'Kendi anayasamızı Meclis'e sunarız'
AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Anayasa Komisyonu'ndan sonuç alınamaması halinde kendi anayasa önerilerini Meclis'e sunacaklarını belirterek, "Öyle sivil demokratik Anayasa yapacağız ki hangi partiden olursa olsun Meclis'te milletvekillerimiz bizim önerilerimize destek vereceğine inanıyorum" dedi. Şu anki parlamenter sistemde, yasamanın yürütmenin güdümünde olduğunu belirten Gül, yürütmede de "etkin ve hızlı karar alma süreci olan Başkanlık sistemini" önerdiklerini vurguladı. 

ÖNERİLERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ


AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirmeye yönelik çalışmaları olup olmadığı sorusuna, TBMM Anayasa Mutabakat Komisyonu ile ilgili bir süreç olduğunu hatırlattı. Komisyonun kurulması halinde yargıya ilgili önerilerini masaya getireceklerini bildiren Gül, "Bu tür değişiklikler anayasa değişikliğiyle sözkonusu olur. Anayasa çalışmamızda, doğrudan millete bağlı, seçilmiş başkan ve Meclis tarafından seçimi önceleyeceğimiz bir AYM çalışmamız zaten var. Bunun için anayasa değişikliği gerekiyor. Bizim sivil, demokratik, bağımsız yargı çerçevesinde yapacağımız çalışmanın içinde olacaktır. Şu anda herhangi birçalışma yok. Anayasa çalışmamızın içinde önerilerimizi de kamuoyuyla paylaşırız" diye konuştu.

İRADEMİZİ İPOTEK ETTİRMEYİZ


Gül, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Anayasa Mutabakat Komisyonu ile ilgili çağrısına ne zaman yanıt verecekleri sorusuna, "Bugün yarın Sayın Başbakanımız tarafından Meclis Başkanımıza cevabımızı veceğiz" karşılığını verdi. CHP'nin Komisyona olumsuz yanıt vermesi halinde ne yapılacağı sorusuna karşılık Gül, şu ifadeleri kullandı: "AK Parti olarak kendi irademizi hiçbir organ, partiye ve düşünceye ipotek etmeyiz. Duruşumuz nettir. MHP'nin, bu anlamda kendi iradesini CHP'ye bağlaması da özgün duruş değil. CHP'nin tavrı, yeni anayasa yapmak değil, mevcudu korumaya dönüktür. Madem yeni anayasa yapmaya niyetiniz yoktu, niye bu milleti yordunuz, niye Komisyona 3 üye gönderdiniz?

"CHP'NİN ANAYASA YAPMA NİYETİ YOK" 

Üçüncü oturumda CHP'nin masadan kalkması, anayasa yapma niyeti olmadığını göstermekte. CHP eski alışkanlıklarıyla mevcudu koruma hatta daha geriye gitme anlamında haksız bir demokrasi modelinin peşinde. Yeni şeyler duymaktan korkan, demokratik yenimodellerle yüzleşmekten çekinen, ürken bir CHP var. Önereceğimiz demokratik bir sistem olan yürütme modeli, bağımsız yargı ve insanı merkeze alan bir anayasa.... 'Bizim çizdiğimiz çerçevenin dışında hiçbir şeyi konuşturmayız' diye dikte ettirici, buyurgan tavır CHP'ye yakışan bir tavır ama demokratik toplumlara asla yakışmayan tavırdır. CHP'nin vereceği cevaba bakacağız ama CHP katılmasa da MHP'nin içinde bulunduğu 3 partiyle anayasa çalışmalarını sürdüreceğimizi ifade ettik.

"KENDİ ÖNERİMİZİ SUNARIZ"

Ama MHP, bu anlamda kendini CHP'nin bir vagonu olarak değerlendirecekse o da kendi takdirleridir. Biz kendi çalışmamazı, partimizde mutfağımızı oluşturduk, bu konuda yetkin hukukçularla ve siyaset adamlarıyla çok iyi bir çalışmayı ortaya koyacağız. Anayasanın nasıl yapılacağı düzenlenmiştir. Biz kendi önerimizi Meclis'e sunarız. Anayasa Komisyonu'ndan geçer. 550 milletvekilinin takdirine sunacağız. Öyle sivil demokratik anayasa yapacağız ki hangi partiden olursa olsun Meclis'te milletvekillerimizin bizim önerilerimize destek vereceğine inanıyorum. Demokrasi halk için yapılır. Sonuçta tercihin bir şekilde millete ulaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Kaç çıkarsa çıksın, 400 bile çıksa, millete başvurulması lazım. Milletin vereceği karar ne yönde olursa, AK Parti olarak o yönde siyasetimizi ve yasa çalışmamızı yapacağız."

REFORM ANAYASASI

Gül, "Yeni Anayasa için vazgeçilmeziniz başkanlık mı?" sorusuna, kendileri için vazgeçilmezin bir darbe anayasası ile yönetilme utancından kurtulmak olduğunu bildirdi. Artık bu darbe anayasasından kurtulmak gerektiğini belirten Gül, "Bizim için önemli olan devleti değil, insanı merkeze alan anayasa ile milletin karşısına çıkmak istiyoruz. Milletimizin beklentisi de budur. Revizyon anayasası değil, reform anayasası düşünüyoruz" dedi.

Yargı bölümünde bağımsız yargıyı, hak ve hürriyetlerde insanı merkeze alan, hakları sınırlandırmadan geniş özgürlükçü bir anayasayı düşündüklerini vurgulayan Gül, yürütmede de etkin ve hızlı karar alma süreci olan Başkanlık sistemini önerdiklerini yineledi. Şu anda yasamanın etkin olmadığını, düzenlemelerin yüzde 98'inin tasarı olarak geldiğine işaret eden Gül, şöyle devam etti: "Şu anki parlamenter sistemde, yasama yürütmenin güdümünde. Parlamento daha etkin olsun, kontrol-denge sistemleriyle birlikte yasama yürütme birbirini kontrol etsin, dengelesin, denetlesin.


BAŞKANLIK SİSTEMİ


Şu anda kamuoyunda sanki başkanlık sistemine geçilince parlamento olmayacak algısı yayılmaya çalışılıyor oysa parlamento daha güçlü olacak, belki seçim sistemiyle dar bölge daraltılmış bölgeyle her milletvekili daha etkin, güçlü olacak, yasama organı da daha denetleyici olacak. Yürütmede de aktif şekilde hükümet krizlerinin olmadığı sistemi öngörüyoruz. Biz asla diğer partiler gibi dayatmacı yaklaşım içinde değiliz. Önerimizi kamuoyunu paydaş edip milleti de hakem tayin edeceğiz. Başka dolambaçlı yollara girme tutumumuz olamaz. En kısa sürede de bunu kamuoyuyla paylaşacağız."

Gül, sürecin çok uzamamasından yana olduklarına ve önerilerini kamuoyuna anlatmak istediklerine değinerek, "Masanın bugün yarın tekrar kurulup kurulmamasına da bağlantılı olarak AK Parti olarak en hızlı şekilde çalışmamızı yapıp, bir an önce bu darbe anayasasından kurtulacak şekilde anayasa teklifimizi sunacağız. Süre ifade etmek doğru olmaz. En kısa sürede çalışmamızı bitirip kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.