'nın 14. maddesi gerekçe gösterilerek yargı, pekala tutukluluk hallerinin devamına karar verebilir" dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Konya Milletvekilli Atilla Kart, bir firma tarafından Türk Patent Enstitüsü-Markalar Dairesi Başkanlığına yapılan başvuru sonucunda, "Atma Recep Din Kardeşiyiz" ve "Recep Bey" ibareli markaların tescil edilmesini eleştirdi. Kart şöyle dedi:
"Yargı kararlarına göre; halka mal olmuş deyimlerin marka olarak tescili mümkün değildir. Patent Enstitüsü de şimdiye kadar, bu yargı kararları doğrultusunda işlem tesis ederken; bu kez kendi uygulamalarıyla ters düşmek pahasına sözü edilen başvuruyu kabul etmiş ve Resmi Marka Bülteni'nde ilan etmiştir. Hamaset, bilgi kirliliği ve karartma konularında yakın tarihin en büyük demagoglarından olan Recep Tayyip Erdoğan'ın, desteksiz atışlarına karşı, 12 Haziran'da halkımız, 'Atma Recep din kardeşiyiz' diyecektir."

-CEZAEVİNDEN ADAY GÖSTERİLEN TUTUKLULARIN DURUMU-

Bir basın mensubunun, "Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi davalardan dolayı tutuklu bulunanlar milletvekili adayı gösterildi, bunların durumları ne olacak?" sorusuna Atilla Kart, şöyle dedi:
"Birincisi, bu kişiler sanık konumunda; mahkum değil, hükümlü değil. Bir taraftan halen yasal anlamda ve çoğunluğu da toplumsal anlamda yani sadece yasallıkla sınırlamıyorum, meşruiyet anlamında da söylüyorum. Meşruiyet anlamında da haklı oldukları, masum oldukları noktasında yaygın kabul olan, yasal anlamda zaten masum oldukları sabit olan kişilerin, insanların seçme, seçilme hakkını nasıl engellersiniz. Bu düşünülebilir mi, böyle bir demokrasi anlayışı söz konusu olabilir mi?"

-"YARGI TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VEREBİLİR"-

Anayasa'nın 14. maddesini hatırlatan Kart, "Anayasa'nın 14. maddesi gerekçe gösterilerek yargı, pekala tutukluluk hallerinin devamına karar verebilir" diyerek, şöyle dedi:
"İkinci temel tespitimiz şu; Genel Başkanımız ısrarla onu vurguladı. Bu kişilerin dokunulmazlık zırhı kapsamına alınması söz konusu değil. Bu kişiler hakkındaki yargılama devam edecek, milletvekili seçilseler de yargılama devam edecek. Anayasa'nın 14. maddesi gerekçe gösterilerek yargı, pekala tutukluluk hallerinin devamına karar verebilir. Bu adli bir süreçtir. Bu bizim müdahil olacağımız bir süreç değildir. Dolayısıyla burada sanki terör örgütü mensubu oldukları sabitmiş gibi değerlendirme yapılması ve Başbakan'ın buna göre şimdiden bir siyaset malzemesi olarak bu konuyu kullanmak istemesinin hiçbir tutarlılığı, hiçbir ciddiyeti yoktur. Bu kişiler hakkında sahtecilikten dolayı, naylon faturadan dolayı, hayali ihracattan dolayı, nitelikli dolandırıcılıktan dolayı, ihaleye fesat karıştırmaktan dolayı karar aşamasına gelen herhangi bir iddia yok. Fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında tartışılan bir iddia var."

-LİSTE DIŞI KALAN VEKİLLERİN ELEŞTİRİLERİ-

Bir basın mensubunun, "Liste dışı kalan vekillerin eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna da Kart, şöyle dedi:
"Bu konuların basın yoluyla tartışılmasını doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Liste düzenlemelerinden sonra kırgınlıkların, buruklukların olması doğaldır. Bunların insani boyutu da vardır. Ama bunun ötesinde partinin tüzel kimliğine zarar verecek şekilde, partiye zarar verecek şekilde değerlendirme yapılmasını da parti kültürü ve sorumluluğuyla bağdaştırmadığımı ifade ediyorum."(ANKA)
(MG/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.