Komisyonda 'istifa' tartışması

(ANKA) - TBMM Adalet Komisyonu'nda Yargıtay ve Danıştay'ın daire sayısını artıran tasarının görüşmeleri devam ederken AKP, konuşma sürelerinin beş dakika ile önerge sayısının da her bir milletvekili için bir önergeyle sınırlandırılması için önerge verdi. CHP'li komisyon üyeleri ise önce "komisyondan istifa etme' tehdidinde bulundu. Önergenin kabul edilmesinden sonra da komisyonun CHP'li beş üyesi "grup olarak' komisyondan istifa etti.

TBMM Adalet Komisyonu'nda Yargıtay ve Danıştay'ın üye sayısını artıran yasa tasarısı CHP ve AKP arasında sert tartışmalara sahne oldu. Komisyon toplantısında, 1'nci maddenin 5 saatte kabul edilmesi nedeniyle AKP milletvekilleri, konuşma sürelerinin 5 dakika ile sınırlandırılması, önerge sayısının da her bir milletvekili için 1'le sınırlandırılması için önerge verdi. CHP Afyon Milletvekili Halil Ünlütepe, CHP milletvekilleri olarak komisyondan rahatça çekilebilecek durumda olduklarını belirterek konuşma sürelerinin kısıtlanmasını "faşist bir uygulama' olarak nitelendirdi. Komisyon Başkanı İyimaya'yı eleştiren Ünlütepe, "Teamül hukukuna uygun olmayan bir önergeyi oyluyorsunuz. AKP'li bir başka başkan olsaydı karşı çıkardı. Şu anda toplantıdan ayrılıyoruz dediğimizde komisyon toplantısı duracak. Perşembe gününe kadar da çalışmalar tıkanacaktır. Biz bu konuda çalışmak istiyoruz, sizi de çalışmaya davet ediyoruz" diye konuştu. Komisyonda yaşananları "parti diktatörlüğü' olarak nitelendiren Ünlütepe, hukuk dışı uygulamalara imkan vermelerinin mümkün olmadığını belirterek "Biz hükümetin askeri değiliz. Önergeyi oylamaya sunarsanız sonucu belli. Sizin de bazı sonuçlarla karşı karşıya kalacağınızı göz ardı etmeyin. Biz burada kalmak istiyoruz. Tarih bu yaptıklarınızdan dolayı sizi affetsin" dedi.

-"DÜNYAYI İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINA SOKAN GÜÇLER DE PARMAKMATİK DEMOKRASİSİ USULÜYLE İKTİDARA GELMİŞTİ-

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, önergeye tepkisini "Dünyayı, İkinci Dünya Savaşı'na sokan güçler de böyle parmakmatik demokrasi usulüyle iktidara gelmişti. Allah ülkemizi korusun" sözleriyle ortaya koydu.

-"ÇIBANBAŞI SENSİN"-

CHP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ise "İşçilere, öğrencilere biber gazı sıkılıp, coplanıyorsa ikinci aşama TBMM'dir. Burada milletin temsilcilerinin görevlerini yapmaları parmakla engelleniyorsa ortada kaba güç vardır. Bu durum demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek. Burası dağ başı değil, TBMM. Burada orman kanunları yürümez" diye konuştu. İçli'nin sözlerine AKP milletvekilleri tepki gösterirken, CHP'li Ünlütepe de Komisyon Başkanı İyimaya'ya "Bu önergeleri yazıp hep sen veriyorsun. İşin çıbanbaşı sensin. İstifa et" diye tepki gösterdi.

-"HUKUK KATLEDİLİYOR"-

Tartışmaya Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de İçli'ye yönelik olarak "İki gündür konuşuyorsun" sözleriyle katılması üzerine ise İçli, "Bana laf atamazsınız, grup başkanvekili değilsiniz, hükümetin bakanısınız" şeklinde tepki gösterdi. İçli'nin toplantıda TBMM içtüzüğünün ilgili maddelerini okumasına AKP milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine CHP'li Ünlütepe, yerinden kalkarak, İyimaya'nın oturduğu masanın önüne kadar yürüdü. İyimaya'ya "Arkadaşımın çalışma ortamını sağlayın" uyarısında bulunan Ünlütepe'ye AKP milletvekilleri tepki gösterdi. Ünlütepe ise "Hukuk katlediliyor. Danıştay, Yargıtay katlediliyor" diye sağırdı. İyimaya demokrasiye ve hukuka saygılı olduğunu belirtirken AKP milletvekilleri de tepkilerini "Başkanın üzerine yürümek gibi bir usul yok" sözleriyle ortaya koydu.

-CHP'Lİ ÜYELER İSTİFA ETTİ-

Tartışmaların ardından İyimaya, AKP'lilerin konuşma sürelerini ve önerge sayısını sınırlandıran önergeyi oylarken, yapılan oylamada önerge kabul edildi. Önergenin ardından milletvekillerine her bir madde için beş dakika süre verilirken, CHP milletvekilleri de Grup başkanvekilleriyle irtibata geçerek istifayı değerlendirdiler. CHP'li komisyon üyeleri yaptıkları değerlendirmenin ardından da komisyondan "grup olarak' istifa etti.

