Kılıçdaroğlu çiftçilere seslendi: Hükümetten 44 milyar TL alacağınız var, dava açın
Davutoğlu’nun konuşmasına cevap verdi. Gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

ÇİFTÇİLERİN YÜZDE 65’İ GEÇİNEMİYOR: “Bir anket sonucundan söz edeceğim. 26 ilde yapılıyor. 1.292 çiftçi ile yüz yüze görüşüyorlar. Çiftçilerin yüzde 65’i ‘geçinemiyoruz’ diyorlar. Yüzde 88’i ‘zorunlu harcamalar çıktıktan sonra elimizde para kalmıyor’ diyor. Doğru mu, doğru. Dün Manisa’daydım. Bir yıl önce 5 lira fiyat verdikleri üzüme bir yıl sonra 2,5 lira veriyorlar.”

TARIMI BİTİRDİLER: “Ermenek’teki bir kadının söylediğini asla unutmuyorum. ‘Eskiden bizde tarım vardı.’ diyor. ‘Geçinirdik. Tarımı bitirdiler.’ diyor. ‘Kocalarımız, çocuklarımız yer altında madene mecbur kaldı, onlar öldü şimdi bize kim bakacak?’ diyor.’ Bizim vicdanımızı sızlatmaz mı?”

İTHALATA ÖDENEN PARA, ÇİFTÇİYE VERİLEN DESTEĞİN 5 KATI: “Çiftçi üretmiyor, ne oluyor, ithalat oluyor. İthal bir anlamda bizim çiftçimize karşı şantaj unsuru olarak kullanılıyor. 12 yılda Türkiye’nin tarım ve gıda ithalatına ödediği para 350 milyar lira. 2014 yılında ithal ettiğimiz ürünlerin değeri 44 milyar lira. Yarısını bizim çiftçiye ödeselerdi sadece Türkiye’yi değil Ortadoğu’yu da beslerdik. 103 ülkeden tarım ürünü ithal ediyoruz. 2014 yılında tarıma verilen destek 9 milyar lira. İthalata ödenen para 44 milyar lira. Tam 5 katı.”

FRANSIZLARDAN TEŞEKKÜR NİŞANI!: “Bir dönem canlı hayvanda bütün Ortadoğu’yu beslerdik. 2003-2014 Türkiye’nin canlı hayvan ihracatı 121 milyon 988 bin 943 dolar. İthalat 2 milyar 503 milyon 445 bin 396. Bizim ülkemizin tarım bakanına ne yaptı biliyor musunuz Fransızlar? Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle şövalye unvanı verdiler. Fransızlar, ‘kutlarız, bizden canlı hayvan götürdünüz Türkiye’ye’ dediler. Buğday ithal rakamları 2014’te 1 milyar 546 milyon dolar ödemişiz. Bu ülkede toprak mı eksik, çiftçi mi eksik, güneş mi eksik, neyimiz eksik ki biz buğday ithal ediyoruz. Bu ülkede temiz, düzgün, namuslu siyaset eksik, kul hakkına saygı gösteren siyaset eksik. İşin özeti budur.”

ÇİFTÇİNİN DEVLETTEN ALACAĞI VAR: “Mazot 3,5-4 kat arttı. Tarımda teşvikten söz ettiler. Bütün ülkelerde tarım devlet tarafından korunur ve teşvik edilir. 2007 yılında Meclis’e bir kanun geldi. 21. maddesi diyor ki, milli gelirin en az yüzde 1’i oranında her yıl tarıma teşvik verilir. Yani 2014’te tarıma teşvik 17 milyar lira olması lazımdı, ne kadar teşvik verildi 9 milyar civarında. Sizin alacağınız var. 7 yılda çiftçinin bu hükümetten alacağı 44 milyar liradır Tarım Kanunu’nun 21. maddesine göre. Herhangi bir çiftçi arkadaşımız dava açarsa kazanır. ‘Yüzde 1 oranında tarıma destek verilir’ diyor. Size verilen destek 9,5 milyar. Aradaki fark sizin alacağınız.”

1 LİTRE MAZOT=6 KİLO BUĞDAY: “Mazot fiyatları... Bir konuda dünya lideriyiz, mazot fiyatı konusunda dünya lideriyiz. En pahalı mazot Türkiye’de. Biz itiraz ediyoruz. 2002 yılında 1 litre mazot almak için 4 kilo 700 gram buğday satmak zorundaydı çiftçi. 2014’te bir litre mazot almak için 6 kilo 200 gram buğday satacaksınız!”

ÇİFTÇİDEN 9 MİLYAR TL ALIP, 550 MİLYON TL VERİYORLAR!: “Çiftçiye verdikleri mazot desteği 550 milyon lira. Çiftçiden mazot üzerinden kaç lira vergi alıyorlar. Litre başına 2 lira 30 kuruş vergi alınıyor. Toplam vergi 9 milyar 200 milyon lira. Tam 17 kat. Bunun adı da mazot desteği veriyoruz. 9 milyar alacaksın 550 milyon vereceksin. Biz ne yapacağız? Tarım Kanunu’nun 21. maddesini eksiksiz uygulayacağız. 17 milyar sizin teşvik edilmeniz gerekiyor Türk Lirası olarak. Mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız. Mazotu 1,5 lira yapacağız.

DEVLET KİN VE NEFRETLE YÖNETİLMEZ: “Mevsimlik tarım işçileri. O insanlara da sosyal güvence getirmemiz lazım. Onların da emeklilik hakkı olabilmeli. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Aile sigortasını getireceğiz. Devlet kinle yönetilmez, devlet öfkeyle yönetilmez. Devlet cahillikle yönetilmez. Devlet akıl ve mantıkla yönetilir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.