KOMİSYONDA "CHP'LİLERİN İSTİFASI KURUMSAL MI BİREYSEL Mİ?" BİLMECESİ

TBMM Adalet Komisyonu'nda, CHP'li beş üyenin istifası yeni bir tartışmaya neden oldu. CHP'liler istifalarının "kurumsal' olduğunu ve İçtüzüğün 21'nci maddesine göre Komisyonun çalışmalarına devam edemeyeceğini savunurken Komisyon Başkanlık Divanı "istifaların bireysel' olduğu görüşüyle, tasarının görüşmelerine İçtüzüğün 22 ve 27'nci maddesine göre devam kararı aldı.
TBMM Adalet Komisyonu'nda, Yargıtay ve Danıştay'ın daire sayısını artıran yasa tasarısının görüşmeleri iktidar ile CHP milletvekilleri arasında sert tartışmalara yol açarken, tartışmalar komisyonun CHP'li beş üyesi; Afyon Milletvekili Halil Ünlütepe, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Ordu Milletvekili Rahmi Güner'in istifasıyla sonuçlandı.

-CHP GRUP BAŞKANLIĞI İSTİFALARI MECLİS BAŞKANLIĞI'NA BİLDİRDİ-

CHP'li beş üye komisyondan "kurumsal' olarak istifa ederken, istifalarına ilişkin CHP Grup Başkanlığı tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulan yazıda da şöyle denildi:
"Halen Adalet Komisyonu'nda görüşülmekte olan (1/994) esas numaralı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, komisyon görüşmelerinde, Komisyon Başkanının ve AKP grubunun Anayasayı ve TBMM içtüzüğünü hiçe sayan, komisyon üyelerimizin söz ve önerge haklarını kısıtlayan antidemokratik tutumları nedeniyle, Grubumuz komisyon üyeleri Halil Ünlütepe, (Afyon Milletvekili), Ali İhsan Köktürk (Zonguldak Milletvekili), Turgut Dibek (Kırklareli Milletvekili), Ali Rıza Öztürk (Mersin Milletvekili) ile Rahmi Göner (Ordu Milletvekili) 29 Ocak 2011 Cumartesi günü saat 22.00 itibariyle Adalet Komisyonu üyeliklerinden istifa etmişlerdir. Adı geçen komisyon üyeleri istifa dilekçelerini TBMM Başkanlığı'na ve Adalet Komisyonu Başkanlığına sunmuşlardır. İstifalar nedeniyle, Komisyonda şu an itibariyle, CHP grubu üyesi bulunmamaktadır. CHP Grubunca seçilecek yeni üyeler ayrıca bildirilecektir. Anayasa'nın 95'nci ve TBMM İçtüzüğünün 21'nci maddesi uyarınca, İçtüzük hükümleri uyarınca yeni üyelikler bildirilinceye kadar komisyon çalışmalarına ara verilmesi zorunludur."

-"ANAMUHALEFET OLMADAN NASIL ÇALIŞACAKSINIZ?"-

Meclis Başkanlığı'na CHP Grup Başkanlığı'nca sunulan yazıyı CHP'li Halil Ünlütepe Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya'ya da imzalattı. Ünlütepe'nin yazılı imzalatırken İyimaya'ya "Kurumsal istifa, imzala yeter artık" dediği görüldü. Ünlütepe, komisyonda tasarının görüşmelerine devam eden AKP'lilere ise "Anamuhalefet olmadan nasıl çalışacaksınız" diye tepki gösterdi.

-KOMİSYON ÇALIŞMALARA DEVAM KARARI ALDI-

Komisyon Başkanı İyimaya ise toplantıda yaptığı konuşmada, CHP'lilerin istifasından üzüntü duyduğunu ancak komisyon Başkanlık Divanı olarak yaptıkları değerlendirmede, İçtüzüğün 22 ve 27'nci maddesi ile Anayasa'nın 95'nci maddesine göre komisyonun çalışmalarına devam etmesine karar verdiğini söyledi.

-BOZDAĞ: ÇALIŞMALARI ENGELLEME AMAÇLI SİYASİ ŞOV-

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise gazetecilere yaptığı açıklamada; CHP grubunun iradesiyle Adalet Komisyonu'ndan ayrılmalarının komisyon çalışmalarını engelleme amaçlı siyaasi bir şov olduğunu savundu. Bozdağ, "Bu, tribünlere oynamadır. Komisyonun çalışması, Anayasanın 95 ve İçtüzüğün 21, 22 ve 27'nci maddelerine uygundur. Komisyon çalışmasını engelleyecek anayasa ve içtüzükte herhangi bir hüküm yoktur. 27'nci maddede komisyonunun üye tam sayısının üçte biriyle toplanacağı, salt çoğunluğuyla karar vereceği belirtiliyor. Gruplarla toplanmaz karar vermez. Üyelerle toplanır üyelerle karar verir. Ama bu üyelerin bir parti grubu mensubiyetini ortadan kaldırmaz" diye konuştu.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.